Двајца странци протерани поради нелегален влез во Македонија

5 копии

Две лица, државјани на Германија и на Бразил што оствариле нелегален влез во Република Македонија вчера околу 8 часот биле откриени во близина на граничен камен 59 на македонско-грчката граница. Тие, како што информира МВР, заедно со група мигранти се упатиле кон прифатниот центар во Гевгелија при што сториле прекршок по член 9 од Законот за гранична контрола. - На лицата им е издадено Решение за протерување на странец од Република Македонија со забрана за повторно влегување за период од пет години, соопшти МВР, нагласувајќи дека биле задолжени веднаш да ја напуштат територијата на Македонија.
| | веќе видена | слични

Како што јавува Министерството за внатрешни работи, во текот на вчерашниот ден околу 08.00 часот, во близина на граничен камен 59 биле откриени две лица, и тоа државјанин на Р. Германија и Р. Бразил кои оствариле нелегален влез воР.Македонија заедно со група на мигранти и се упатиле кон прифатниот центар во Гевгелија при што сториле прекршок по член 9 од Законот за Гранична контрола. На лицата им е издадено Решение за протерување на странец од Р.Македонија со забрана за повторно влегување во Р.Македонија за период од пет години, и истите биле задолжени веднаш да ја напуштат територијата на Р.Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца странци протерани поради нелегален влез во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: