Дрвјата спроти Бристол кукавички исечени сред ноќ

Дрвјата спроти Бристол кукавички исечени сред ноќ Граѓаните сепак не успеаја да ги спасат дрвјат спроти Бристол, бидејќи тие ноќеска во три часот по полноќ беа исечени и покрај јасниот протест на жителите. Новиот градоначалник на Центар Андреј Жерновскиза денеска најави став на општината . На местото каде се сечат дрвјата Владата планира да изгради зграда за „ЕЛЕМ“.
| | веќе видена | слични

За двете парцели спроти хотелот извадена е градежна дозвола, но за третата кај „Автомакедонија“ градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, наложил запирање на градбата за планираната катна гаража Анела Петрова Општинската власт на Центар го посочи градоначалникот на Град Скопје, Kоце Трајановски и централната власт како најголеми виновници за сечата на 18 дрвја спроти хотелот „Бристол“, и тоа во 3 часот наутро кога сите спијат. За да нема немири, сечата ја обезбедувале специјалци, раскажаа жители од Градски ѕид. Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, изјави дека нема надлежност за зеленилото во Скопје, но најави ревизија на целиот случај со урбанистичкиот план за овој реон, кој беше усвоен лани во ситните утрински часови. На едната веќе се гради објект за јавна администрација, а на втората, онаа каде што вчера се сечеа дрвја - нова зграда за ЕЛЕМ. Во врска со третата парцела, онаа кај „Автомакедонија“, а за која жителите исто така се жалат и бараат пренамена на маркичката за градба, тој наложил ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 26 април - Во присуство на поголем број на полицајци во три часот по полноќ синоќа беа исечени планираниот број на дрвја во близината на хотелот „Бристол“, каде владата планира да изгради зграда за „ЕЛЕМ“. Дрвјата беа исечени и покрај вчерашните протести на жителите од околните згради кои најпрво со жив штит оневозможија натамошно сечење, а попладнето ги урнаа тарабите поставени заради градежни работи.
| | веќе видена | слични

Иако завчера граѓаните на Центар храбро и одлучно излегоа да го бранат зеленилото спроти хотелот „Бристол“, сепак, деценискиот зелен појас по должината на улица „Македонија“ отиде во неповрат. И тоа буквално преку ноќ, околу 3,30 часот во темницата во петокот наутро. Новиот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, вчера донесе одлука да ја стопира изградбата на катната гаража, но, очигледно, задоцни. Механизацијата на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ во четвртокот се повлече пред гневот на жителите, но ноќта скришно немилосрдно ги исече сите липи, костени, јавори, брези, елки и чемпреси спроти Стара железничка станица. Масовната инстант-сеча се спроведуваше со посредство на полицијата, бидејќи претходно револтирана група граѓани со жив штит го чуваа зеленилото, а потоа ги турнаа и тарабите од парцелата. Минувачите спроти „Бристол“ во текот на вчерашниот ден можеа само немо да гледаат на испосечените дрвја. Градежниот простор беше натрупан со огромни паднати стебла, крошни, гранки, лисја, гнезда ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера револтирани жители на скопската општина Центар ги урнаа оградите на просторот спроти хотелот „Бристол“, рано утринава истите повторно беа поставени. Сечата на дрјвата стари и по 40 години, ги револтира жителите, кои не дозволуваа отстранување на зеленилото. Меѓутоа околу 3 часот по полноќ, дрвјата беа исечени, а оградите повторно поставени, под силно полициско обезбедување.
| | веќе видена | слични

Граѓаните на месната заедница „Роберт Гајдик“, кои вчера протестираа против сечењето на дрвата од паркот спроти скопскиот хотел „Бристол“, каде државата сака да изгради катна гаража, за денеска во 13 часот најавија нов мирен протест, на кој е најавено и присуството на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски. Ноќеска, додека скопјани спиеја, работници, заштитени од полицијата, во три часот, со моторни пили ги исекоа дрвата од овој парк, и набрзина ја напуштија локацијата. Вчера попладне, во тензична атмосфера, жителите на Центар урнаа околу сто огради со кое беше оградено местото каде се гради зграда на ЕЛЕМ. - Апсолутно е оправдан револтот на граѓаните на општина Центар и од денешните мои проверки во документација, но и при контролата на инспекторите, утврдивме дека ова е локација од А категорија, која е под директна надлежност на владата. Но, при проверката увидовме сериозни пропусти и недоследности и не е за чудење ако утре издадеме решение за стопирање на изградбата на објектот - изјави вчера, ...
| | веќе видена | слични

Дрвјата беа исечени и покрај вчерашните протести на жителите од околните згради кои најпрво со жив штит оневозможија натамошно сечење, а попладнето ги урнаа тарабите поставени заради градежни работи. Новиот градоначалник на Центар Андреј Жерновски вчера им даде поддршка на граѓаните и најави за денеска став на општината и можност да се донесе одлука за стопирање на градежните работи.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, ...
сите 148 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 182 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 146 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 73 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дрвјата спроти Бристол кукавички исечени сред ноќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: