Претседателски избори во Македонија на 13 април


Претседателски избори во Македонија на 13 април Редовните претседателските избори во Македонија ќе се одржат на 13 април, објави денеска спикерот на македонскиот парламент Трајко Вељаноски. Ова ќе бидат петти по ред избори во земјата откако Македонија прогласи независност од југословенската федерација во 1991 година. Претседателската функција во Македонија е повеќе церемонијална, а водечка политичка позиција со извршна моќ во земјата е онаа на премиерот. Според македонскиот Устав, актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов, кој дојде од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, има право да се кандидира за уште еден петгодишен мандат. Ниту една од главните политички партии не го објавила својот кандидат за шеф на државата.
| | веќе видена | слични

ДУИ го расчистува патот до одлуката за предвремени избори. Опцијата да се оди на избори веќе фигурира како една од можните за излез од можниот политички јазол, а врвот на партијата добил одврзани раце неа да ја примени. ДУИ го расчистува патот до одлуката за предвремени избори. Опцијата да се оди на избори веќе фигурира како една од можните за излез од можниот политички јазол, а врвот на партијата добил одврзани раце неа да ја примени ако процени дека така е најцелисходно. Ова за медиумите го тврди портпаролот на “интегративците“ Бујар Османи, без биде прецизен дали тоа значи дека нивните пратеници би биле и иницијатори за распуштање на Собранието. Но, е дециден - одлука за одење на избори нема - таа е само една од петте алтернативи за партијата. Сепак, ваквото сценарио ќе стане остварливо, веднаш откако идејата за консензуален кандидат за претседател и тоа само со ВМРО-ДПМНЕ ќе стане невозможна мисија. По се изгледа отпаѓаат варијантите - за самостоен настап, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

СДСМ уценуваше и условуваше за предвремени избори, а сега се плаши од истите. И по смената на своето раководство, опозициската партија не застанува ниту зад сопствените барања и ставови, пишува порталот „Курир“ . Додека СДСМ пред точно една година притискаше и молеше за предвремени парламентарни избори, сега најголемата опозициска партија се исплаши од можноста да се одржат предвремени избори заедно со претседателските. Колку СДСМ тогаш посакуваше предвремени избори, условуваше и уценуваше за нив, говори и податокот што околу 100 лица симпатизери на СДСМ заиграа дури и оро пред штабот на партијата поради тоа што Бранко Црвенковски успеал да договори предвремени избори заедно со претседателските. За експертите таквото однесување на СДСМ воопшто не е неочекувано, со оглед на фактот дека вакво однесување манифестирале и неколку пати досега. Професор д-р Тања Каракамишева-Јовановска во изјава за „Курир“ вели дека за партијата на Зоран Заев поимот утврден став е мисловна именка. - Ретерирањето во политичките ...
| | веќе видена | слични
10 копии

ДУИ нема донесено одлука за предвремени парламентарни избори. Тие се само една од петте алтернативи кои ќе ги понуди партијата доколку со ВМРО-ДПМНЕ не се договориме за консензуален кандидат на претстојните претседателски избори. Ова го истакна портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес-конференција, нагласувајќи дека предвремените избори ќе бидат само излез од евентуалните политички околности и негативна клима кои би настанале доколку нема договор за консензуален кандидат, но не и нејзино решение. - ДУИ во моментов не е за предвремени парламентарни избори, но ние сме подготвени за избори во секое време. Анализите покажуваат дека ДУИ ќе биде апсолутен победник во албанскиот дел доколку утре би излегле на избори. Сепак, тоа не е причината зошто ја ставивме можноста за предвремени извбори во една од варијантите, туку тоа што предвидовме дека евентуалното недоговарање за консензуален кандидат може да доведе до политичка криза која нема да овозможи нормално функционирање на Владата и евентуално блокирање на ...
| | веќе видена | слични

Иако во јавноста сè поизвесно станува дека покрај претседателски ќе има и предвремени парламентарни избори, од ДУИ категорично повторуваат дека сè уште немаат донесено одлука за вонредни парламентарни избори. Според портпаролот на партијата, Бујар Османи, тие се само една од петте алтернативи кои ќе ги понуди партијата доколку со ВМРО-ДПМНЕ не се договорат за консензуален кандидат на претстојните претседателски избори. Османи на денешната прес конференција истакна дека предвремените избори ќе бидат само излез од евентуалните политички околности и негативна клима кои би настанале доколку нема договор за консензуален кандидат, но не се решение. - ДУИ во моментов не е за предвремени парламентарни избори, но ние сме подготвени за избори во секое време. Евентуалното недоговарање за консензуален кандидат може да доведе до политичка криза која нема да овозможи нормално функционирање на Владата и евентуално блокирање на институциите - рече Османи.
| | веќе видена | слични

ДУИ смета дека консензуален кандидат за Претседател е најдобрата варијанта која би ја одбрале со коалициониот парнер ВМРО-ДПМНЕ. Предвремените парламентарни избори се само една од петте алтернативи кои се во игра ако ВМРО-ДПМНЕ негативно одговори, вели портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Досега со ниту една партија не разговарале на оваа тема и го чекаат одговорот од коалицискиот партнер. Станува збор за предлог и не е ултиматум велат во ДУИ.
| | веќе видена | слични

ДУИ сериозно останува на предлогот за консензуален кандидат за претседател на државата и ќе инсистира на тоа сè до денот кога кандидатурите треба да се достават до Државната изборна комисија (ДИК). Досега нема одлука за предвремени парламентарни избори, рече портпаролот Бујар Османи на денешната прес-конференција. Тој тврди дека ДУИ на евентуалните предвремени избори гледа само како на една од петте варијанти што ги разгледува доколку ВМРО-ДПМНЕ го одбие предлогот за консензуален претседателски кандидат. - Досега се договараме единствено со ВМРО-ДПМНЕ. Уште не добивме официјален одговор од нив. Со другите партии не сме разговарале за евентуални предвремени избори и не ги знаеме нивните ставови за ова прашање - рече Османи. Доколку ДУИ не се изјасни за предвремени избори до средината на февруари, до кога кандидатите за шеф на државата треба да ги достават кандидатурите, се поставува прашањето како потоа ќе се почитува рокот за да се распишат предвремените избори, доколку ги има. Според Османи, сè уште има ...
| | веќе видена | слични

Ова го истакна портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска на прес-конференција, нагласувајќи дека предвремените избори ќе бидат само излез од евентуалните политички околности и негативна клима кои би настанале доколку нема договор за консензуален кандидат, но не и нејзино решение. - ДУИ во моментов не е за предвремени парламентарни избори, но ние сме подготвени за избори во секое време. Анализите покажуваат дека ДУИ ќе биде апсолутен победник во албанскиот дел доколку утре би излегле на избори. Сепак, тоа не е причината зошто ја ставивме можноста за предвремени извбори во една од варијантите, туку тоа што предвидовме дека евентуалното недоговарање за консензуален кандидат може да доведе до политичка криза која нема да овозможи нормално функционирање на Владата и евентуално блокирање на институциите, рече Османи. Потенцира дека единствено со ВМРО-ДПМНЕ разговарале за консензуален кандидат и додаде дека се додека не добијат одговор од коалицискиот партнер сметаат оти постои можност за договор. - Во наредните ...
| | веќе видена | слични

Професор д-р Тања Каракамишева-Јовановска, во изјава за вели дека за партијата на Зоран Заев поимот утврден став е мисловна именка. - Ретерирањето во политичките одлуки и движењето од една во друга крајност се клучни елементи и своевидни обележја на владеењето на СДСМ веќе подолг временски период. Кај оваа партија поимот политичка конзистентност, како и утврден став за одредено прашање се мисловни именки. Оттука, воопшто не треба да не зачудува фактот дека и по однос на прашањето за предвремени парламентарни избори, кои патем речено се дел од мартовскиот договор за кој тие беа најгласни, имаат контрадикторни ставови и размислувања, вели професорката. Во изјавата за Курир, таа истакнува дека СДСМ стана заложник на сопствената политичка кујна. -Се чини дека СДСМ стана заложник на сопствената политичка кујна чиј што главен готвач од позадина ги измеша рецептите и сега мака мачи како да го среди тој хаос и како да ги врати работите во колосек кој ќе биде прифатен како нормален. Политичката дезориентираност во ...
| | веќе видена | слични

ДУИ уште не донела одлука по прашањето за предвремени парламентарни избори, но од партијата истакнуваат дека тоа е само една од петте партиски алтернативи доколку со ВМРО - ДПМНЕ не постигне договор за консензуален кандидат за претседател.Бујар ОсманиОва денеска на прес-конференција го рече Бујар Османи, портпаролот на ДУИ, кој нагласи дека предвремените парламентарни избори би биле само од политичка криза, но не и нејзино решение.„ДУИ во моментов не е за предвремени парламентарни избори. Но ние сме подготвени за избори во секое време. Анализите покажуваат дека ДУИ ќе биде апсолутен победник во албанскиот блок кога утре би имало избори. Но ние не се раководиме од тоа туку од евентуалниот недоговор за консензуален кандидат“, изјави Османи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 386 | | | веќе видена

Единствениот преживеан од автомобилот во кој Шабан Шаулиќ загина во неделата, неговиот кум и пријател, Слободан Боби Стојадиновиќ, проговорил за последните ...
сите 241 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 213 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателски избори во Македонија на 13 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: