Двајца мртви во експлозија во ресторан во Москва (видео)

2 копии

Две лица загинаа а најмалку 26 се повредени, меѓу кои и едно дете, во експлозија на боца со гас, која се случила денеска во еден италијански ресторан во Москва. До експлозијата дошло откако пожар ја зафатил кујната и брзо се проширил и на останатиот дел од двокатната зграда, во чие приземје се наоѓа и ресторанот. Искршени се сите прозорци на зградата, урнат е дел од кровот и неколку ѕида, а противпожарните екипи успеале да го изгаснат пожарот кој сосема уништи околу 250 квадратни метри од зградата. Според руските медиуми, на место загинале две лица, вработени во ресторанот, додека 26 се здобиле со повреди. Повредените воглавно се гости на ресторанот, а 16 од нив се сместени во болница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Две лица загинаa, а 39 се повредени во експлозија на плинска боца во еден московски ресторан. Инцидентот се случил во југозападниот дел на Москва. Експлозијата предизвикала пожар, кој опфатил 300 квадратни метри. Од огнот се урнал покривот на ресторанот.
| | веќе видена | слични

Како причина за експлозијата московската полиција наведува експлодирање на цилиндрите за гас. Двајцата работници во кујната загинале, а меѓу 27-те повредени е и едно дете. По експлозијата во ресторанот избувнал пожар кој од протипожарната служба бил оценет со втор степен, а бил локализиран неколку часа подоцна. Соговорникот од московската полиција за агенцијата Итнерфакс потврдил дека огнот многу брзо зафатил површина до 200 квадратни метри. На објектот целосно биле уништени сите стаклени површини, дошло до деформирање на ѕидовите а делумно се урнал и покривот на ресторанот. „Во моментов се откриени двете тела на двајцата загинати, уште 15 лица се поведени, а повеќе повредени сами го напуштиле местото на инцидентот, така што бројот на повредени не може да се прецизира“, изјави заменик на началникот на руското министерство за вонредни ситуации за областа на Москва, Игор Курјаков. Од друга страна, портпаролот на министерството за вонредни ситуации, Евгениј Бобилев, изјави дека 15 лица кои биле повредени во ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца мртви во експлозија во ресторан во Москва (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: