5 копии

Градот Скопје ги демантира наводите изнесени во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, каде истите тврдат дека се намалуваат субвенциите за граѓаните за набавка на велосипеди. Сакаме да ја информираме јавноста дека сумата која Град Скопје ја предвидува за субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди оваа година е иста како и минатата 2017 година, поточно таа изнесува 10 милиони денари. Овој факт говори дека не станува збор за никакво намалување на субвенциите или пак за некакво намалување на средствата предвидени за оваа активност, туку станува збор за нови начини на нивна прераспределба. Новитет е што оваа година највисоката сума со која Град Скопје ќе учествува во набавката на велосипеди е намалена на 3.000 денари, со цел на зголемување на бројот на граѓани кои ќе имаат можност да ја искористат оваа погодност и да набават велосипед. Со ова, Градот Скопје сака да стимулира што е можно поголем број на граѓани да набават и користат велосипеди, наспроти помал број на граѓани да набават поскапи ...
| | веќе видена | слични

Од наредната недела започнува субвенционирањето за набавка велосипеди, но на скопските булевари нема доволен број на велосипедски патеки. Од Град Скопје велат дека изградбата на овие патеки беше проект на претходната влада, и дека тој е реализиран само во тие делови на градот каде улиците се пошироки. „Велосипедските патеки беа проект на претходната владата. Нивниот проект беше предвиден да заврши во 2017 година. За жал по завршувањето на мандатот иако буџетот предвиден за тоа прашање беше потрошен, проектот е реализиран само 40%. Град Скопје работи во тој правец и во неколку дела од градот веќе започнавме со изградбата на велосипедски патеки“, велат од Град Скопје. Од Град Скопје додаваат дека нивен приоритет е употребата на велосипедите, со цел зачувување на животната средина. Но, од друга страна, граѓаните постојано се жалат дека нема велосипедски патеки. Ги нема ниту велосипедите кои граѓаните можеа да ги изнајмат и да ги употребуваат. Од ЈП Градски Паркинг, велат дека оваа година поради климатските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германските метрополи мака мачат со хаосот кој го прават велосипедите на изнајмување. Сепак, тој хаос е и натаму подобар отколку 20.000 автомобили плус на улиците, тврдат вело-активистите, пишува Дојче веле . Германските градови досега главно страдаа поради премногу автомобили. Но, сѐ повеќе жители се жалат не само на возилата, туку и на диво паркираните велосипеди на изнајмување, кои се оставаат буквално насекаде низ градовите. Дури и највлијателниот германски заговорник на велосипеди, Општиот германски клуб на велосипедисти (АДФЦ), призна дека „извонредната идеја“ предизвикува и проблеми. „Кога велосипеди на изјамување во голем број ги блокираат тротоарите и пешачките патеки или излезите од гаражи, или едноставно се оставаат по парковите, тогаш тоа е голем проблем“, призна протпаролката на АДФЦ, Штефани Кроне. Поплава од велосипеди Вината, во добар дел, лежи кај фирмите кои во последно време го открија чудото наречено велосипед на изнајмување. Така во Минхен, во август минатата година, во сообраќај се ...
| | веќе видена | слични

Сакаме да ја информираме јавноста дека сумата која Град Скопје ја предвидува за субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди оваа година е иста како и минатата 2017 година, поточно таа изнесува 10 милиони денари. Овој факт говори дека не станува збор за никакво намалување на субвенциите или пак за некакво намалување на средствата предвидени за оваа активност, туку станува збор за нови начини на нивна прераспределба. Новитет е што оваа година највисоката сума со која Град Скопје ќе учествува во набавката на велосипеди е намалена на 3.000 денари, со цел на зголемување на бројот на граѓани кои ќе имаат можност да ја искористат оваа погодност и да набават велосипед. Со ова, Градот Скопје сака да стимулира што е можно поголем број на граѓани да набават и користат велосипеди, наспроти помал број на граѓани да набават поскапи велосипеди. Дополнително, во овогодинешниот јавен повик ќе бидат предвидени и 1 милион денари за субвенции за набавка на рачни велосипеди (велосипед на рачен погон), како и рачни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Демант

Од:
До кого (е-маил):
Порака: