Политичката неизвеност со понеизвесен епилог – ДУИ нема да прави влада со ВМРО-ДПМНЕ!


ДУИ нема да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. По неколку часа расправа на проширениот состав на Централниот комитет во седиштето во Мала Речица, едногласно било одлучено дека дебатата за опциите треба да продолжи и откако ќе се исцрпат сите аргументи да се донесе конечна одлука со кого ќе се коалицира. „Не донесовме одлука во однос на било која од опциите кои беа на маса, без исклучувања на ниедна. Досега немаше доволно аргументи за конечна одлука. ДУИ започна сеопфатен процес на консултации, во партијата, со нашите членови, пријатели во меѓународната заедница и имавме сеопфатна дебата за петте предлози кои беа на маса. Од последните состаноци, едногласно одлучивме дека таа дебата не може да биде денес исцрпена, за било која од петте опции и остануваат сите опции отворени“, изјави Бујар Османи, портпарол на ДУИ. Петте опции на ДУИ се коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, широка влада, нови избори или ДУИ во опозиција. Според него, тие се воделе според тоа да донесат одлука во интерес на Албанците и Македонија и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ДУИ денеска не донесе одлука во однос на која било од петте опции - коалиција со ВМРО ДПМНЕ, со СДСМ или широка коалиција, да се оди во опозиција или на нови избори, изјави вечерва портпаролот на Демократската унија за интерграции (ДУИ) Бујар Османи, по седницата на Централното претседателство на партијата.  - Од пред неколку недели ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството од различните форуми, внатре во партијата и со наши пријатели надвор од партијата и од меѓунардоната заедница за да дебатираме во однос на петте предлози кои претседателот Ахмети ги постави како можни после резултати од изборите на 11 декември, изјави Османи.  Дебатата, според него, била корисна, конструктивна и добронамерна за да се донесе најдобрата и најздравата одлука за сите граѓани на Република Македонија. - Од последните состаноци на претседателството на партијата тоа што едногласно заклучивме и одлучивме е дека таа дебата не може денеска да биде исцрпена и дека немаме доволно аргументи да се определиме за која било ...
| | веќе видена | слични

Мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе треба до овој рок да ги соопшти составот на владата, односно партиите кои ќе влезат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, која  освои најголем број мандати, 51,  на парламентарните избори во декември. Во ДУИ од попладнево се одржува состанокот на партиското раководство , кое ги разгледува петте опции коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ или широка коалиција, да се оди во опозиција или на нови избори.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Мала Речица и вечерва без одлука! Рокот на Груевски да состави Влада завршува во 00:00! - Консултациите сеуште не завршиле, дебатата не е завршена. ДУИ не донесе одлука дали ќе оди во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ - соопшти вечерва портпаролот на партијата Бујар Османи. За никоја од 5те опции кои ги предложи Ахмети, ДУИ не одлучиле. Во исто време, Османи по тродневниот состанок на ДУИ, истакна дека тие не ја отфрлаат можноста да клоалицираат со ВМРО-ДПМНЕ доколку Иванов повторно им го додели мандатот на претставник на оваа партија. - Консултациите како понатаму ќе нестапи партијата, продолжуваат во наредните денови. - истакна Османи. Дебатата, според него, била корисна, конструктивна и добронамерна за да се донесе најдобрата и најздравата одлука за сите граѓани на Република Македонија. - Од последните состаноци на претседателството на партијата тоа што едногласно заклучивме и одлучивме е дека таа дебата не може денеска да биде исцрпена и дека немаме доволноа аргументи да се определиме за која било од петте ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаја да се договорат за формирање нова влада. По повеќедневни внатрепартиски разговори, раководството на „интегративците“ не успеа да изгради заеднички став за ова прашање Раководството на ДУИ доцна синоќа не успеа да најде заеднички јазик за евентуална нова коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. „Не донесовме одлука во однос на било која од опциите кои беа на маса, без исклучувања на ниедна, досега немаше доволно аргументи за конечна одлука“, изјави партискиот портпарол Бујар Османи. Тој вели дека сите опции се отворени во наредниот период и дека на партијата и е потребно уште време за консултации и одлука. Од ВМРО-ДПМНЕ по полноќ порачаа дека по одлуката на ДУИ „зрело решение" би биле нови избори. Партискиот лидер Никола Груевски имаше рок до неделата на полноќ да го обезбеди потребното парламентарно мнозинство, откако шефот на државата Ѓорге Иванов му го довери мандатот за состав на влада. Од оваа партија порачуваат дека секое решение кое ќе ја исклучи ВМРО-ДПМНЕ од идното владино мнозинство „ќе ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вечерва изјави дека по исцрпна дебата на која учествувало партиското раководство и новоизбраните пратеници, едногласно било одлучено дека немало доволно аргументи и дека ДУИ не донела одлука за било која од петте опции кои ги имаше на располагање. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на половина час пред истекот на рокот во кој мандатарот Никола Груевски требаше да обезбеди мнозинство за состав на новата влада, изјави дека неговата партија не донела одлука вечерва. Османи рече дека немало аргументи за да одберат која и да е од петте опции, но дека во наредните денови ќе продолжат со разговорите со политичките партии. Ова значи дека мандатарот Никола Груевски кој имаше рок до недела на полноќ да поднесе предлог за состав на влада не успеа да обезбеди мнозинство.
| | веќе видена | слични

ДУИ синоќа едногласно одлучи дека дебатата за опциите кои се ставени на маса треба да продолжи и не донесе конечна одлука со кого ќе коалицира, изјави вечерва портпаролот на партијата, Бујар Османи. Не донесовме одлука во однос на било која од опциите кои беа на маса, без исклучувања на ниедна, досега немаше доволно аргументи за конечна одлука. ДУИ започна сеопфатен процес на консултации, во партијата, со нашите членови, пријатели во меѓународната заедница и имавме сеопфатна дебата за петте предлози кои беа на маса. Од последните состаноци, едногласно одлучивме дека таа дебата не може да биде денес исцрпена, за било која од петте опции и остануваат сите опции отворени, изјави Османи. Според него, тие се воделе според тоа да донесат одлука во интерес на Албанците и за тоа им треба уште време. На новинарско прашање дали ова значи дека Никола Груевски нема да може да состави влада, Османи одговори: Нема да коментирам проекции и претпоставки, наша задача беше да донесеме одлука, да ги поставиме сите опции на ...
| | веќе видена | слични

Албанската победничка партија на последните парламентарни избори, Демократска унија за интеграција, од која се очекуваше одлука дали ќе коалицира со стариот партнер македонскиот победник на изборите ВМРО-ДПМНЕ, по три дена дебата едногласно одлучи дека дебатата за опциите кои се ставени на маса треба да продолжи и не донесе конечна одлука со кого ќе коалицира. Како што изјави во недела вечер портпаролот на партијата, Бујар Османи, тие не донеле одлука за ни една од опциите кои биле ставени на маса, а не исклучиле ни една можност. „Не донесовме одлука во однос на било која од опциите кои беа на маса, без исклучувања на ниедна, досега немаше доволно аргументи за конечна одлука. ДУИ започна сеопфатен процес на консултации, во партијата, со нашите членови, пријатели во меѓународната заедница и имавме сеопфатна дебата за петте предлози кои беа на маса. Од последните состаноци, едногласно одлучивме дека таа дебата не може да биде денес исцрпена, за која било од петте опции и остануваат сите опции отворени“, изјави ...
| | веќе видена | слични

Седницата на највисокото партиско раководство на ДУИ вечерва заврши без конкретен заклучот за коалицирање во евентуалната нова влада на мандатарот Никола Груевски. Како што изјави за медиумите портпароот на ДУИ Бујар Османи, претседателот на партијара Али Ахмети пред раководството изнел пет опции за идното дејствување. -Беше заклучено дека дебатата не може денеска да биде исцрпена и дека е потребно време да се разгледаат aргументите за сите пет опции во наредните денови и поради тоа не беше донесен вечерва никаков заклучок. - рече Османи. Запрашан дали тоа значи дека ДУИ нема да коалицира со мандатарот Никола Груевски кому рокот за составување влада му истече вечерва на полноќ, како и дали тоа значи оти можеби партијата ќе коалицира со друг мандатар од редовите на ВМРО ДПМНЕ, или со друга политичка партија, Османи не даде конкретен одговор.
| | веќе видена | слични

„ДУИ не може да излезе со официјален став за формирање на Владата и сметаме дека е потребна дополнителна консултација во рамки на партијата. Во моментов нема доволно аргументи за донесување било каква одлука. Консултациите и разговорите продолжуваат и во наредните неколку денови“ – рече партискиот портпарол Бујар Османи, во очи на истек на рокот за формиање на нова влада. Според тоа што го посочи Османи, едногласна била одлуката да се продолжат консултациите во партијата, со тоа што немало доволно аргументи и ставови кои би претежнале на една од петте веќе посочени опции од ДУИ. За партијата како што вели Османи важно било да се донесе правилна одлука имајќи ги пред себе идејата кон доброто на граѓаните и своите гласачи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на еден од штабовите на нејзиниот против Кандидат Стево ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политичката неизвеност со понеизвесен епилог – ДУИ нема да прави влада со ВМРО-ДПМНЕ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: