Експлозија од Брисел!ПРЕСУШИА изворите, ЕУ ќе блокира сметки на раководството на ДПМНЕ

6 копии

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата. Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува Шпигел. „Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите-членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата“. Од парламентарните избори во декември минатата година, политичките сили во земјата неуспешно се обидуваат да формираат нова влада. Иако социјалдемократите имаат мнозинство заедно со партиите на етничките Албанци, досега претседателот Ѓорге Иванов одбиваше да им даде мандат за формирање влада. Германската канцеларка Ангела Меркел на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Малата Македонија со месеци е во блокада. Долгогодишниот моќник Груевски го спречува преземањето на власта од опозицијата. Неговата политичка клика ја претвори земјата во свој заложник, пишува германската агенција ДПА. а пренесува Дојче веле. Во македонскиот главен град Скопје се редат водечки политичари, специјални пратеници и дипломати од Западот. На 1 мај повторно доаѓа топ-дипломат од Вашингтон. Но, никому досега не му успеа да ја врати земјата во нормала. Поради тоа што кликата на долгогодишниот премиер Никола Груевски не сака да и ја предаде власта на опозицијата, целата земја е во пат-позиција. Досега опозициските Социјалдемократи, по изборите на 11 декември заедно со албанските партии, со 67 од вкупно 120 пратенички места успеаја да освојат јасно мнозинство во парламентот. Но претседателот Ѓорге Иванов, верен следбеник на Груевски, спротивно на Уставот, одбива да го даде мандатот за формирање на влада. Тој смета дека е загрозена унитарноста на државата поради учеството на партиите на албанското ...
| | веќе видена | слични

Ниту Европската Комисија, ниту пак делегацијата на ЕУ во Скопје не коментираат дали Брисел ќе одобри санкции против Македонија, односно против политичарите кои го блокираат формирањето на Владата, информира АлсатМ. Независно од ова, експертите велат дека не ја исклучуваат можноста за вакви мерки. Директорката на Институтот за европска политика, Симонида Качарска верува дека ЕУ ќе продолжи со дипломатски средства, како што се разговори зад затворени врати, да врши притисок врз политичарите коишто го блокираат процесот за формирање на Влада, а санкциите против нив како што се блокирање на сметки и забрана за слободно движење, според неа, може да се очекуваат индвидуално од земјите членки на ЕУ, но не од ЕУ како целина. Сепак експертите не ја исклучуваат можноста дека ќе има блокирање или намалување на фондовите кои во различни форми се наменети за Македонија и за кои не е потребен консензус меѓу земјите од Унијата. Слични случаи имаше со ИПА фондовите./АлсатМ
| | веќе видена | слични

Високиот американски функционер ќе разговара со политичките лидери за статусот за формирање влада и реформите за евроатлантска интеграција.Неофицијално дознаваме дека Ји нема да се сретне со шефот на државата Брајан Хојт Ји, заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија во американскиот Стејт департмент, во понеделник, на 1 Мај, доаѓа во Македонија, потврдија од амбасадата на САД. „Хојт Ји доаѓа за да се види и разговара со политичките лидери во врска со статусот за формирање на влада, билатералните односи и реформите потребни за евроатлантската интеграција“, велат од амбасадата, без попрецизно наведување на неговите соговорници. Засега е извесно дека Ји ќе биде во еднодневна посета на Македонија и дека ќе се сретне со лидери на политички партии. Како што неофицијално дознава Дојче веле од партиски извори, високиот американски функционер нема да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов . Овие извори не ги знаат причините за тоа, но претпоставуваат дека се поврзани со претходниот однос на шефот на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната заедница не поддржува нови избори, ниту пак гледа корист од нова лидерска средба, што деновиве ја заговара владејачката партија, најверојатно со цел да ги превенира санкциите што ги најави германски „Шпигел“. Ваквиот став произлезе од пораките на амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, кои вчера учествуваа во дебата организирана од Дипломатскиот клуб во Скопје. Место нови избори, тие препорачаа што поскоро формирање нова влада, бидејќи четири месеци е предолг процес за земја како што е Македонија, која е во политичка криза и соочена со силни внатрешни конфронтации. „Меѓународната заедница е апсолутен непријател на нови избори“, беше дециден шведскиот амбасадор Матс Стафансон, додавајќи дека тоа особено не е пожелно во оваа клима на силни конфронтации во земјата. Според него, кај меѓународниот фактор постела надеж дека изборите во декември ќе бидат финале на процесот, така што оваа состојба сега, кога и по четири месеци се' уште не е формирана владата, е премногу долг период. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се однесува како марионета на експремиерот Никола Груевски, кој ја води својата земја во хаос и далеку од ЕУ и НАТО, пишува денеска австрискиот весник Стандард. „Тој ја навредува ЕУ како „импотентна и беспомошна“. Времето на Пакс Американа на Балканот помина. Од 1 март годинава, македонскиот претседател Иванов одбива да му го даде мандатот за формирање влада на шефот на социјалдемократите Зоран Заев, иако тој заедно со албанските партии има мнозинство во Собранието. На тој начин, тој отворено застана зад досега владејачката ВМРО-ДПМНЕ и ги нарушува сите демократски правила на игра. Притоа, 56-годишниот правник треба да знае што значи правна држава, бидејќи предаваше политички теории на Универзитетот во Скопје, пишува во денешното издание весникот Стандард. „Со недели се одржуваат масовни протести на приврзаниците на ВМРО кои се обидуваат да ја спречат промената на власта. Главната причина: против повеќе високи владини функционери и службеници се водат истраги од страна ...
| | веќе видена | слични

Нема наговестување дека наскоро на македонската политичка сцена нешто би можело да се промени, медиумите пишуваат дека Европската унија размислува за воведување на одредени санкции така што ќе го забрани патувањето и блокира сметките на водечи политичари. Германски Шпигел, имено, пишува дека германската канцеларка Ангела Меркел го предупредила лидерот на ВМРО ДПМНЕ да ја прекине блокадата на институциите. Овој германски дневник наведува дека, иако за тоа официјално не е уште разговарано, Брисел веројатно е многу блиску до одлуката за воведување на санкции за Скопје. Меркел, се потсетува, на конгресот на Европската народна партија во Малта го предупреила Груевски да престане со блокирање на формирањето нова влада, пишува весникот и додава дека се планирани две санкции против Македонија, доколку во меѓувремено нешто важно не се промени. Се работи за забрана на патувања и блокада на сметките на поедини политичари, а ќе се размисли како се наведува, и за запирање на средства од приступачната помош, која змејава ...
| | веќе видена | слични

Германскиот неделник „Шпигел“, повикувајќи се на извори од Брисел, објави дека во ЕУ веќе се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Според неделникот, германската канцеларка Ангела Меркел го предупредила Груевски дека ќе се соочи со ваква санкција ако не престане со блокадата на формирањето влада во Македонија. „Земјите членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија. Иако во Европската служба за надворешна политика с` уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува „Шпигел“. Според неделникот, голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите членки и на институциите поради долготрајниот политички ќор-сокак во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел го предупредила Груевски на конгресот на Европските народни партии во Малта. За таа средба освен што беше најавена, владееше целосен молк во ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. Иако во европската служба за надворешна политика се уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува Шпигел. Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата. Германската канцеларка Ангела Меркел на конгресот на европските народни партии во малта го предупредила поранешниот македонски премиер Никола Груевски да престане со блокадата на формирањето на новата влада“, пишува германскиот магазин. Според Шпигел, се планираат два вида санкции против Македонија. Забрана за патување и блокирање на сметки за одредени македонски политичари, а се размислува и за кратење на претпристапната помош - пари кои Македонија ги добива во рамките на подготовките за членство во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Во Европската Унија се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари, јавува Германски Шпигел а пренесува Дојче Веле. Шпигел вели дека германската канцеларка Ангела Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата на Собранието. Шпигел пишува дека иако во Европската служба за надворешна политика сe уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции. „Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата“, велат извори на Шпигел. Германската канцеларка Ангела Меркел на конгресот на Европските народни партии во Малта го предупредила поранешниот македонски премиер Никола Груевски да престане со блокадата на формирањето на новата влада“, пишува германскиот магазин
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 197 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 190 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 177 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија од Брисел!ПРЕСУШИА изворите, ЕУ ќе блокира сметки на раководството на ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: