Апелација за „Поткуп“ ќе се произнесе дополнително


2 копии

Апелацискиот суд Скопје одржа јавна седница на која ја разгледа жалбата на одбраната на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, која бара видео снимките од посебните истражни мерки да не бидат користени како доказ во судската постапка за случајот „Поткуп“. Советот по оваа жалба, како што најави, ќе се произнесе дополнително. Претседателот на Советот, судијата Сафет Кадрии на почетокот на седницата образложи дека разгледувањето на жалбата било одложено на неопределено време, поради тоа што претходниот судија известител за овој случај бил избран за судија на Врховен суд, по што случајот паднал на друг судија кој, како што рече, барал изземање од случајот, за потоа Советот да се состане во сегашниот состав.
| | веќе видена | слични

Станува ли збор за двојни аршини на судот што т.н. бомби се користат како докази во случаите на СЈО, а случајот „Поткуп“ во кој видео снимката од кабинетот на Заев кога беше градоначалник е понудена како доказ, се враќа на повторно разгледување. Станува ли збор за двојни аршини на судот што т.н. бомби се користат како докази во случаите на СЈО, а случајот „Поткуп“ во кој видео снимката од кабинетот на Заев кога беше градоначалник е понудена како доказ, се враќа на повторно разгледување. Премиерот вели дека бидејќи не станувало збор за исти случаи не требало да се прават паралели меѓу нив. Инаку вчера Апелација, случајот поткуп, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, го врати на повторно судење. Оваа одлука доаѓа по барањето на одбраната доказ во постапката да не биде видео снимката прибавена со пи мерки, а снимена во кабинетот на Заев во времето кога беше градоначалник на Струмица. Според апелација, советот на кривичен не донел одлука дали снимката да биде доказ, туку тоа го направил претседателот на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поради процедурална грешка случајот „Поткуп“ е повторно вратен во Основниот суд - Скопје 1. Не е одлучено за видео-снимката, дали да се тргне или не, но јас сакам да биде комплетно објавена, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на новинарски прашања по средбата со децата од СОС Детско село и Домот „11 Октомври“, Заев напомена дека за причината за враќањето на „Поткуп“ во Судот, е информиран од неговиот адвокат. - Поднесовме барање снимката да биде тргната зашто е посебна истражна (ПИ) мерка која е јавно објавена, што е недозволиво. Согласно законот, сите ПИ мерки кои морало да бидат чувани, а се јавно објавени, бараме да не се користат како докази, потенцира Заев. Премиерот вели дека се што е направено во однос на изборот на членовите на надзорниот одбор во М - НАВ е во рамки на законот. Според Заев, се случуваат грешки при административното работење, а упатствата за поправка се јасни. - Се прешкртува, се обележува со мастило, се става печат и потпис на тоа што е конечно. Тоа е навремено ...
| | веќе видена | слични

Новиот судски совет во предметот Поткуп по нова година ќе одлучува дали снимката објавена на јутјуб ќе биде дел од доказите. Апелација ја врати топката кај Кривичен и наместо конечна одлука, го укина веќе донесеното решение и го врати на повторно одлучување во првостепениот суд. Во образложението Апелација наведува дека судијката надвор од законските процедури одлучила да ја прифати снимката како доказ. Во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот кој бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон, се вели во соопштението на Апелација. Поради промена на судскиот ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Апелациониот суд Скопје, по одржаната јавна седница по предметот познат во јавноста како „Поткуп“, донесе одлука со која го укина првостепеното решение и предметот го врати на повторно постапување на првостепениот суд, соопштија од судот. „Во текот на постапката и одлучувањето за предлогот на одбраната за издвојување докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот кој бил во заседание, одлуката дополнително надвор од рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон“, пишува во образложението. Претседателка на Советот е судијката Дијана Груевска Илиевска, која поранешниот претседател Владимир Панчевски ја постави за заменик-претседател на кривичниот суд. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
2 копии

Судијката Дијана Груевска Илиевска, која му суди на премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“, незаконски донела одлука снимката од ПИМ (посебни истражни мерки) мерките да се употребува како доказ, одлучувајќи по барањето на одбраната оваа снимка да се издвои од доказите, објави Апелациониот суд во Скопје Како што појаснуваат од Апелациониот суд, судијката откако го добила предлогот на одбраната оваа снимка да се издвои, требало одлуката да ја донесе на рочиштето и за неа да гласа советот, но наместо тоа, таа самостојно, вон рочиште, одлучила снимката и понатаму да се користи како доказ. Апелациониот суд ја поништи нејзината одлука и случајот го врати на повторно одлучување. „Во текот на постапката и одлучувањето за предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главна расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопшти Апелација, во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главната расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот што бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот со што во конкретниот случај излегол надвор од овластувањата утврдени со закон.
| | веќе видена | слични

Апелацискиот суд - Скопје го укина првостепеното решение во случајот „Поткуп“ и го врати предметот на повторно застапување на првостепениот суд.Судиите на Апелација требаше да утврдат дали судијката можела да го донесе решението со кое го одбила предлогот за издвојување на доказот сама, надвор од главна расправа или за тоа требало да одлучи Советот, бидејќи барањето е истакнато на главна расправа.- Во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување докази добиени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главната расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура кога по предлогот на одбраната, за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот што заседавал, одлуката дополнително надвор од рочиштето за главната расправа ја донел претседателот на советот со што излегол надвор од овластувањата утврдени со закон - соопшти Апелација.Во случајот „Поткуп“ осомничен е премиерот Зоран Заев за барање и за земање ...
| | веќе видена | слични

Предметот „Поткуп“ се враќа на повторно постапување на првостепениот суд. Ваква одлука донесе Апелација по одржаната јавна седница. Го укина првостепеното решение. Оценето е дека Кривичниот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура во текот на постапката и одлучувањето по предлогот на одбраната за издвојување на доказите прибавени со поесебни истражни мерки. Одлуката, наместо да биде донесена од Советот кој бил во заседание, вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот, со што излегол од своите овластувања. Во случајот „Поткуп“ е обвинет Зоран Заев дека како градоначалник побарал околу 160 илјади евра поткуп од струмички бизнисмен за легализација на земјиште.
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд на јавна седница го укина првостепеното решение за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет актуелниот премиер Зоран Заев и го врати предметот на повторно постапување на првостепениот суд. Според Апелација, предлогот на одбраната за издвојување на докази прибавени со посебни истражни мерки, Кривичниот суд наместо да ја донесе одлуката од Советот кој бил во заседание, одлуката била донесена од претседателот на советот, надвор од рочиште за главна расправа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 399 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апелација за „Поткуп“ ќе се произнесе дополнително

Од:
До кого (е-маил):
Порака: