Дрогба ја скрши раката, не игра на СП

Амбициите на репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска се намалија откако нивниот лидер Дидие Дрогба ја скрши раката на вчерашниот пријателски натпревар против Јапонија во Швајцарија кој африканската држава го доби со 2:0. 32-годишниот Дрогба го напушти теренот по 15 минути игра по незгоден дуел со противничкиот дефанзивец Тулио Танака. Веднаш беше префрлен во болница каде му била констатирана скршеница на раката, поточно на лакотот.Иако низ медиумите се појавија низа шпекулации околу неговата состојба, па дури и дека ќе може да се врати за првиот меч од СП, подоцна неговиот соиграч Коло Туре откри дека Дрогба лично му кажал дека нема да настапи."Дрогба рече дека нема да игра на Мундијалот. Сите го видовме болниот израз на неговото лице и знаевме дека е нешто сериозно. Со тешко срце ја прифативме оваа повреда, бидејќи тој е најважниот играч во екипата", изјави Туре.Селекторот на репрезентацијата Свен-Горан Ериксон веројатно ќе мора да повика негова замена иако се уште не го отпишал Дрогба."Нормално дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се очекува Дрогба брзо да се опорави по успешната операција, но неговото учество на Светското првенство е се` уште неизвесно. На подготвителниот натпревар против Јапонија, Дрогба заработи фрактура на лактот, неговиот настап на Светското првенство е крајно неизвесен. Синоќа беше извршена успешна операција, но се` уште е неизвесно дали Дрогба ќе биде подготвен за натпреварите. "По фрактурата која ја заработи Дрогба на пријателскиот натпревар помеѓу Јапонија и Брегот на Слоновата Коска, капитенот беше успешно опериран во болницата Линдехов во Берн" - стои во соопштението на Фудбалската федерација на Брегот на Слоновата Коска. "Тој беше згрижен од професорите Релф Хертел и Микел Гаилот, еминентни специјалисти во нивната област". "Операцијата беше успешна, и специјалистите веруваат во брзо опоравување на фудбалерот". "Фудбалската федерација на БСК и сите во селекцијата им се заблагодаруваат на сите во светот кои изразија поддршка за Дидиер Дрогба" - соопшти федерацијата.
| | веќе видена | слични

Според најхрабрите прогнози голгетерот за десетина дена може да се врати во тимот Капитенот на Брегот на Слоновата Коска, 32-годишниот Дидие Дрогба, судејќи по се, сепак, ќе може да заигра на Мундијалот 2010 во Јужна Африка, по успешната операција на повредената рака, тврдат од таборот на репрезентацијата на "слоновите". Дрогба задоби скршеница на лакотот на пријателскиот натпревар со Јапонија (2:0). Голгетерот на Челзи имаше успешне оперативен зафат на повредената рака во швајцарскиот Берн, меѓутоа лекарите не сакаат да прецизираат колку време ќе му треба за целосно заздравување.- Лекарите се мошне оптимистини. Дефинитивно не го отпишаа за Светското првенство во ЈАР. Ќе може да игра, изјави портпаролот на репрезнетацијата на БСК. Во африканската репрезентација единствено не се сигурни кога нивната прва ѕвезда ќе може да истрча на теренот.- Не знаеме дали ќе биде подготвен за првиот натпревар на првенството, бидејќи тоа зависи од одлуката на медицинскиот тим. Меѓутоа, најважно е дека тој ќе биде на ...
| | веќе видена | слични

Брегот на Слоновата Коска се најде во таканаречената „група на смртта“, каде што за противници, покрај анонимците од Северна Кореја, ги доби гигантите Бразил и Португалија Пред неколку месеци Брегот на Слоновата Коска можеби важеше за репрезентацијата која има најголеми шанси на африканскиот континент да му го донесе толку посакуваното полуфинале. Репрезентацијата, која има најзвучни имиња во својот состав, важеше за тимот од кој „црниот континент“ очекува историски успех. Сепак по извлекувањето на групите на Мундијалот, Брегот имаше најмалку среќа и се најде во таканаречената „група на смртта“ каде за противници, покрај анонимците од Северна Кореја ги доби гигантите Бразил и Португалија. Доколку сака да ја помине групата Брегот ќе мора да елиминира еден од овие два фаворити. Дека среќата не е на страната на африканската репрезентација се покажува и на само неколку дена пред почетокот на Мундијалот. Капитенот и предводникот на тимот, напаѓачот Дидие Дрогба во пријателскиот меч против Јапонија заработи ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ - ЦРН ВИКЕНД ПРЕД СТАРТОТ НА СП 2010 Фердинанд и Оби Микел дефинитивно отпаднаа, а Дрогба, кој скрши рака, и Робен, кој го повреди коленото, се неизвесни Малерозен викенд имаа дел од репрезентациите што се подготвуваат за настап на Светското првенство во Јужна Африка. На пет дена до почетокот на планетарниот собир неколку играчи, кои требаше да бидат носители на играта во своите екипи, се повредија, па за некои првенството е завршено пред да почне, а други до самиот старт ќе се надеваат дека може да закрепнат и да заиграат на првиот Мундијал на африканска почва. Капитенот на Брегот на Слоновата Коска и еден од најдобрите напаѓачи во светот, Дидие Дрогба, заработи скршеница на раката за време на пријателскиот меч против Јапонија. Дрогба се повреди уште во првото полувреме кога по еден дуел Маркус Танака со нога го удри Дрогба во раката и му скрши коска веднаш до лактот. Играчот веднаш беше пренесен во болница, а лекарите направиле успешна операција. Сепак се' уште не се знае дали Дрогба за помалку од ...
| | веќе видена | слични

Операцијата на лактот на Дидие Дрогба поминала во најдобар ред, објавија денес од репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска. Напаѓачот на Челзи се повреди на пријателската средба против Јапонија, а лекарскиот тим очекува брзо заздравување на повредата но сепак сеуште е неизвесно дали Дрогба ќе настапи на Светското првенство во Јужна Африка. Брегот на Слоновата Коска првиот натпревар на Мундијалот го игра на 15 јуни против селекцијата на Португалија.
| | веќе видена | слични

Сион Операцијата над капитенот на репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска, Дидие Дрогба е успешна и постои сеуште можност тој да настапи наСветското првенство Фудбалскиот сојуз на Брегот на Слоновата Коска информираше дека Дрогба синоќа во болницата во Сион бил успешно подвргнат на операција на левиот лакот. „Неопходната хируршка интервенција беше успешно извршена и уверени сме дека Дрогба експресно се врати на терените“, се вели во соопштението. Дрогба беше повреден за време на пријателскиот меч, што неговиот тим во петокот го играше против Јапонија.
| | веќе видена | слични

(AFP) Според проценките на лекарскиот тим на репрезентацијата на Брегот на слоновата коска, нивниот најдобар играч голгетер на англискиот шампион Челзи е успешно опериран Операцијата врз раката на Дидие Дрогба била извршена во Сион, и се’ уште има можност тој да заигра на Светкото првенство во Јужна Африка кое почнува идниот петок. „Неопходната хируршка интервенција беше успешна и убедени сме дека Дрогба експресно ќе му се врати на фудбалот“, стои во соопштението на Фудбалскиот сојуз на Брегот на слоновата коска што го пренесуваат агенциите. Дрогба се здоби со скрешница на лактот во петокот о пријателскиот меч против Јапонија кога во 15. минута врз него невнимателно стартуваше противничкиот одбранбен играч Тулио, БСК на светското првенство ќе игра во групата Г со Бразил, Португалија и Северна Кореја. Раководството на репрезентацијата се надева дека ќе се случи чудо и Дрогба ќе може да закрепне за девет дена затоа што до 14-ти јуни, 24 часа пред првиот меч, мора да биде објавено дали ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Брег Слонова Коска Дидие Дрогба на контролниот дуел одигран вчера со Јапонија заработил скршеница на раката и може да го пропушти Мундијалот во Јужна Африка. „Во овој момент не знаеме колку е сериозна повредата. Дефинитивно имам причина да бидам загрижен бидејќи тој е капитен и лидер во нашата селекција“-изјавил селекторот на „слоновите“ Свен Горан Ериксон.Дрогба настрада во 15-тата минута од средбата и тоа по дуелот со Маркус Тулио Танака, а селекцијата на Брегот на Слоновата коска победа со 2:0. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Советот на јавни обвинители го доби извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во ...
сите 677 | | | веќе видена

Вести во фокусот на Фактор ова утро ... Главна тема овој петок во Македонија не е Катица Јанева. Во фокус на јавноста се новите потпретседатели на владеачката ...
сите 231 | | | веќе видена

Тоа што апсењето на Катица Јанева е речиси 2 месеца задоцнето отвара уште поголем сомнеж дека Зоран Заев е спремен да жртвува било кој само да си ја спаси ...
сите 178 | | | веќе видена

Институциите се политички притиснати и парализирани. Ниту имаат капацитет, ниту имаат храброст, ниту пак волја за да го истражуваат криминалот на власта, ...
сите 328 | | | веќе видена

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Причина за ...
сите 43 | | | веќе видена

Откако и официјално беше предложена од страна на Заев за нова министерска за финансии, Нина Ангеловска на „Фејсбук“ објави статус во кој вели дека со гордост ...
сите 122 | | | веќе видена

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дрогба ја скрши раката, не игра на СП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: