Стасаа двокатните автобуси од Кина

Со промотивно возење низ скопските улици ЈСП „Скопје“ вчера го претстави првиот од вкупно 202 двокатни автобуси на кинескиот производител „Јутонг“, кои владата во наредните три години ќе ги набави за потребите на ова сообраќајно претпријатие. До крајот на годинава треба да пристигнат првите 68 двокатни автобуси од Кина, а преостанатите 122 во наредните две години. Два од нив ќе бидат панорамски и ќе се користат за разгледување на Скопје и Охрид. Иако се изработени во Кина најголем дел од деловите на автобусите се од германско и од американско производство. Според договорот, два двокатни автобуса пристигнаа во Скопје и ќе се користат за обуката на возачите од ЈСП. Кинеските двокатани автобуси заедно со 84 нарачани нископодни автобуси од Украина, од кои четири зглобни, до крајот на 2013 година треба целосно да го заменат веќе застарениот возен парк на ЈСП „Скопје“. Првите 15 автобуси од украинскиот производител „ЛАЗ“ веќе сообраќаат по скопските улици.
| | веќе видена | слични

Поглед Се случи и тоа неочекувано чудо, скопјани повторно да видат двокатен автобус по улиците. Завчерашната промоција на новиот кинески даблдекер најголем дел од граѓаните ги остави со подзинати усти, како небаре на градските улици виделе славна филмска холивудска ѕвезда, која мора да се фотографира. Светкаа мобилните телефони за да го овековечат моментот на пристигнувањето на кинескиот двокатен автобус, кој веројатно ќе се забележи и во историјата на Скопје. Се испраќаа фотографии на роднините во помалите градови во земјава, па така скопското чудо доби и предизвика пошироки размери и интерес. За дел од скопјани средбата со новото градско превозно средство со ретродизајн претставуваше враќање во минатото, во старите и убави денови на Скопје кога се шетале помалку намуртени и загрижени лица. За волја на вистината, вчерашното промовирање на првиот двокатен автобус низ градските улици навистина беше настан и на многумина им донесе и радост и воодушевување на лицата. Малкумина веруваа дека двокатните возила ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска /22.02.2011 година/ присуствуваше на промоцијата на новите 15 градски автобуси коишто пристигнаа од Украина и ќе го подноват возниот парк на Jавното сообраќајно претпријатие-Скопје. На промоцијата на новите автобуси присуствуваа и премиерот Никола Груевски, вицепремиерите Зоран Ставревски и Владимир Пешевски, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски и амбасадорот на Украина во нашата земја, Јуриј Гончарук. Новите градски автобуси располагаат со 28 седишта и уште 30 места за стоење. Опремени се со електрична рампа за лицата со посебни потреби и мотори еко-4 со што зачително се намалува потрошувачката на гориво. Автобусите имаат систем за ладење и за греење. Новите автобуси ќе сообраќаат на линиите 3, 4, 5, 7, 9, 15, 16, 19, 22 и 24. Според најавите, до крајот на годинава се очекува да пристигнат 68 двокатни автобуси од Кина, како и другите автобуси од Украина. - Денеска ми припадна честа да ги претставам првите 15 автобуси со коишто ќе се ...
| | веќе видена | слични

Подотворени усти, вчудовиденост, восхитување, ракоплескања е сликата што ја предизвика двокатниот автобус што вчера промотивно возеше по скопските улици Скопјани не можеа да се изначудат, не им веруваа на своите очи, чиниш како да гледаат вселенски брод. Пазарџиите на Бит-пазар ги оставаа тезгите и истрчуваа кон булеварот за одблизу да го видат „чудото“, а пешаците низ целиот град застануваа среде улици, мавтаа и со очи широко отворени се џареа во новиот црвен автобус, кој личи како штотуку да е изваден од некоја сликовница. Дури и скептиците велат дека автобусот изгледа преубаво. - Со другарките стоевме пред Универзалната сала, кога го здогледавме автобусот и буквално подзинавме. Не ни се веруваше дека пред нас е ова преубаво „чудо“. Штета што не можеме да се повозиме со него - вели студентката Моника Крстеска. Први во двокатниот автобус имаа чест да се повозат градоначалникот Коце Трајановски, директорот на јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, Мишо Николов, членовите на градската администрација и ...
| | веќе видена | слични

Ова е промотивен примерок, кој пристигна вчера, а со него ќе се обучуваат возачите од ЈСП, и сега засега нема да биде пуштен во сообраќај Со брод преку Грција, вчераутро во Скопје пристигна првиот двокатен автобус од вкупно 202 автобуса, кои се набавени од Владата, а ќе бидат донација за Градот Скопје. Автобусот до главниот град го возел веќе искусен грчки шофер, кажаа од Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, имајќи предвид дека возачите на ЈСП допрва ќе се обучуваат. Надлежните појаснија дека ова е промотивен модел, кој засега нема да биде пуштен во сообраќај по скопските улици. Првите 67 двокатни автобуси во кои граѓаните ќе може да се возат, ќе пристигнат во октомври годинава, а преостанати, во етапи, до крајот на 2013 година. Првите патници на промотивното возење беа градоначалникот Коце Трајановски, директорот на ЈСП, Мишо Николов и претставници од медиумите. Маршрутата по која се движеа беше од булеварот Александар Македонски, преку Бит-пазар, Илинденска, строгиот центар на градот, Аеродром и ...
| | веќе видена | слични

Двокатниот автобус го шокира Скопје Додека автобусот возеше по булеварите, граѓани стоеја среде пешачки премини, таксисти кочеа, продавачки се лепеа на излозите и, со подзинати усти, гледаа во возилото и го сликаа со мобилни телефони Првиот кинески двокатен автобус за градски превоз од вчера е на проба во Скопје. Новото возило во наредните денови ќе помине неколку тестови кај експерти во ЈСП "Скопје" и на Машинскиот факултет, по што од следниот месец официјално ќе биде пуштено да вози на градските улици. Издржливоста и комоцијата на двокатниот автобус вчера први ги пробаа градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, раководството на Јавното сообраќајно претпријатие, машински експерти и новинари. Додека автобусот возеше по булеварите, поминуваше под надвозниците и рекламните платна, Скопје, буквално, беше закочено. Граѓани стоеја среде пешачки премини, таксисти кочеа, продавачки се лепеа на излозите, пазарџии ги оставаа тезгите, ученици трчаа преку средишните жардиниери и шокирано, со подзинати усти, ...
| | веќе видена | слични

Скопјани вчера имаа можност да го видат првиот од вкупно 202. двокатни автобуси на кинескиот производител „Јутонг“ што Владата ги нарача за ЈСП. Според договорот, 68 двокатни автобуси треба да пристигнат годинава, а другите 122 во наредните две години. Два од нив ќе бидат панорамски и ќе се користат за разгледување на Скопје и на Охрид. Автобусите се изработени во НР Кина, но најголем дел од нивните делови се од германско и американско производство. Тие ги исполнуваат нормите ЕУРО 4. На два двокатни автобуси, кои се пристигнати во Скопје, ќе се обучуваат возачите од Јавното сообраќајно претпријатие. Кинеските двокатни автобуси, заедно со 84. нископодни автобуси од Украина, од кои четири зглобни, до крајот на 2013 година целосно треба да го заменат веќе застарениот возен парк на ЈСП „Скопје“. На скопските улици веќе сообраќаат 15 автобуси од украинскиот производител „ЛАЗ“.
| | веќе видена | слични

Кинеските двокатни автобуси станаа јаве за скопјани. По едномесечно патување со брод од Шангај, преку грчка Пиреја, па по копно до Скопје, прототипот на даблдекерот вчера се укотви во базата на ЈСП. Како најава за планираните 202 возила веднаш извози промотивно крукче по улиците. Привилегијата да го сефтосаат ја имаа градоначалникот Коце Трајановски, директорот на ЈСП „Скопје“, Мишо Николов, вработени во претпријатието и медиумите. Додека тие се возеа, граѓаните на улиците со запрепастувачки погледи го одминуваа автобусот, кој, дефинитивно, претставуваше атракција. Подзастанувања на пешачките премини, сликање со мобилни телефони, па дури и отпоздравувања со рака на двокатниот автобус беше слика речиси по целата траса што ја измина. Тргна од базата на ЈСП во Автокоманда, преку Бит-пазар и „Илинденска“ стаса на „Партизанска“ и минувајќи низ центарот на градот и низ Аеродром, се врати на симболичната почетна станица. Притоа мина низ три подвозници, без да се почувствува каква било несигурност или проблеми во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стасаа двокатните автобуси од Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: