Две третини Хрвати сакаат во ЕУ. Легитимен ли е референдумот?

Според сеуште неофицијалните резултати, на вчерашното референдумско изјазнување 66% од Хрватските полнолетни граѓани (додуша само оние што излегоа на гласање) сакаат во ЕУ. "Референдумот помина и би требало да славиме!" Вака отприлика известуваат хрватските медиуми за последниот филтер пред официјално Хрватска да стане членка на Европската Унија. Но, дали се слави? Иако се чини задоволителни 66% Хрвати сакаат да се видат себеси како Европски граѓани, обврските и неизвесноста која во моментов ја карактеризираат Унијата, влеваат страв кај обичните граѓани. Едните се плашат дали ќе успеат да "скрпат" од први до први, други пак се во неизвесност околу тоа дали пензиите ќе им бидат сигурни или не... Но, едно е по се изгледа сигурно. Владата од наредната седмица ќе го зголеми ДДВ-то на високи 25% (според најавите на некои аналитичари). "Тазе" владејачката Кукурику коалиција, пред неодамна одржаните предвремени избори ветуваше намалување, а не зголемување на ДДВ-то, па сега Хрватите веројатно ќе се почуствуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две третини Хрвати сакаат во ЕУ. Легитимен ли е референдумот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: