Дуњата и нејзината лековита моќ

Таа е разгрането ниско дрво. Потекнува од југозапдна Азија, а кај нас поради плодовите се одгледува во домашни услови. Дуњата е многу корисно овошје за јадење бидејки има многу лековити својства. Од семето се изработува густа слузава течност и емулзии, кои се употребуваат против кашлање. Поради таквото дејство , слузта од семето се употребува против воспаленија на дишните патишта : бронхит, трахеит, ларингит, фарингит и грип. Зрелите плодови се здрава храна и лек. Таа ги заштитува слузницата на цревата, ги собира отровите низ организмот и се препорачува кај хронични дијареи и други цревни заболувања. Затоа се препорачува да биде стално на нашите трпези.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Познатата пејачка Јелена Карлеуша, за која изминатиов период се крена голема прашина околу секс скандалот со фудбалерот Огњан Врањаш, објави стои на инстаграм ...
сите 180 | | | веќе видена

Наместо верниците да се радуваат со фрлање на крстот и осветување водите, наидоа да затворени порти и бегање на свештеникот во друга црква.Денеска на големиот ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дуњата и нејзината лековита моќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: