Силен земјотрес во Јапонија

Земјотрес со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во источното крајбрежје на островот Хоншу, соопшти Американскиот геофизичен завод. Нема податоци за жртви, повредени или материјални штети. Според податоците епицентарот на земјотресот, кој што е регистриран во 06.16 часот по локално време, се наоѓал на 187 километри североисточно од главниот град Токио. Измерената длабочина е 32.5 километри. Во моментов нема предупредување за опасност од цунами.
| | веќе видена | слични
10 копии

Два силни земјотреси со интензитети од 7,4 и 7,2 степени се регистиррани утрово во период од половина час во водите на Тихиот Океан источно од американската сојузна држава Аљаска. Како што соопшти Америоанскиот геофизички институт, епицентрите на двата земјотреси биле на околу 170 километри источно од островот Атка крај Аљаска, на длабочина од околу 40 километри под дното на Пацификот. Американсцкиот Центар за предупредување од цунами на Западниот Брег, кој ја контролира опасноста од можна појава на голем бранови на пацифичкиот брег на Северна Америка, соопшти дека е можна појава на помали цунами бранови во делови на Аљаска. Во исто време рускиот Сахалински центар за предупредување од цунами соопшти дека нема опасност од цунами на пацифичкиот брег на Русоја, додавајќи дека е можно помали бранови со висина од неколку сантиметри да дојдат до полуостровот Камчатка и до Курилските Острови.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала ја потресе американската сојузна држава Аљаска. Според податоците на американскиот сеизмички завод, земјотресот е забележан во Пацифичкиот Океан, во делот на територијата која им припаѓа на Алеутските острови. Земјотресот се случил во 05:09 часот по средноевропско време (18:09 по локално време). Надлежните власти веднаш по земјотресот издадоа предупредување од цунами, истото е повлечено еден час по потресот. Американските власти не соопштуваат дали е причинета материјална штета и дали во земјотресот има повредени и загинати. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во американската држава Алјаска, а за сега нема информации за повредени или материјална штета. Според податоците на американскиот сеизмички завод, земјотресот бил забележан во пацифичкиот океан, во делот на територијата на Алеутските острови. Земјотресот се случил во 18 часот по локално време. Надлежните власти издале предупредување за цунами, кое е повлечено по еден час од издавањето. “Имено, забележан бил бран од само шест сантиметри во местото Николску, на островот Умнак и од десет сантиметри кај Адак“, рекол портпаролот од службата за предупредување од цунами во Палермо Беки Легат.
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес со интензитет од 7,4 степени по Рихтер беше почувствуван во Тихиот Океан на 172 километри источно од Аљаска, на длабочина 40 километри. По целото крајбрежје е издадено предупредување за можен цунами бран. Половина минута подоцна во истата област и на иста длабочина бил почувствуван и втор земјотрес со истиот интензитет. Сите жители на крајбрежните области или под морското ниво, треба да веднаш да побараат засолниште на повисоките места. (Крај)
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјотрес со јачина 5,4 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска турската провинција Елазиг, на истокот на земјата, соопшти сеизмолошкиот центар во Истанбул. Како што пренесе Франс прес, според првичните информации во земјотресот нема жртви, но потресот предизвика паника меѓу жителите. Два силни земјотреси ја погодија Турција во август и ноември 2009. година при што загинаа 20.000 лица.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени по Рихтеровата скала денеска е регистриран во округот Елјазаг, Источна Турција. Земјотресот бил почувствуван и во соседниот округ Дијабекир. Засега нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета. Во земјотресот во март 2010 година, со интензитет од шест степени по Рихтер, во слабо населениот округ Елјазаг загинаа 51 човек.
| | веќе видена | слични

Земјотресот кој ја погоди источна Турција предизвика паника меѓу жителите. Жртви нема. Земјотрес од 5,4 степени по Рихтер ја погоди турската провинција Елазиг на истокот на земјата, соопшти сеизмолошкиот центар во Истанбул. Во земјотресот, според првичните информации, немa жртви, но потресот предизвика паника меѓу жителите. Во 2009 Турција ја погодија два силни земјотреси кога загинаа околу 20 000 луѓе./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала денес го погодил североисточниот дел на Јапонија, но за сега нема извештаи за евентуални штети или повредени лица. Било издадено и предупредување за цунами, а властите ги предупредиле жителите во областа која беше погодена од разорниот земјотрес на 11 март да бидат внимателни и да очекуваат одрони на земјиштето и кал. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени по Рихтер ја погоди Турција, пренесе Франс прес. Епицентарот на земниот потрес бил во провинцијата Елазиг. Досега нема податоци за загинати и повредени лица. Земјотресот предизвика паника меѓу жителите во реонот на епицентарот. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 192 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 227 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 164 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: