„Устата на јавето“ нова поетска книга на Раде Силјан

2 копии

Во издание на книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат поетската книга „Устата на јавето“ од современиот македонски писател Раде Силјан. Во своето седумнаесето поетско дело авторот застапува седумдесет песни, поделени во седум тематски циклуси, кои сочинуваат неразделна тематска целина. Стиховите од новата книга на Раде Силјан отвораат голем број прашања за се што ќе ни се насели во сонот, за се што ќе ни го прекине здивот, со воздишка и многу тага, констатира Блаже Миневски во поговорот под наслов „Во татковината на молкот, или како да се разбереш со животот“.
| | веќе видена | слични

Не сум убеден дека поетот Раде Силјан целосно ја разбира вредноста на својата нова книга „Устата на јавето“. Тоа и не е толку важно. Важно е дека Судбината избира свои омилени творци, преку кои ги исцртува епохите и иднината на државите и народите. Неколку години пред да почине, Григор Прличев, напиша: „...Мајка Македонија лежи на своето легло ужасно снеможена, совршено приумрена“. Тоа пророштво беше дефинитивно реализирано неколку децении подоцна. По повеќе децении од појавата на книгата „Устата на јавето“, тогашните генерации ќе се соочуваат со вистината за денешниот погром на македонската држава. Не од книгите на македонските историчари, не од мемоарите на сегашните политичари, не од збороблудствата на сегашните божемни интелектуалци и новинари. Туку од книгата на Силјан. Зашто и во минатото и денес сме држава на громогласен молк. Држава во која сите зборуваат - упорно, енергично, масовно - со единствена цел да ја скријат вистината и од себе и од своите потомци. Kнига-пресуда „Устата на јавето“ е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во своето седумнаесето поетско дело авторот застапува седумдесет песни, поделени во седум тематски циклуси, кои сочинуваат неразделна тематска целина. Во издание на Книгоиздателството „Матица македонска" од Скопје, излезе од печат поетската книга „Устата на јавето" од современиот македонски писател Раде Силјан. Во своето седумнаесето поетско дело авторот застапува седумдесет песни, поделени во седум тематски циклуси, кои сочинуваат неразделна тематска целина. Стиховите од новата книга на Раде Силјан отвораат голем број прашања за се што ќе ни се насели во сонот, за се што ќе ни го прекине здивот, со воздишка и многу тага, констатира Блаже Миневски во инспиративниот поговор под наслов „Во татковината на молкот, или како да се разбереш со животот".
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Во миговите кога требаше да оди да ја отслужи казната затвор од две години за случајот „Тенк“, Никола Груевски замина во Унгарија каде побара политички азил, и ...
сите 545 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Устата на јавето“ нова поетска книга на Раде Силјан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: