Експлозија на полигон во Чачак, загинаа две лица

Експлозија на полигон во Чачак, загинаа две лица Две лица ги загубија животите во експлозија што се случила при обид за кражба на полигонот на испитување на боева муниција и експлозивни средства на компанијата „Слобода Чачак“. Српските медиуми јавуваат дека несреќата се случила вчера попладне, кога лицата влегле во полигонот заради собирање секундарни суровини и наишле на средства подготвени за уништување, а кои биле остаток од испитување на полигонот, Во соопштението од комапнијата „Слобода“ од Чачак се наведува дека дошло до активирање на убиствените средства, при што две лица смртно настрадале, а други две избегале, што било утврдено со прегледување на видео записот снимен со камерата на полигонот. Телата на настраданите биле откриени денеска изутрината кога работниците дошле на работа. Полигионот во Миоковци има физичко-техничко обезбедување, како и видео надѕор. Работникот од обезбедувањето кој бил на должност , ја регистрирал експлозијата, го провереил теренот и со оглед дека немало пожар, ги ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Две лица загинаа во експлозијата што се случила при кога нелегално влегле во фабричкиот полигон на компанијата „Слобода“ во село Миоковци, соопшти „Слобода“ од Чачак. Лицата настрадале во неделата попладне кога влегле во полигон да собираат секундарни суровини и наишле на средства подготвени за уништување, а коишто се остаток од испитувањата на полигонот. Како што се наведува во соопштението, дошло до активирање на смртоносни средства, при што две лица починале, а уште две побегнале што било утврдено при прегледот на видео записот снимен со камера на полигонот. Телата на настраданите ги пронашле утрово работниците. Полигонот во Миоковци има физичко-техничко обезбедување, како и видео-надзор. Работникот од обезбедувањето кој бил на должност ја регистрирал експлозијата, го набљудувал теренот и со оглед на тоа дека немало пожар ги известил надлежните од „Слобода" дека се е во ред на полигонот. За случајот известени се надлежните истражни органи и претставниците на МВР, кои излегле на местото на експлозијата на ...
| | веќе видена | слични

На воениот полигон на компанијата „Слобода“ во селото Миоковци, општина Чачак, во неделата имало експлозија во која, според РТС, има двајца загинати. Директорот на компанијата, Зоран Стефановиќ, вчера истакна дека експлозијата се случила во неделата во попладневните часови, дека има повредени и дека лицата најверојатно влегле на полигонот за да крадат муниција. Телата биле откриени дури вчераутро кога работниците отишле на работа, пренесоа тамошните медиуми. Безбедносните камери забележале дека во полигонот за проба упаднале четири лица, кои најверојатно собирале секундарни суровини за производство на муниција, па налетале на неексплодирана граната. Двајцата преживеани побегнале од местото на експлозијата. Иако експлозијата се случила еден ден претходно, никој не претпоставувал дека имало човечки жртви затоа што често се случува животни да влезат на полигонот и да активираат некоја неексплодирана мина. На полигонот во Миоковци се врши испитување на воената бојна муниција и на експлозивните средства.
| | веќе видена | слични

Лицата настрадале во неделата попладне кога влегле во полигон да собираат секундарни суровини и наишле на средства подготвени за уништување, а коишто се остаток од испитувањата на полигонот. Како што се наведува во соопштението, дошло до активирање на смртоносни средства, при што две лица починале, а уште две побегнале што било утврдено при прегледот на видео записот снимен со камера на полигонот. Телата на настраданите ги пронашле утрово работниците. Полигонот во Миоковци има физичко-техничко обезбедување, како и видео-надзор. Работникот од обезбедувањето кој бил на должност ја регистрирал експлозијата, го набљудувал теренот и со оглед на тоа дека немало пожар ги известил надлежните од „Слобода" дека се е во ред на полигонот. За случајот известени се надлежните истражни органи и претставниците на МВР, кои излегле на местото на експлозијата на полигонот, се наведува во соопштението. На полигонот во Миоковци се врши испитување на воени боеви муниции и експлозивни средства.
| | веќе видена | слични
7 копии

Две лица загинаа во експлозија на воен полигон на компанијата „Слобода“ во Миоковци, во западниот дел на Србија, јави РТС. Директорот на компанијата „Слобод“ Зоран Стефановиќ изјави дека експлозијата се случила вчера во попладневните часови и дека во инцидентот има повредени, пренесува Танјуг. Според Стефановиќ непознати лица влегле на воениот полигон, најверојатно за кражба на муниција. Телата се откриени изутринава, од вработените од прва смена. Безбедносните камери регистрирале дека на полигонот за тестирање упаднале четири лица, најверојатно за собирање секундарни сировини и дека наишле на неискористена граната. Полигонот во Миоковци се користи за испитување воена боева муниција и експлозивни средства.
| | веќе видена | слични

Две лица загинаа при експлозија на воениот полигон кај Чачак. Првичните сознанија говорат дека вчера неовластено на полигонот влегле четири лица но сè уште не е познато поради што дошло до експлозија. Српската полиција претпоставуа дека лицата влегле неовластено на полигонот за да собираат секундарна сировина за производство на муниција. Засега е извесно дека камерите регистрирале влез на четири лица, а по експлозијата двајцата преживеани побегнале од местото на настанот. И.М./М.Т.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија на полигон во Чачак, загинаа две лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: