Обезбедувањето на Груевски го спречи Саше Политико да влезе во МНТ и да постави прашање (Видео)


На новинарот Саше Ивановски Политико денес не му бил дозволен пристап во Македонскиот народен тетар(МНТ) каде премиерот Никола Груевски прмовираше 30 наслови од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Ивановски на „Мактел“ објави дека бил уапсен од обезбедувањето на Груевски и потоа набргу пуштен, со наредба да се оддалечи 50 метри од влезот на МНТ. Држејќи го на дистанца од објектот на МНТ, од обезбедувањето на Груевски направиле консултации дали да го носат во полициска станица и дали да му го одземат телефонот. Но, како што пишува „Мактел“, решиле да го пуштат Ивановски, при што го следеле до неговиот автомобил и го снимале со камера. Повеќе детали за инцидентот ОВДЕ(Мактел)
| | веќе видена | слични
2 копии

Нови 30 наслови беа промовирани во четврток во рамки на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. „Сите дела имаат значаен придонес и на уникатен начин го збогатуваат македонскиот книжевен фонд. Оваа 12-та промоција на едицијата ’Ѕвезди на светската книжевност’ нека нè потсети дека писменоста е благослов кој го овозможува човековиот напредок“, рече премиерот Никола Груевски на промоцијата. Според министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, сега најдоброто од светската литература е достапно за македонските граѓани. „ Бидејќи преку овие книжевни оствaрувања тие добиваат можност да ги осознаат врвните вредности на современите класици, познатите бестселери, мемоарите, избраните дела, наградените дела на познатите добитници на светските признанија, вредностите на наследеното светско книжевно богатство…“, рече Канческа-Милевска. Во рамки на проектот, досега се преведени 472 од предвидените 560 книги.
| | веќе видена | слични

Ѕвездите на светската книжевност“ ја достигна бројката од дури 472 испечатени изданија. проектот што почна лани, а треба да заврши годинава предвидува да се отпечатат 560 наслови. Нови 30 тома ја збогатија едицијата Ѕвезди на светската книжевност. Со нив вкупниот број на преведени и отпечатени наслови достигна 472. Проектот почна да се реализира пред четири години и во план е да заврши до крајот на годинава до кога треба да бидат објавени сите планирани 560 наслови.Според премиерот Груевски тие имаат исклучително значење и влијание врз литературата. Владата и натаму ќе продолжи да ги поддржува сите проекти со кои се збогатува македонскиот културолошки фонд. Министерката Канческа – Милевска пак вели дека ваквите проекти се исклучителна придобивка за сите генерации. Придобивките од овој проект според неа се далекусежни и посочуваат поинаков пристап кон јазичната, книжевната и издавачката материја. Ратко Дуев пак од стручната редакција на едицијата “Ѕвезди на светската ...
| | веќе видена | слични

Дела напишани пред нашата ера, преку древна Кина и индиските бардови до средниот век и современието. Различни временски периоди и жанрови опфаќаат 30-те последни преведени тома од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Со овие дела се зацврстува темелот на нашиот јазик- велат промоторите на оваа едиција. „Преку овој проект добиваме една голема база која не само што ја збогатува нашата лексикографија, туку претставува своевидна печатена и дигитална база која понатаму може да послужи за многу еднојазични и двојазични речници“, изјави промоторот Ратко Дуев. Едицијата претставува крупен чекор во афирмацијата на Македонија како културна средина која длабоко ги респектира светските книжевни вредности и дава придонес во општиот цивилизациски развој – порача министерката за култура, Елизабета Канческа- Милевска. „Овие книжевни дела кои досега воопшто не беа преведени на македонски јазик се исклучителна придобивка за сите генерации, особено за младите и за нивната едукација, бидејќи преку овие книжевни ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Нови 30 тома од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ беа промовирани денеска и со нив вкупниот број на преведени и отпечатени наслови достигна 472. Проектот почна да се реализира пред четири години и во план е да заврши до крајот на годинава до кога треба да бидат објавени сите планирани 560 наслови. Промовираните изданија се од различни периоди - од пред нашата ера, како „Ши Џинг“ - најстара збирка на кинески песни, и драмите на Софокле, до дела од современи автори и на великани на книжевноста, како Хемингвеј и Толстој. Објавени се и дела од Чеслав Милош, Музил, Хамваш, Рилке, Шилер..., а некои од новите наслови првпат се појавуваат на македонски јазик, како романот „Том Џонс“ (трет том) на Хенри Филдинг и избор песни од современата карипска поезија. Претставувајќи ги новообјавените наслови, премиерот Никола Груевски истакна дека сите тие имаат исклучително значење и влијание врз литературата. - Оваа 12-та промоција на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ нека не потсети дека писменоста е ...
| | веќе видена | слични

Промовирани нови 30 книги во рамките на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Опфатени се преводи од повеќе жанрови, а досега од класиците на светската книжевност се преведени вкупно 472 дела. Проектот треба да заврши кон крајот на годинава со преведени 560 книги. „Оваа 12-та промоција на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ нека не потсети дека писменоста е благослов кој го овозможува човековиот напредок. Ние како Влада ќе продолжиме да ги поддржуваме овие проекти кои значат збогатување на севкупниот културолошки фонд на Република Македонија“, нагласи премиерот Никола Груевски претставувајќи ги новообјавените наслови. Ратко Дуев, член на стручната редакција на едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“, подвлече дека многу јазици од светот со овој проект се преточени во еден јазик - македонскиот и дека со новите 30 тома пред читателите се нови три милиони зборови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нови 30 наслови кои на читателите им овозможуваат патување низ времето беа промовирани денеска во рамки на едицијата "Ѕвезди на светската книжевност". Премиерот Никола Груевски кој присуствуваше на промоцијата истакна дека книгите од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“ трајно го збогатија македонскиот книжевен фонд. Со денешната промоција на македонските читатели достапни им се 472 од предвидените 560 книги. Реализацијата на проектот треба да финализира до крајот на годината. Сите дела имаат значаен придонес и на уникатен начин го збогатуваат македонскиот книжевен фонд. Писменоста е благослов кој го овозможува чокевиот напредок, а оваа 12-та промоција придонесува за тоа, истакна премиерот Никола Груевски. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска истакна дека најдоброто од светската литература им е достапна на македонските читатели. Професорот Ратко Дуев рече дека новите промоции на книги на македонски јазик се доказ дека јазикот нема да ја доживее својата пропаст.
| | веќе видена | слични

Според министерската Канческа Милевска ова е еден од најкомплексните проекти во однос на книжевноста, кој ќе го збогати македонскиот духовен простор и ќе овозможи пристап на македонската јавност до врвните дела од светската книжевност. Во рамки на овие 30 дела опфатени се низа автори и дела од различни периоди. Ова е дванаесеттата промоција на Ѕвезди на светската книжевност. Досега се објавени вкупно 472 наслови од предвидените 560, а до крајот на годината би требало да бидат преведени и останатите. 
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обезбедувањето на Груевски го спречи Саше Политико да влезе во МНТ и да постави прашање (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: