Јеменскиoт претседател бил ранет од шрапне близу срцето

Јеменскиot претседател Али Абдула Салех во текот на нападот врз џамијата при петочната молитва во близина на претседателската палата во главниот град Сана, бил погоден од шрапнел од неколку центиметри под срцето, а добил и изгореници на градниот кош од втор степен Овие информации што ги пренесува во саботата BBC , повикувајќи се на неименуван извор сé уште не добија официјална потврда. „Претседателот Али Абдула Салех е во стабилна состојба, тој веднаш се опорави од вчерашниот напад“, ја цитира BBC изјавата на министерот за меѓународна соработка на Јемен, Хишам Шараф . Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во непосредна близина на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Салех, ранети беа премиерот Али Муџавар , вицепремиерите Садик Амин Абу Рас и Рашид Мохамад ал-Алим и, спикерот на парламентот Јахиа ал-Раи и неколку политичари кои присустувале на традиционалната петочна молитва. Четворица војници од претседателската гарда беа убиени во нападот. Како што пренесе ...
| | веќе видена | слични

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех бил подложен на две операции на градниот кош во Саудиска Арабија, јави државната саудиска телевизија. Неговото опоравување ќе трае две седмици. Неизвсно е дали потоа ќе се врати во Јемен. "Салех е во добра здравствена состојба. Тој може да се откаже од власта за еден ден, но, тоа мора да биде на уставен начин", изјави Абду ал Џанади, заменик-министер за информации. Претседателот на Јемен беше повреден во ракетниот напад на неговиот претседателски комплекс во петокот и во саботата беше пренесен во Саудиска арабија на лекување. И покрај прекинот на огнот, насилството во Јемен продолжи откако владини снајперисти убија тројца водачи на локални групи. Револуционерната младина на Јемен повика да се формира привремен претседателски совет кој ќе раководи со земјата во преодниот рок по заминувањето на Салех.
| | веќе видена | слични

Со заминувањето на јеменскиот претседател Али Абдула Салех во Саудиска Арабија, каде му се пружа медицинска помош по повредата од шрапнел, ситуацијата во земјата стана уште понестабилна. При гранатирањето на една џамија минатиот петок, претседателот Али Абдула Салих доби повреди на градниот кош, по што под итно замина на лекување во Саудиска Арабија, заедно со голем дел од семејството. Портпарол на владата порача: „Претседателот е здрав, тој е на испитувања во Саудиска Арабија и ќе се врати што е можно побрзо. Уставните институции се и натаму тука, армијата работи стабилно, партијата на власт исто така. Наводниот колапс на државата е само сон на опозицијата!“ „Поделена реалност“ На улиците во главниот град ситуацијата изгледа поинаку: Граѓаните му се радуваат на заминувањето на претседателот Салех и го сметаат за конечно. Тие извикуваат: „Народот го урна режимот!“. Еден од активистите на опозицијата тврди дека Салех нема повеќе да се врати: „Револуционерите сметаат дека заминувањето на Салех е неповратно. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Револуционерната младина на Јемен денеска повика за формирање на привремен претседателски совет, кој ќе раководи со земјата во преодниот рок по заминувањето на претседател Али Абдула Салех, кој е во повреден во артилериски напад и е на лекување во Саудиска Арабија. Во своето соопштение младите демонстранти предлагаат во советот да бидат претставени сите политички сили во земјата. Новиот орган ќе има задача да формира Влада од технократи и да изработи нов устав. Младите, кои од 21 февруари организират седечки протести на плоштадот во главниот град Сана со барање за оставка на Салех, изразија задоволство од „заминувањето“ на претседателот по 33 години поминати на власт. Револуцијата ја постигна својата прва цел, отстранување на Салех, истакнуваат младите, кои ветуваат дека ќе продолжат со протестите до реализирање на сите цели на нивното мирно движење. Во саботата претседателот беше пренесен во Саудиска Арабија на лекување, откако претходно тој и голем број официјални претставници во земјата беа повредени при ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на 5 европски држави ги повикаа преставниците на Владата и опозицијата во Јемен преку дијалог да дојдат до национално едиснство и помирување. Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шпанија, исто така им се заблагодарија на Саудиска Арабија што го прими претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех да му пружи лекарска помош. Салех вчера е успешно опериран во болница во Ријад, при што е изваден шрапнелот од неговите гради. Салех беше ранет во петокот во напад на неговата палата при што загинаа 11 луѓе, а повредени беа повеќе државни функционери. Во нападот, покрај Салех, против чиј режим граѓаните протестираат веќе четири месеци, повредени се и премиерот и неговиот заменик, претседателот на Парламентот и сите се на лекување во Саудиска Арабија. Јеменските власти за нападот врз претседателската палата го обвини племенскиот водач шеикот Садик ал Ахмар, чии борци се спротиставуваат на владините сили во Сана откако во вторникот е прекинато примирјето. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

САНА, РИЈАД - Јеменскиот претседател Али Абдула Салех, повреден во напад врз неговата палата, отпатува во Саудиска Арабија заради медицински третман, што потенцијално значи можност за крај на неговото тридецениско владеење. Но, неизвесноста дали неговите синови и внуци ќе се обидат да ја задржат власта по неколкумесечните протести поради владеењето на Салех, значи дека ризикот за натамошни превирања и натаму е голем. Некои Јеменци го прославуваа, како што се надеваа, трајното заминување на Салех, но славењето беше измешано со оружени престрелки и експлозии во Сана, а оружени борби имаше и во градот Таиз, околу 200 км јужно од главниот град. „Луѓето се загрижени што ќе се случи по заминувањето на Салех. Тие се најмногу загрижени дека ќе се случи воен удар или ќе има борби за власт во армијата“, рече Фарук Абдел Салам, жител на јужното пристаниште Аден. Повредениот јеменски претседател Али Абдула Салех, кој отпатува во Саудиска Арабија на итно лекување, ќе се врати во Јемен за неколку дена, изјави вчера ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повредениот јеменски претседател Абдулах Салех пристигна во Саудиска Арабија на лекување поради здобиените повреди во нападот на неговата резиденција, соопштија саудиските власти. Салех, кој на аеродромот во Ријад бил пречекан од висок саудиски функционер, излегол од авионот на нозе, но се забележителни повреди на вратот, главата и лицето. Политичар од партијата на Салех изјави дека врз лицето на јеменскиот претседател ќе мора да биде извршена естетска хируршка интервенција. Телевизијата Ал Џазира објави дека Салех по слетувањето веднаш бил пренесен во воена болница. Единаесетмина загинаа, а 124 лица се повредени, во напад во петокот, кога беше ранет Салех, кој е изложен на се поголем притисок да се повлече од власт. Медиумите оценуваат дека со напуштањето на земјата во ваква ситуација, дури и поради лекување, би можело да претставува проблем за Салех да ја одржи власта и тоа може да се сфати како прв чекор кон предавање на власта. Јеменските граѓани веќе четири месеци протестираат против неговиот режим.
| | веќе видена | слични
3 копии

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех е опериран во болница во Ријад за да му биде изваден шрапнел од неговите гради, откако беше ранет во петокот при напад на претседателската резиденција во Сана. - Врз Салех се извршени две успешни операции, се освестил и се чувствува добро - соопшти извор од клиниката во Ријад. Саудиски претставник изјави дека Салех ќе се врати во Јемен по две недели престој во Саудиска Арабија. - Али Абдула Салех е законски претседател на Јемен, а мирот и стабилноста постепено се враќаат во земјата - истакна висок јеменски владин претставник.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Таез денеска се убиени четворица војници на јеменската елитна Републиканска гарда и еден вооружен напаѓач за време на судирите во градот, додека во главниот град Сана се убиени уште тројца војници на дисидентската Прва оклопна единица, потврдија очевидци. Жестоки судири се водат меѓу вооружените припадници на групата која се нарекува „Орли на слободата“, кои им се приклучија на антивладините демонстранти, и јеменските војници во близина на претседателската резиденција во вториот по големина јеменски град Таез. И во Сана, во меѓувреме, се убиени тројца војници на дисидентската Прва оклопна единица на генералот Али Мохсен ал Ахмар во „случајна експлозија на бомба“ кога пристигнале да подигнат плата. Медиумите ја пренесуваат изјавата на официјален претставник на јеменската владејачка партија кој тврди дека претседателот Али Абдула Салех ќе се врати од Саудиска Арабија во Јемен, каде се лекува од повредите здобиени во нападот на неговата резиденција во петокот. Во овој напад загинаа 11 лица, а 124 се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десетици вооружени лица во неделата ја нападнале претседателската резиденција во градот Таиз во јужниот дел на Јемен, вториот по големина град во земјата при што загинале четворица војници, јавува Асошиејтед прес повикувајќи се на воени извори и очевидци. Според агенцијата, напаѓачите се обиделе да влезат во зградите од комплексот на претседателската резиденција. За време на нападот, при одговорот на војниците од обезбедувањето на комплексот бил убиен еден од напаѓачите. Милитантите припаѓаат на групата формирана неодамна за да им се одмаздува на владините трупи за убиствата на демонстрантите за време на задушувањето на анти-владините протести. Во петокот вооружени напаѓачи отворија оган врз џамијата во комплексот на претседателската палата во Сана. Притоа покрај претседателот Али Абдула Салех, беа ранети премиерот, вицепремиерот, претседателот на Собранието и неколку политичари кои биле во храмот на традиционалната петочна молитва. Во саботата навечер, претседателот Салех отпатува за Саудиска Арабија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат ...
сите 261 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 130 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 98 | | | веќе видена

Денеска времето во Република Македонија ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува ...
сите 165 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јеменскиoт претседател бил ранет од шрапне близу срцето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: