Исланд им ги отпишува кредитите на граѓаните

5 копии

Исланд им ги отпишува кредитите на граѓаните По финансискиот колапс во 2008 година, Исланд планира на граѓаните да им ги отпише хипотеките и да ги ослободи од плаќање данок за период од три години. Според планот, на секое домаќинство во земјата, кое има долг за стабен кредит, владата ќе им отпише долг во износ од 24.000 евра. Во оваа земја со само 320.000 жители проблематичните хипотеки изнесуваат дури 1,25 милијарди долари и влијаат на курсот на домашната валут, исландската круна. Вкупната вредност на исландската економија се проценува на 14 милијарди долари. Повеќе од полoвина од отпишаниот долг го сочинуваат директните хипотекарни кредити што Исланѓаните нема да мораат да ги враќаат, а остатокот од износот доаѓа од отпис на данокот за граѓаните во наредните три години. „Да се ослободат домаќинствата од долгови“, беше изборниот слоган на актуелниот исландски премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон. „Државната каса мора во оваа акција да служи како посредник во финансирањето и спроведувањето на мерките за ...
| | веќе видена | слични

Белград - Заедничката уплата на данок и придонеси, која требаше да почне во Србија на 1 јануари, ќе биде одложена до 1 март, најави српската Даночна управа. Причина за одложувањето, како што е објаснето, е неподготвеноста на големите системи 11 образци да ги заменат со една даночна пријава, која ќе се предава само по електронски пат, со употреба на квалификуван дигитален сертификат. Загреб - Цените на недвижностите на хрватскиот пазар во ноември се повисоки за 0,7 отсто во однос на претходниот месец, додека во однос на истиот месец лани се пониски за 4,3 отсто. Во ноември 2013 година, во однос на октомври, цените на недвижностите во Загреб се повисоки за 0,4 отсто, додека на годишно ниво опаднаа за 5,2 отсто, јави хрватскиот Т портал. Просечната цена на становите во Загреб, во октомври изнесувала 1.569 евра по метар квадратен, што е 0,1 отсто помалку од октомври 2012 година. Брисел - Европската комисија казни осум банки од ЕУ и САД со 1,71 милијарда евра, поради тајно договарање со цел да профитираат од ...
| | веќе видена | слични

Исланд има намера да ги отпише хипотекарните долгови на своите граѓани и да ги ослободи од даноци на период од три години, со цел да се забрза заздравувањето на економијата, по целосниот крах во 2008 година, пренесе Блумберг. Вкупната вредност на исландската економија е проценета на 14 милијарди долари, а проблематичните хипотеки изнесуваат 1,24 милијарди долари. Тој долг силно влијае врз домашната валута – круната. Парите за оваа мерка, исландската влада на чело со премиерот Сигмундур Давид Гунлаугсон, кој токму поради оваа мерка ги доби изборите, ќе бидат обезбедени со зголемување на данокот на финансиските институции, а меѓу нив и трите исландски банки, кои во 2008 година на граѓаните им простија околу две милијарди долгови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури 24.000 евра долг од станбените кредити на секое домаќинство ќе бидат отпишани од страна на владата на Исланд, а оваа одлука наишла на огромно воодушевување, како кај тамошните жители, така и во целиот свет!, објавува „Точка“. Имено, станува збор за најнова одлука на исландската влада, а истата била донесена во рамките на мерките за заздравување на финансиската состојба на жителите. Во анализата која што и претходела на оваа одлука биле добиени податоците дека за 320.000 државјани постои товарот од хипотеките, чија што вкупна вредност изнесува 1.25 милијарди долари. Понатамошната анализа покажала дека овој товар има директно влијание врз исландската валута, затоа што вкупната вредност на богатството на оваа земја се наоѓа на ниво од околу 14 милијарди долари. Така, дел од долгот едноставно ќе биде отпишан и истиот граѓаните нема да мора да го враќаат, а дел ќе го враќаат така што граѓаните на Исланд кои имаат кредити ќе бидат ослободени од плаќање данок во траење од три години! Всушност, најдобро звучи ...
| | веќе видена | слични

Исланд откако доживеа вистински финансиски колапс во 2008 година, сега има во план да ги ослободи граѓаните од данок во наредните три години и да им ги отпише хипотеките. На секое домаќинство кое има станбен кредит, владата има план да му отпише по 24.000 евра. Хипотеките во Исланд изнесуваат дури 1.25 милијарди долари и влијаат на курсто на домашната валута. Вкупната вредност на исландската економија се проценува на 14 милијарди долари. „Државната каса мора во оваа акција да служи како посредник во финансирањето и спроведувањето на мерките на штедење. Вкупните последици за буџетот не би требало да бидат значајни во периодот 2014-2017 година“, соопшти исландската влада.
| | веќе видена | слични
5 копии

Владата на Исланд обелодени нови мерки за економско опоравување – ќе отпише хипотекарни долгови на граѓани и ќе ги ослободи од плаќање даноци во следните три години. Проценките се дека вкупната вредност на исландската економија е 14 милијарди долари, а проблематичните хипотеки се 1,24 милијарди долари. Постоечкиот долг има влијание врз инфлацијата врз домашната валута. Исландското Здружение за финансиски услуги проценува дека банките им простиле на граѓаните околу две милијарди долари долг од 2008 година, кога почна светската фиунансиска криза. Тоа е околу 14 отсто од БДП и тоа простување долгови е најголемо во светот. Владата предводена од премиерот Сигмундур Давид Гунлаугсон благодарение на тоа ветување победи на изборите во април. Планираат неопходните средства за таа цел да ги добијат со зголемени даноци на финансиските институции. Со тоа во државната каса ќе се добијат 37,5 милијарди круни, односно околу 314 милиони долари. извор: МИА
| | веќе видена | слични

Во анализата која и претходела на одлуката е заклучено дека 320 илјади граѓани имаат нешто заложено под хипотека и вкупната сума на долгот изнесува 1,25 милијарди долари. Анализата покажала дека овој товар има директно влијание врз домашната валута бидејќи вкупната вредност на економијата на оваа земја е на ниво од околу 14 милијарди долари. Дел од долгот едноставно ќе се отпише и граѓаните нема да мора да го враќаат, а дел ќе се враќа така што граѓаните на Исланд оптоварени со кредити ќе бидат ослободени од даноци во период од три години. Битно е да се нагласи дека токму опростувањето на долговите за кредит беше и паролата во изборната кампања на сегашниот премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон. Оваа мерка, која опфаќа неколку стотици илјади граѓани, кои не можат да го издржат притисокот на кредитите, наиде на остра критика од Меѓународниот монетарен фонд и светската банка. Откако изби светската економска криза во 2008 година, банките на Исланд имаат опростено околу две милијарди долари долг.
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 267 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 145 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Вкусна закуска која ќе ја обожавате! 1 леб 2 средни пиперки 10 кисели краставички 1 конзерва туна во парчиња 2-3 лажици сенф сол бибер рузмарин маслиново масло ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исланд им ги отпишува кредитите на граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: