Над 500.000 мигранти годинава регистрирани на надворешните граници на ЕУ


Меѓу јануари и август годинава на надворешните граници на ЕУ биле изборени над 500. 000 мигранти, наспроти 280.000 во целата 2014 година, информира денеска европската погранична агенција Фронтекс, цитирана од француските медиуми. Рекордните бројки се регистрирани во пет месеци по ред, вклучувајќи ги и 156.000 мигранти кои во ЕУ влегле во август, прецизира агенцијата, која е одговорна за надворешните граници на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Словенците се исклучително бавни во пропуштањето на бегалците, сакаат секој да биде евидентиран. Семејствата поради давање предност при преминот на жените и децата, се раздвојувани, што доведе до нервозна и напната ситуација - пишува Јутарњи лист. Се дополнително ескалирало кога ТВ снимател на агенцијата АП, Американец, го пробил кордонот од полицајци да влезе меѓу бегалците. Полицајците веднаш го собориле, го совладале, двајца легнале врз него и потоа го одвеле во полициските простории - пишува Јутарњи... / извор:Танјуг
| | веќе видена | слични

Нова голема драма се одвива на хрватско-словенската граница. Словенците се бавни во пропуштањето на бегалците, сакаат да ги евидентираат баш сите, па се создала голема нервоза, пишува „Независне новине“. Поради давање предност на жените и децата, семејствата се раздвоени. Децата и жените плачат, мажите викаат. Се дополнително ескалирало кога телевизискиот снимател на Агенцијата АП, инаку Американец, од словенската страна им пришол на полицискиот кордон и го пробил за да влезе меѓу бегалците. Полицијата на место го соборила и го уапсила. Министертсвото за внатрешни работи на Хрватска објави нови бројки за бегалците во оваа земја. До 11 часот денеска во земјата влегле 20.737 бегалци. На граничниот премин Товарник се наоѓаат повеќе од 2.500 бегалци. Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар побарала помош од Европската Унијаво решавањето на бегалската криза. Премиерот Зоран Милановиќ остро се спротвставил на идејата која во неколку наврати ја посочила Грабр, а тоа е да се испрати војска на границата. Тоа би ...
| | веќе видена | слични

Словенечката полиција, вчера пред 22 часот, на граничниот премин Хармица, употребила солзавец против најагресивната група од околу 500 бегалци кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон. На границата помеѓу Хрватска и Словенија вчера се случил инцидент, кога на граничниот премин Хармица, словенечката полиција со солзавец одговорила на обидот на бегалците да го пробијат полицискиот кордон. Неколку бегалци притоа биле повредени. Инцидентот се случил нешто пред 22 часот. Словенечката полиција употребила солзавец против најагресивната група од околу 500 бегалци, и тогаш десеттина од нив биле повредени. На кратко дошло до туркање меѓу полицијата и бегалците, а со спреј биле испрскани и активистите кои се собрале на граничниот премин за да побараат од Словенија да ги пушти бегалците на своја територија. Slovenia halts rail traffic to stop refugee inflow from Croatia http://t.co/06QkRZ7kBw pic.twitter.com/MY1SDt0WOt — RT (@RT_com) September 18, 2015 На бегалците и активистите им била пружена лекарска помош, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Тие се регистрирани на приемниот центар во Брежице и префрлени во прифатни центри низ Словенија. Според претставничката на полицијата Аленка Дреник, податоците за бегалците не се конечни. На граничниот премин Обрежје-Брегана уште чекаат неколку стотина бегалци. Словенечката влада претходно објави дека ќе прифати баратели на азил, но ќе депортира секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант.
| | веќе видена | слични
2 копии

Словенечката влада претходно објави дека ќе прифати баратели на азил, но ќе депортира секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант Словенечката полиција соопшти дека до утринава од Хрватска илегално во Словенија влегле над 1.100 бегалци. Тие се регистрирани на приемниот центар во Брежице и префрлени во прифатни центри низ Словенија. Според претставничката на полицијата Аленка Дреник, податоците за бегалците не се конечни. На граничниот премин Обрежје-Брегана уште чекаат неколку стотина бегалци. Словенечката влада претходно објави дека ќе прифати баратели на азил, но ќе депортира секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант.
| | веќе видена | слични

Утрово во Словенија влегле околу 1.100 бегалци, а уште неколку стотина чекаат на граничниот премин обрежје – Брегана, информира словенечката полиција. Бегаците се регистрирани на приемниот центар во Брежице и се префрлина во прифатни центри низ целата држава. Владата на Словенија се изјасни дека ќе прифати баратели на азил, но дека ќе се преземат мерки за депортирање на секој за кого ќе се утврди дека е илегален мигрант.
| | веќе видена | слични
8 копии

Словенечката интервентна полиција им го блокираше патот на повеќе стотици бегалци, кои се обиделе да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата. Бегалците минувале мал мост преку реката Сутла на ничија земја, но патот им го попречил кордон на словенечката интервента полиција. Претходно на истиот мост, но кон хрватската страна преминале словенечки активисти, кои извикуваа; „Бегалци, добродојдовте!“. Словенечката Влада соопшти дека ќе ги прифаќа лицата, кои бараат азил, но ќе депортира секого за кого ќе заклучи дека е илегален имигрант. Во Словенија од Хрватска до денеска попладне илегално влегле околу илјада бегалци
| | веќе видена | слични

Драматично на хрватско – словенската граница . Словенската полиција испратила засилување на граничниот премин кај Хармице откако бегалците успеале да ја пробијат границата на хрватската страна пишува Вечерњи лист. Околу 50-тина специјалци пристигнале на граничниот премин, а бегалците и понатаму пристигнуваат. Инаку, граничниот премин Хармице бил во целосна блокада. Словенечката интервентна полиција претходно им го попречи патот на стотина бегалци кои се обидоа да ја преминат словенечката граница од селото Хармица, од хрватската страна на границата. Бегалците го преминувале малиот мост преку реката Сутла на ничија земја, меѓу кои била и една жена со ружа, но патот им бил попречен од страна на кордонот на словенечката интервентна полиција. Претходно истиот мост но кон хрватската страна, го премина групата словенечки активисти, скандирајќи: „Бегалци, добредојдовте!“. Во Словенија од Хрватска до денес попладне илегално влегле околу 1.000 бегалци, пренесуваат словенечките медиуми повикувајќи се на нецелосни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 368 | | | веќе видена

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна ...
сите 366 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша пред неколку дена, отпатува кај сопругот Душко Тошиќ за да се обиде да ги испегла односите по аферата. Без оглед на фотографиите кои Јелена ги ...
сите 216 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 61 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот парламент, денеска соопшти дека на вчерашните масовни протести во Атина против Преспанскиот договор имало организиран ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 500.000 мигранти годинава регистрирани на надворешните граници на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: