ПРИЗНАНИЈА ВО КЕЛН: Раул Гонзалез е најдобар тренер, Душебаев десен бек


Стратегот на „црвено-црните“ и селектор на Македонија е прогласен за број 1 во сезоната која што привршува во Лигата на шампионите Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е број 1 во сезоната во Лигата на шампионите. Тој се најде пред колегите така што има со што да се пофали од оваа сезона која што викендов ќе финишира во Келн. Раул ги однесе вардарци до фајнл-фор турнирот, а утре од 18 часот Вардар се соочува со тимот на Барселона. Покрај Гонзалез признание доби и Алекс Душебаев кој е најдобриот десен бек во сезоната. Ова е секако од големо значење бидејќи тој ја доби наградата во силна конкуренција во која беше и Кире Лазаров. Инаку составот на сезоната во Лигата на шампионите изгледа вака: ПОЗИЦИЈА ИГРАЧ (ЕКИПА) ЗЕМЈА ГОЛМАН ГОНЗАЛО ПЕРЕЗ ДЕ ВАРГАС (Барселона) Шпанија ЛЕВО КРИЛО УВЕ ГЕНЗАЈМЕР (ПСЖ) Германија ЛЕВ БЕК МИКЕЛ ХАНСЕН (ПСЖ) Данска СРЕДЕН БЕК НИКОЛА КАРАБАТИЌ (ПСЖ) Франција ДЕСЕН БЕК АЛЕКС ДУШЕБАЕВ (Вардар) Шпанија ДЕСНО КРИЛО ВИКТОР ТОМАС (Барселона) Шпанија ПИВОТ ЛУДОВИК ФАБРЕГАС (Монпеље) Франција ...
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на македонскиот, регионалниот и европскиот ракометен машки првак Вардар, Алекс Душебаев заминува во Kјељце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. Најдобриот стрелец во Вардар дојде како млад и перспективен играч, а сега заминува како легенда. - Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви благодарам - изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите. - Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Kјељце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам ...
| | веќе видена | слични

По четири сезони минати во дресот на Вардар, Алекс Душебаев заминува во Келце, но со најдобрите спомени. Во полскиот тим доаѓа како европски шампион. На најдобриот стрелец на „црвено-црните“ најтешко му падна вчерашното славје, во Вардар дојде како млади и перспективен играч, а сега заминува како легенда. „Додека сите славиме, мене ми е најтешко. Дојдов во Вардар како млад и перспективен играч, а заминувам како легенда чие име е запишано во историјата на клубот, но и во македонската клупска историја воопшто. Заминувам со европска титула, заминувам со полно срце, кое секогаш ќе чука за Вардар, за Македонија... Ви БЛАГОДАРАМ", изјави Алекс Душебаев на последната средба со навивачите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десниот бек на европскиот ракометен шампион Вардар, Алекс Душебаев, го одигра последниот натпревар во црвено – црниот дрес, а од наредната сезона ќе биде дел од тимот на Киелце. По последната титула со Вардар (националното прверенство), Шпанецот изјави дека е презадоволен од постигнатото и истовремено најави дека еден ден сака пак да се врати во Скопје. Сезоната за нас беше прекрасна, подобро од ова не може, четири титули освоивме во една година. Ова е перфектно, сега мораме да прославиме, да одмориме. Во Вардар ги имав сите услови, но Вардар има нешто што другите го немаат, а тоа е срцето. Никогаш не се знае, јас сега ќе си одам, но можеби ќе се вратам еден ден. Секако дека еден ден би сакал да се вратам тука. Па, дури и како играч на Киелце, навистина би сакал уште следната сезона да се вратам и повторно да ја доживеам атмосферата во оваа сала, изјави Душебаев. Киелце за Душебаев ќе биде втора интернационална кариера по Вардар. Претходно тој настапуваше само на „домашно" тло во Шпанија и ги бранеше боите ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната Ракометна Федерација го соопшти идеалниот тим на завршниот турнир во Келн. Во него доминираат играчи од европскиот шампион Вардар. Од седум играчи, четворица се од редовите на црвено-црните од Скопје. Најдобар голман и играч на турнирот е Арпад Штербик, додека другите се Дибиров, Душебаев и Чупиќ. Инаку, како европски првак, Вардар обезбеди учество на светското клупско првенство кое од 25 до 28 август ќе се игра во Доха, Катар.
| | веќе видена | слични

Голманот Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Алекс Душебаев и Иван Чупиќ се четворицата ракометари од редовите на новиот европски првак Вардар, кои се најдоа во идеалниот тим на завршницата од ЛШ. Идеален тим од мечевите во Kелн е следниот: Арпад Штербик (голман, Вардар), Тимур Дибиров (лево крило, Вардар), Микел Хансен (лев бек, ПСЖ), Арон Палмарсон (среден бек, Веспрем), Алекс Душебаев (десен бек, Вардар), Иван Чупиќ (десно крило, Вардар), Андреас Нилсен (пикер, Веспрем).
| | веќе видена | слични
7 копии

Ракометарите на Вардар во неделата ја освоија титулата европски првак на завршниот турнир во Келн, па сосема е логично што „црвено-црните“, доминираат во изборот на ЕХФ за најкорисен играч на турнирот, во идеалниот тим и во категоријата Топ 5 најубави голови. МВП титулата ја понесе голманот на Вардар, Арпад Штербик, кој ја освои својата четврта титула европски првак. Во идеалниот тим на завршниот турнир место имаше за четворица играчи на новиот европски првак: голманот Штербик, левото крило Дибиров, десниот бек Душебаев и десното крило Чупиќ. Тимот го комплетираат средниот бек на Веспрем Палмарсон, левиот бек на ПСЖ Хансен и пивотот на Веспрем Нилсон. Вардарците Циндриќ и Чупиќ ги имаат најубавите голови на Ф4 турнирот, а во категоријата Топ 5 одбрани Штербик го има двапати.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот репрезентативец Алекс Душебаев, кој пристигна во Скопје пред четири години како талентиран ракометар, заминува од редовите на „црвено-црните“ како искусен играч со титула европски шампион. Тој е еден најстандардните играчи што се вткаи во историскиот клупски успех. Во Kелн против ПСЖ го одигра последниот меч во „црвено-црниот“ дрес, од каде што се сели во редовите на полскиот Kјељце, од кого Вардар ја презема европската титула, а го тренира неговиот татко Талант. - Немам зборови да го опишам ова, ги победивме двата најголеми клуба во Европа, Барселона и ПСЖ и станавме европски шампион, ќе бидеме запишани во историјата на Македонија. Знаев каде доаѓам, во амбициозен клуб, во земја што живее за ракометот. Заминувам како херој од тука, а Вардар секогаш ќе биде во моето срце - вели Душебев.
| | веќе видена | слични

Арпад Штербик, Иван Чупиќ, Алекс Душебаев и Тимур Дибиров се ракометарите на Вардар кои што се најдоа во идеалниот тим на фајнл-фор турнирот во Келн. Четврицата „црвено-црни" играчи, сосема заслужено се најдоа во изборот за најдобрите, а чуварот на мрежата беше одбран и за МВП на турнирот. Покрај претставниците на нашиот, сега веќе и на европскиот првак, тука се најдоа и Микел Хансен од ПСЖ, Арон Палмарсон и Андреас Нилсен. ИДЕАЛЕН ТИМ НА Ф4 ГОЛМАН: Арпад Штербик (Вардар) ПИВОТМЕН: Андреас Нилсен (Веспрем) ДЕСНО КРИЛО: Иван Чупиќ (Вардар) ДЕСЕН БЕК: Алекс Душебаев (Вардар) СРЕДЕН БЕК: Арон Палмарсон (Веспрем) ЛЕВ БЕК: Микел Хансен (ПСЖ) ЛЕВО КРИЛО: Тимур Дибиров (Вардар)
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската ракометна федерација по завршување на Ф4 турнирот во Келн го објави иделниот тим во кој доминираат играчи од Вардар. Од седумте позиции, на четири се играчи од Вардар: Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар) Лев бек: Микел Хансен (ПСЖ) Среден бек: Арон Палмарсон (Веспрем) Десен бек: Алекс Душебаев (Вардар) Десно крило: Иван Чупиќ (Вардар) Пивотмен: Андреас Нилсен (Веспрем) Голман: Арпад Штербик (Вардар). Голманот Арпад Штербик беше избран и за МВП на „фајнал фор“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му беше предадена Вербална ...
сите 234 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 59 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРИЗНАНИЈА ВО КЕЛН: Раул Гонзалез е најдобар тренер, Душебаев десен бек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: