Изложба на корици „Прошетка низ Европа“


2 копии

Изложба на корици на книги од едицијата „Прошетка низ Европа“, дела на студенти, ќе биде поставена денеска во рамките на летниот саем на книгата во „Сити мол“. Kориците се дела на студенти што аплицираа на отворениот конкурс што го организира издавачката куќа „Арс ламина публикации“ минатата година, а петте најдобри беа наградени и објавени во едицијата. - Издавачката куќа „Арс ламина публикации“ избра пет наградувани литературни дела со Наградата за литература на Европската Унија (European Union Prize for Literature) од разни европски автори и ја создаде едицијата „Прошетка низ Европа“ за која распиша конкурс за дизајн на корица за изработка на предлог-дизајн корици за овие романи - соопшти издавачката куќа. Kонкурсот беше отворен за студентите од сите факултети и од сите области кои сакаат да се вклучат во изработка на креативни визуелни решенија во областа на издаваштвото. На него се пријавија 28 студенти кои аплицираа со едно или повеќе решенија за понудените романи, а пристигнаа 85 оригинални ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вкупно 26.105 места се обезбедени за упис на студенти на државните универзитети. За редовни студенти во државна квота се предвидени 13.953 места и 8.367 места за редовни студенти со кофинансирање. Планирани се и 3.785 места за вонредни студенти. „При утврдување на бројките за упис на студенти се водеше сметка за потребите на пазарот на трудот во земјава, дефицитарноста на струките и расположливите можности за вработување, бројот на студенти за кои се акредитирани факултетите, како и за показателите за интересот на средношколците за упис на одредени факултети изминативе години“, соопшти Министерството за образование./ Loading...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во организација на Граѓанската асоцијација МОСТ и ова лето преку проектот „Патуваме во Европа“ 12 студенти од Македонија ќе добијат уникатна можност да ја истражуваат Европа и да ја промовираат својата земја. “Да патуваш во Европа може и не е така лесно, но кога ја имаш желбата во себе, тон ентузијазам под рака, ранец (исто така еден тон тежок) и си со насмевка до уши работите изгледаат многу едноставни! Е убаво викаат -внимавај што посакуваш, оти може да ти се исполни!” – Виолета Стојановска (Патуваме во Европа 2009) Студентите кои сакаат да бидат дел од тимот кој 22 дена ќе патува низ Европа можат да ги поднесат своите апликации до 25 јуни. Конкурсот е отворен за сите студенти во завршна година на студирање или апсолвенти, кои имаат просечна оценка поголема од 8,0 во текот на студирањето. Приоритет имаат оние студенти кои досега немале можност да патуваат. Од реализаторот на проектот, Граѓанската асоцијација МОСТ, со помош на донаторите и спонзорите, обезбедени се Inter Rail карта за неограничено патување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 418 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 174 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 200 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на корици „Прошетка низ Европа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: