Државата најтешко ги собира даноците од ЈП и општините

2 копии

Седум државни и општински фирми се меѓу 50-те најголеми должници на државата, која само од нив побарува вкупно 13,5 милиони евра. На листата на Управата за јавни приходи, заклучно со 31 јануари, Македонијапат е најголем должник меѓу државните и општински фирми, а должи 5,1 милиони евра. Меѓу милионските должници се и комуналните претпријатија од Гостивар и Тетово, како и МРТ, чиј долг е главно по основ на данок на добивка. Следуваат ЈП за стопанисување со објекти за спорт, чиј долг изнесува 800.000 евра, а Општина Карпош должи 680.000 евра. Меѓу поголемите должници е и МЖ Инфраструктура, чиј долг е по однов на ДДВ и изнесува околу 580.000 евра. Оттаму велат дека причина за долгот се ненаплатените фактурите што ги издале кон МЖ Транспорт во износ од 2,3 милиони евра. “За таа цел меѓу МЖ Инфраструктура и МЖ Транспорт склучен е Договор за превземање на даночниот долг по основ на ДДВ, со кој Транспорт како превземач на долгот на Инфраструктура ќе го исплаќа даночниот долг кон УЈП континуирано и сукцесивно од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Аеродром помошта од 5.000 денари за новороденче, наместо како социјален трансфер, во УЈП ги пријавува како авторски договор. Случајот во „Макфакс“ го пријави жител на Аеродром, кој на домашна адреса добил писмо во кое пишува дека Општината му префрлила пари по основ на договор за повремено вршење услуги. При пополнување на апликацијата за еднократната помош родителите тврдат дека не потпишале ваков договор ниту, пак, им било кажано дека парите во УЈП ќе бидат пријавени по овој основ. „Нити сум потпишал авторски договор нити, пак, сум вршел некаква хонорарна работа за нив, па писмото ме збуни. Кога се обратив во Општината, ми кажаа: ‘Господине, тоа се парите што сте ги примиле за новороденче. Но, ние немаме законска основа да ги исплатиме така, па ги заведовме под таа ставка затоа што така нè подучија од УЈП. Ние на овој начин со години исплаќаме пари, сè е регуларно, нема за што да се грижите“, изјави родител за „Макфакс“. Исплатените пари за новороденче се со пресметан персонален данок од 556 ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.02/2019 за долгови доспеани до 31.10.2018 и неплатени до 31.01.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители на дејност; и повисок од 300.000 денари за правните лица. На Листата на должници бр.2/2019 објавени се 2.196 должници – правни лица (повеќе за 62 од претходната листа) и 2.427 физички лица (повеќе за 31 од претходната листа). Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.2/2019 изнесува 9.958.252.401 денари, помалку за 163.761.186 денари од претходната листа. Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 9.929.026.709 денари (помалку за 43.237.747 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 29.225.692 денари (пoмалку за 120.523.439 денари од претходната листа). Листата е објавена на овој линк на UJP.GOV.mk (1 MB)
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Градот Скопје , како една од мерките против загадувањето на воздухот, наскоро ќе распише јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување инвертери и други современи уреди за затоплување. На јавниот повик ќе се прифаќаат фискални сметки за купен инвертер од први јануари 2019 година, граѓаните ќе може да аплицираат на јавниот повик од март, а исплатата на средствата ќе се врши по завршувањето на претстојните претседателски избори. Сите граѓани на Скопје кои имаат фискални сметки за купување инвертер во 2019 година и кои ги исполнуваат посебните услови за учество на јавниот повик од 01.03.2019 година ќе имаат можност да аплицираат за субвенции на инвертери. Субвенционирањето на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за набавка на посовремени уреди за затоплување за 2019 година ќе се финансира од Буџетот на Град Скопје за 2019 година. Висината на субвенцијата ќе биде во износ од 50% од вредноста на уредот, но не повеќе од 15.000 денари со вклучен персонален данок на доход. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Криминалите на СДСМ излегуваат на виделина. Секојдневно граѓаните се сведоци на низа скандали кои ја тресат владата на СДСМ. Радмила Шекеринска, министерката ...
сите 505 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 406 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 310 | | | веќе видена

„Кога сегашниот технички премиер, Оливер Спасовски го презеде раководењето со Министерството за внатрешни работи (МВР) во 2017 година имаше само 1.000 пасоши ...
сите 213 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 81 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 99 | | | веќе видена

Eрлинг Халад го воодушевува целиот свет со своите настапи оваа сезона, а во Лигата на шампионите успеа да постигне дури 10 голови. Халанд „експлодираше“ во ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државата најтешко ги собира даноците од ЈП и општините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: