Културно-забавна - Дуке Бојаџиев со концерт на Антички театар

Музиката од одличниот концерт, кој во април го изведе Дуке Бојаџиев во „Карнеги хол“ во Њујорк, на втори август ќе биде претставена и пред македонската публика на сцената на Античкиот театар во Охрид. На вчерашната прес-конференција, која се одржа во „Мала станица“, Дуке Бојаџиев го претстави концептот за настапот на кој ќе го претстави материјалот од албумот „Лове ис тхе њаѕ“. Покрај овие теми ќе бидат изведена и неговата авторска филмска музика од филмовите „Сенки“ на Милчо Манчевски и „Војната заврши“ на Митко Панов. - Освен тоа, ќе бидат претставени и нови авторски теми што се инспирирани од Охрид, но и од самиот Антички театар - кажа музичарот Бојаџиев. Познатиот музичар, кој веќе подолго време создава на релацијата Скопје-Њујорк, домашната публика ќе ја поздрави со изведба на темите од проектот „Лове ис тхе њаѕ“, со кој доживеа голем успех во „Карнеги хол“ на 16 април оваа година . - Чувствувам голем возбуда затоа што ќе настапам на мојата омилена сцена на Античкиот театар и во мојот омилен град ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот пијанист и композитор Дуке Бојаџиев на 2 август ќе одржи голем концерт во Античкиот театар во Охрид Настапот е во рамките на културната манифестација „Охридско лето“. За оваа пригода, Дуке, ќе биде придружуван од Камерниот оркестар на Македонската филхармонија и 10 солисти од земјава и од светот под диригенство на Саша Николовски-Ѓумар. Концертот практично ќе биде промоција на проектот „Лове ис тхе њаѕ“ пред македонската публика. Покрај песните од истоимениот албум, ќе бидат изведени и теми од филмовите „Сенки“ на Милчо Манчевски и „Војната заврши“ на Митко Панов. Настанот ќе биде збогатен со поезијата од Џелаледин Мевљана-Руми (суфизам од 13 век) и од македонските класици во поезијата. - Репертоарот на концертот ќе биде комбинација од нешто што го работам веќе 20 години, односно изворна музика мешано со класична и филмска музика и мала доза на џез, како и премиерни парчиња музика што ги подготвив специјално за настапот во Охрид. На концертот ќе има гости од САД, Швајцарија и имиња од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Дуке Бојаџиев со концерт на Антички театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: