Две третини Хрвати сакаат во ЕУ. Легитимен ли е референдумот?

Според сеуште неофицијалните резултати, на вчерашното референдумско изјазнување 66% од Хрватските полнолетни граѓани (додуша само оние што излегоа на гласање) сакаат во ЕУ. "Референдумот помина и би требало да славиме!" Вака отприлика известуваат хрватските медиуми за последниот филтер пред официјално Хрватска да стане членка на Европската Унија. Но, дали се слави? Иако се чини задоволителни 66% Хрвати сакаат да се видат себеси како Европски граѓани, обврските и неизвесноста која во моментов ја карактеризираат Унијата, влеваат страв кај обичните граѓани. Едните се плашат дали ќе успеат да "скрпат" од први до први, други пак се во неизвесност околу тоа дали пензиите ќе им бидат сигурни или не... Но, едно е по се изгледа сигурно. Владата од наредната седмица ќе го зголеми ДДВ-то на високи 25% (според најавите на некои аналитичари). "Тазе" владејачката Кукурику коалиција, пред неодамна одржаните предвремени избори ветуваше намалување, а не зголемување на ДДВ-то, па сега Хрватите веројатно ќе се почуствуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 372 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 346 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 410 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две третини Хрвати сакаат во ЕУ. Легитимен ли е референдумот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: