Драма со „Белите шлемови“ во јужна Сирија, околу 400 останаа заглавени


3 копии

Околу 400 „Бели шлемови“ остануваат заглавени во јужна Сирија еден ден по евакуацијата што ја организираше Израел, информира претставник на организацијата кој изрази страв за судбината на членовите кои останаа во земјата. – Ги повикуваме засегнатите страни да ни помогнат да излеземе од сирискиот југ – изјави 23-годишниот Сезар, доброволец во новинарска екипа на „Белите шлемови“ во градот Дара. Владата во Дамаск вчера ја осуди евакуацијата на стотици членови на сириската невладина организација „Бели шлемови“ во Јордан нарекувајќи ја „криминална операција“ на Израел и неговите слуги. Сириската Влада ги обвинува „Белите шлемови“, познати и под името Сириска цивилна одбрана дека се агенти на странски непријатели и оти соработуваат со бунтовниците против претседателот Башар ал Асад. Членовите на организацијата и нивните семејства се преселија од Сирија во Голанската висорамнина окупирана од Израел, а потоа се префрлија во Јордан. Израел соопшти дека помогнал за нивното евакуирање на барање на американскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го отфрли рускиот предлог иранските сили во Сирија да бидат распоредени најмалку на 100 киломатри од израелско-сириската граница на Голанската Висорамнина. Како што соопшти претставник на израелската Влада, кој побарал анонимност, ваквиот предлог бил изнесен на денешната средба на Нетанјаху во Ерусалим со руска делегација предводена од министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. Според истииот извор, Нетанјаху му порачал на Лавров дека „нема да дозволи Иранците да се распоредат дури ни на 100 километри од границата“. Пред средбата, Нетанјаху изјави дека на неа ќе биде разгледана состојбата на Блискиот Исток, вкучително и во Сирија. Тој нагласи дека ќе инсистира на почитување на договорот за раздвојување на силите меѓу Израел и Сирија од 1974 година, како и дека ќе продолжи да се спротивставува на обидите на Иран да го зацврсти своето воено присуство на сириска територија.
| | веќе видена | слични

Трансферот на волонтерите бил организиран со помош на Израел, ОН и на други нации Сирија ја критикуваше израелската евакуација на стотици доброволни спасувачки работници познати како Бели шлемови, нарекувајќи ја „криминална операција“. Државната новинска агенција САНА цитира извор од Министерството за надворешни работи, кој вели дека операцијата од саботата вечер ја открила „вистинската природа“ на Белите шлемови, кои се нарекуваат и Сириска граѓанска одбрана, како и улогата на Израел и на други нации во поддршката на „терористички групи“. За време на сирискиот конфликт, Владата ги обвинуваше спасувачите за соработка со бунтовничките борци со помош на други нации. Сирија, исто така, повеќе пати за борбите што започнаа во 2012 обвинува странски влади, и оние кои се спротивставуваат на режимот на претседателот Башар ал-Асад ги нарекува терористи. Израелските одбранбени сили ги идентификуваат спасувачките работници како цивили, и на Твитер кажаа дека тие биле „евакуирани од воената зона во Јужна Сирија заради ...
| | веќе видена | слични

Израелското воено воздухопловство изведе нови воздушни напади на територијата на Сирија – овој пат беше нападнат градот Масјаф во сириската централна провинција Хомс. Израелските воени авиони повторно извеле низа на воздушни напади на територијата на Сирија. Како што пренесува сириската државна новинска агенција „САНА“, нападот бил изведен во градот Масјаф во централната провинција Хомс. Понатаму, споменатиот извор пренесува дека во нападот не биле забележани жртви и била предизвикана само материјална штета. Либанскиот канал „Ал Мајадин“ пренесува дека израелските воени авиони, како и повеќе пати претходно, ракетните напади ги извеле од либанскиот воздушен простор. Израелските авиони воопшто и не влегуваат во сирискиот воздушен простор и досега е познато дека или ги лансираат ракетите од сопствена територија, или пак за тоа го користат либанскиот воздушен простор – без дозвола. Израелските воздушни сили минатиот месец исто така изведоа напад воената база „Т-4“ на сириската армија која што е сместена во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата во Дамаск денеска ја осуди евакуацијата на стотици членови на сириската невладина организација „Бели шлемови“ во Јордан нарекувајќи ја „криминална операција“ на Израел и неговите слуги. Сирската Влада ги обвинува „Белите шлемови“, познати и под името Сириска цивилна одбрана дека се агенти на странски непријатели и оти соработуваат со бунтовниците против претседателот Башар ал Асад. Членовите на организацијата и нивните семејства се преселија од Сирија во Голанската висорамнина окупирана од Израел, а потоа се префрлија во Јордан. Израел соопшти дека помогнал за нивното евакуирање на барање на американскиот претседател Доналд Трамп и други светски лидери поради опасност по животот на активистите.
| | веќе видена | слични

Властите во Израел соопштија дека евакуирале членови на сириската граѓанска група „Бели шлемови“ од воената зона во југозападниот дел на Сирија. Над 400 волонтери и нивните семејства се однесени во Јордан преку ноќ низ Голанската висорамнина, која е под израелска окупација. „Белите шлемови“ се опишуваат себеси како хуманитарни работници кои спасуваат луѓе од воените предели во Сирија. Поддржувачите на сирискиот претседател Башар Ал-Асад и неговите руски сојузници велат дека „Белите шлемови“ се бунтовници и дека се поврзани со џихадистички групи. Од Израелските одбранбени сили велат дека акцијата ја спровеле по барање на Америка, Велика Британија и европските нации. „Белите шлемови“ останаа заглавени во југозападна Сирија, во близина на границата со Голанската висорамнина по напад од сириската војска. Нападот, кој започна во јуни, донесе голем број договори кои доведоа до евакуација на бунтовничките сили од областите Дераа и Ќунитра во регионите на север. „Белите шлемови“ работат само во подрачја под контрола ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Израел откри дека неговата земја помогнала во евакуацијата на стотици спасувачи во југозападна Сирија откако го замолил американскиот претседател Доналд Трамп, како и другите западни лидери. „Пред неколку дена, претседателот Трамп ми се јави, исто како и премиерот на Канада, Џастин Трудо и ме замоли да помогнам во евакуацијата на стотина членови на „Белите шлемови“ од Сирија“, стои во соопштението на кабинетот на Бенјамин Нетанјаху. Во соопштението се додава дека „тоа се луѓе кои што спасувале животи и сега се во смртна опасност“ и дека токму поради тоа, израелскиот премиер одобрил преминување преку Израел, како важен хуманитарен гест. Израелските медиуми пренесуваат дека организацијата „Бели шлемови“ е група на доброволци кои што помагаат во спасувањето на Сиријците ранети во нападите на подрачјата каде што се судираа бунтовниците и припадниците на сириската армија. Од саботата навечер Израелските одбранбени сили спроведоа преку 400 членови на организацијата и нивните семејства од Сирија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ја помогнал евакуацијата на Белите шлемови од Сирија во Јордан на барање на американскиот претседател Доналд Трамп и други лидери. – Животите на тие луѓе кои спасуваат туѓи животи, беа во опасност. Одобрив нивно префрлање преку Израел до други држави како важен хуманитарен потег, изјави Нетанјаху. Јорданските власти дозволија ОН да организира влез за 800 припадници на сириската цивилна одбрана познати како Бели шлемови, чии животи беа загрозени по офанзивата на сириските владини трупи кои вратија контрола врз бунтовнички области на југ во Сирија. Белите шлемови кои во 2016 година беа номирани за Нобелова награда за мир, дејствуваа во југозапад на Сирија каде останаа заробени поради офанзивата на владините сили.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД Доналд Трамп и канадскиот премиер Џастин Трудо побараа од Израел да евакуира стотици членови на сириската невладина организација „Бели шлемови” и нивните семејства од Сирија, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. – Пред неколку дена претседателот Трамп стапи во контакт со мене, а исто и канадскиот премиер Џастин Трудо и други, и не замолија да помогнеме да се евакуираат од Сирија стотици членови на „Белите шлемови “, изјави Нетанјаху. – Тоа се луѓе кои се спасиле животи, а сега се во опасност за својот живот. Затоа дозволив да бидат префрлени преку Израел кон други земји како важна хуманитарна мерка, додаде тој
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелските одбранбени сили (ИДФ) ги евакуираа припадниците на сириската цивилна одбрана, познати како Бели шлемови од воената зона во јужна Сирија и ги стационира во Јордан. Израелската армија соопшти дека дејствувала на барање на САД и на европските држави. Израелските медиуми објавија дека преку Голанска Висорамнина, која е под окупација на Израел, во Јордан се евакуирани околу 800 луѓе. Бели шлемови во 2016 година беа номинирани за Новелова награда за мир, тие дејствуваа на подрачјето на југозападна Сирија, каде останаа заробени по офанзивата на владините сили.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Драма со „Белите шлемови“ во јужна Сирија, околу 400 останаа заглавени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: