Дунав ја зајакнува соработката помеѓу Хрватска и Србија

Со цел подобрување на туристичките капацитети, на соработката и на културното разбирање, двете земји се здружија за неколку проекти. Дунав, втората најдолга река во Европа, минува низ Хрватска и Србија и ги поврзува со Унгарија, Австрија, Романија, Бугарија, Словачка, Молдавија, Украина и со Германија. [Никола Барбутов/SETimes] Хрватска и Србија спроведуваат заеднички проекти користејќи ги капацитетите на Дунав, во обид да го зајакнат туризмот, да ја продлабочат билатералната соработка и да отворат патишта за културно разбирање помеѓу жителите на двете земји. Дунав, втората најдолга река во Европа, минува низ двете земји и ги поврзува со Унгарија, Австрија, Романија, Бугарија, Словачка, Молдавија, Украина и со Германија. Според Данко Ќосиќ, проектниот менаџер во меѓународната организација „Дунавски центар за компетенции“, со седиште во Белград, која работи во сите десет земји по Дунав, туризмот и регионалната соработка се главните приоритети за Загреб и за Белград. Тој посочи на www.danube.travel како ...
| | веќе видена | слични

Промовирани иновативни алатки и технологии за развој на малите и средните претпријатија кои што се од сферата на земјоделството а дејствуваат во земјите од Југоисточна Европа на завршната Интернационална конференција „Развој и промовирање на иновациите и претприемништвото во секторите растително и сточарско производство". „Целта е да се зголеми конкурентноста на малите и средни претпријатија и да го промовирааат и олеснат иновативното претприемништво со давање на одговор на потребата на одредени услуги за поддршка на малите и средни претпријатија во растителното и сточарски сектор за адаптирање заедничкиот регионален пристапи", изјави Иновативните алатки во претприемништвото се од големо значење за зголемување на конкурентноста во земјоделското производство. Проектот е финансиран од ЕУ Основен резултат на проектот е да се зголеми квалитетот и ефективноста на услугите за поддршка на бизнисите, и зголемено знаење на најмалку 1000 даватели на услуги за поддршка на бизнисите до кои ќе биде дистрибуиран ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дунав ја зајакнува соработката помеѓу Хрватска и Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: