Тешка сообраќајна несреќа во Скопје – загинати возачот и сопатникот


Возач на патничко моторно возило и сопатник загинале во една од вкупно 10 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во една сообраќајка потешко било повредено едно лице, пет лица се здобиле со полесни повреди во три сообраќајки, а во пет била причинета материјална штета.Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Осумдесет и девет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи поминале коловоз вон пешачки премин, пет возачи поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување и 16 возачи за не користење на заштитен шлем. Санкционирани биле и тројца пешаци кои поминале коловоз во пешачки премин. Затекнати биле 120 непрописно паркирани возили.Од сообраќај биле исклучени пет возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 18 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, како и две ...
| | веќе видена | слични

Во текот на изминатиoт ден (28.05), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле осум сообраќајни незгоди од кои една со починато лице, пет со телесни повреди и две со материјална штета. При сообраќајните незгоди две лице го загубиле животот и седум лица се здобиле со лесни телесни повреди. Санкционирани се 95 возачи кои што возеле со поголема брзина од дозволената. Од сообраќај исклучени се и 22 возачи: 14 - затоа што управувале возило пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, тројца биле возачи почетници, двајца возеле под дејство на алкохол, и тројца возачи поради други прекршоци. Исто така, двајца возачи се санкционирани бидејќи поминале крстосница на црвено светло, еден не дал првенство на минување на пешаци и тројца возачи заради неправилно престигнување. Покрај ова, 13 возила се исклучени од сообраќај бидејќи биле нерегистрирани. Во текот на изминатиот ден издадени се 194 мандатни платни налози, додека 55 возила се подигнати со „Пајак".
| | веќе видена | слични

Голем е бројот на деца кои што седнуваат зад управувачот уште пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, односно на возраст од 15, 16 и 17 години. Причината за ова појава може да се бара во желбата за докажување пред своите другари, но, во најголем број случаи, вина имаат и родителите кои им дозволуваат на своите деца да седнат зад управувачот, и покрај тоа што тие не се оспособени, ниту пак ги исполнуваат условите за управување на возило. Во многу случаи, детето управува моторно возило, а неговиот родител седи на предното совозачко седиште и се восхитува на своето дете, без притоа да биде свесен дека прави голема грешка. Измени на законската регулатива Со измените на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата предвидени се промени во делот на условите за стекнување со право за оспособување за управување на моторно возило од „Б" категорија за дете. Имено, во однос на возраста со која што дете може да се стекне со право за оспособување за управување со возило, предвидено е детето да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Едно лице е загинато и седум се полеснo повредeни во осум сообраќајни несреќи регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција санкционирала 95 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, а исклучила од сообраќај двајца возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 14 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, тројца почетници и тројца останати. МВР информира дека од сообраќај се исклучени 13 нерегистрирани возила, 194 автомобили кои биле непрописно паркирани. Со помош на специјално возило пајак отстранети се 55 возила. Двајца возачи поминале коловоз на црвено светло, еден возач не дал првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, додека пак пет возачи неправилно престигнувале. Еден возач не дал првенство на минување на пешаци, тројца се престроиле неправилно, еден неправилно престигнувал, а тројца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница.
| | веќе видена | слични

Сообраќајната полиција казнила 95 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената. Исклучени се од сообраќај двајца возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 14 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, тројца почетници и тројца останати.МВР информира дека од сообраќај се исклучени 13 нерегистрирани возила, 194 автомобили кои биле непрописно паркирани. Со помош на специјално возило „пајак" отстранети се 55 возила.Двајца возачи поминале коловоз на црвено светло, еден возач не дал првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, а пет возачи неправилно престигнувале. Еден возач не дал првенство на минување на пешаци, тројца се престроиле неправилно, еден неправилно престигнувал, а тројца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во текот на изминатите четири дена на подрачјето на Скопје се случиле 31 сообраќајни незгоди од кои седум со тешки телесни повреди, 12 со телесни повреди и 12 со материјална штета. При сообраќајните незгоди седум лица се здобиле со тешки телесни повреди и 17 со лесни телесни повреди. 502 возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Исто така, исклучени се и 98 возачи бидејќи го управувале возилото под дејство на алкохол. 56 возила се исклучени од сообраќај бидејќи биле нерегистрирани. 17 возачи се санкционирани бидејќи поминале крстосница на црвено светло, тројца неправилно се престроиле, еден неправилно престигнувал, еден не дал првенство на минување на пешаци и тројца не дале првенство на минување на возила. Во однос на пешаците санкционирани се двајца пешаци кои поминале коловоз на црвено светло. Во текот на изминатите денови издадени се 144 мандатни платни налози, додека исто така 26 возила се подигнати со „пајак”.
| | веќе видена | слични

Не престануваат да се нижат сообраќајните незгоди на територија на Град Скопје. Само во последните три дена сообраќајниот билтен на МВР запишал 31 сообраќајка. При сообраќајните незгоди седум лица се здобиле со тешки телесни повреди а 17 со лесни телесни повреди. И покрај апелите од МВР возалите возат повеќе од дозволено. Санкционирани биле 502 возачи бидејќи возеле повеќе од пропишаното, а од сообраќај се исклучени 98 возачи бидејќи возеле пијани. 17 возачи поминале крстосница на црвено светло и затоа добиле санкција. Пешаците засега добро се прдржуваат до правилно учество во сообраќајот при што само двајца биле санкционирани бидејќи преминувале кога семафорот светле црвено. „Пајкот“ кренал 26 возила.
| | веќе видена | слични

Во текот на изминатите четири дена на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 31 сообраќајни несреќи, од кои седум се со тешки телесни повреди, а 17 со лесни телесни повреди. Само материјална штета имало во 12 сообраќајки, соопшти денеска МВР.Вкупно 502 возачи се казнети, бидејќи се движеле со брзина поголема од дозволената. Од сообраќајот се исклучени 98 возачи, поради тоа што го управувале возилото под дејство на алкохол. Вкупно 56 возила се исклучени од сообраќај, бидејќи биле нерегистрирани.Санкционирани се 17 возачи, бидејќи поминале крстосница на црвено светло, тројца неправилно се престроиле, а еден неправилно престигнувал. Еден возач не дал првенство на минување на пешаци, а тројца не дале првенство на минување на возила. Казнети се двајца пешаци, кои поминале коловоз на црвено светло. Во текот на изминатите денови издадени се 144 мандатни платни налози, а 26 возила се кренати со „пајак", соопшти МВР.
| | веќе видена | слични
8 копии

Седум лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 17 се полеснo повредeни во 19, од вкупно 31 сообраќајна несреќа регистрирана во изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција санкционирала 502 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, а исклучила од сообраќај 98 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол. Од сообраќај се исклучени 56 нерегистрирани возила, 144 автомобили кои биле непрописно паркирани, а со пајак се подигнати 26 возила. Двајца пешаци поминале коловоз на црвено светло, а 17 возачи поминале на крстосница на црвено светло. Еден возач не дал првенство на минување на пешаци, тројца се престроиле неправилно, еден неправилно престигнувал, додека пак тројца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница.
| | веќе видена | слични

Сообраќајната полиција санкционирала 502 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, а исклучила од сообраќај 98 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол.  Од сообраќај се исклучени 56 нерегистрирани возила, 144 автомобили кои биле непрописно паркирани, а со пајак се подигнати 26 возила.  Двајца пешаци поминале коловоз на црвено светло, а 17 возачи поминале на крстосница на црвено светло. Еден возач не дал првенство на минување на пешаци, тројца се престроиле неправилно, еден неправилно престигнувал, додека пак тројца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 284 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 146 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена

Есад Рахиќ, директорот на истражниот затвор „Скопје“, во интервју за Радио Слободна Европа, открива дека за околу 200 евра притворениците нелегално набавуваат ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје – загинати возачот и сопатникот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: