Нокаут од ЕУ за Македонија: Спремаат забрани за патување на македонски политичари во ЕУ, Меркел го предупредила Груевски да прекине со блокада


7 копии

Во ЕУ се разговара за забрана за патување и блокада на сметки на водечките македонски политичари. Германски Шпигел јавува дека Меркел го предупредила Груевски да престане со блокадата. Земјите-членки на ЕУ започнаа со конкретни дискусии околу санкции против Македонија, објавува германскиот магазин Шпигел. „Иако во Европската служба за надворешна политика сѐ уште јавно не се дискутирало за тоа, на крајот веројатно ќе се одлучат за санкции, изјави еден претставник на службата на состанок на европските партнери на почетокот на април“, пренесува Шпигел. „Голема е загриженоста и фрустрацијата на земјите-членки и на институциите поради долготрајниот политички ќорсокак во земјата“. Од парламентарните избори во декември минатата година, политичките сили во земјата неуспешно се обидуваат да формираат нова влада. Иако социјалдемократите имаат мнозинство заедно со партиите на етничките Албанци, досега претседателот Ѓорге Иванов одбиваше да им даде мандат за формирање влада. Германската канцеларка Ангела Меркел на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Малата Македонија со месеци е во блокада. Долгогодишниот моќник Груевски го спречува преземањето на власта од опозицијата. Неговата политичка клика ја претвори земјата во свој заложник, пишува германската агенција ДПА. а пренесува Дојче веле. Во македонскиот главен град Скопје се редат водечки политичари, специјални пратеници и дипломати од Западот. На 1 мај повторно доаѓа топ-дипломат од Вашингтон. Но, никому досега не му успеа да ја врати земјата во нормала. Поради тоа што кликата на долгогодишниот премиер Никола Груевски не сака да и ја предаде власта на опозицијата, целата земја е во пат-позиција. Досега опозициските Социјалдемократи, по изборите на 11 декември заедно со албанските партии, со 67 од вкупно 120 пратенички места успеаја да освојат јасно мнозинство во парламентот. Но претседателот Ѓорге Иванов, верен следбеник на Груевски, спротивно на Уставот, одбива да го даде мандатот за формирање на влада. Тој смета дека е загрозена унитарноста на државата поради учеството на партиите на албанското ...
| | веќе видена | слични

Високиот американски функционер ќе разговара со политичките лидери за статусот за формирање влада и реформите за евроатлантска интеграција.Неофицијално дознаваме дека Ји нема да се сретне со шефот на државата Брајан Хојт Ји, заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија во американскиот Стејт департмент, во понеделник, на 1 Мај, доаѓа во Македонија, потврдија од амбасадата на САД. „Хојт Ји доаѓа за да се види и разговара со политичките лидери во врска со статусот за формирање на влада, билатералните односи и реформите потребни за евроатлантската интеграција“, велат од амбасадата, без попрецизно наведување на неговите соговорници. Засега е извесно дека Ји ќе биде во еднодневна посета на Македонија и дека ќе се сретне со лидери на политички партии. Како што неофицијално дознава Дојче веле од партиски извори, високиот американски функционер нема да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов . Овие извори не ги знаат причините за тоа, но претпоставуваат дека се поврзани со претходниот однос на шефот на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната заедница не поддржува нови избори, ниту пак гледа корист од нова лидерска средба, што деновиве ја заговара владејачката партија, најверојатно со цел да ги превенира санкциите што ги најави германски „Шпигел“. Ваквиот став произлезе од пораките на амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, кои вчера учествуваа во дебата организирана од Дипломатскиот клуб во Скопје. Место нови избори, тие препорачаа што поскоро формирање нова влада, бидејќи четири месеци е предолг процес за земја како што е Македонија, која е во политичка криза и соочена со силни внатрешни конфронтации. „Меѓународната заедница е апсолутен непријател на нови избори“, беше дециден шведскиот амбасадор Матс Стафансон, додавајќи дека тоа особено не е пожелно во оваа клима на силни конфронтации во земјата. Според него, кај меѓународниот фактор постела надеж дека изборите во декември ќе бидат финале на процесот, така што оваа состојба сега, кога и по четири месеци се' уште не е формирана владата, е премногу долг период. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се однесува како марионета на експремиерот Никола Груевски, кој ја води својата земја во хаос и далеку од ЕУ и НАТО, пишува денеска австрискиот весник Стандард. „Тој ја навредува ЕУ како „импотентна и беспомошна“. Времето на Пакс Американа на Балканот помина. Од 1 март годинава, македонскиот претседател Иванов одбива да му го даде мандатот за формирање влада на шефот на социјалдемократите Зоран Заев, иако тој заедно со албанските партии има мнозинство во Собранието. На тој начин, тој отворено застана зад досега владејачката ВМРО-ДПМНЕ и ги нарушува сите демократски правила на игра. Притоа, 56-годишниот правник треба да знае што значи правна држава, бидејќи предаваше политички теории на Универзитетот во Скопје, пишува во денешното издание весникот Стандард. „Со недели се одржуваат масовни протести на приврзаниците на ВМРО кои се обидуваат да ја спречат промената на власта. Главната причина: против повеќе високи владини функционери и службеници се водат истраги од страна ...
| | веќе видена | слични

Нема наговестување дека наскоро на македонската политичка сцена нешто би можело да се промени, медиумите пишуваат дека Европската унија размислува за воведување на одредени санкции така што ќе го забрани патувањето и блокира сметките на водечи политичари. Германски Шпигел, имено, пишува дека германската канцеларка Ангела Меркел го предупредила лидерот на ВМРО ДПМНЕ да ја прекине блокадата на институциите. Овој германски дневник наведува дека, иако за тоа официјално не е уште разговарано, Брисел веројатно е многу блиску до одлуката за воведување на санкции за Скопје. Меркел, се потсетува, на конгресот на Европската народна партија во Малта го предупреила Груевски да престане со блокирање на формирањето нова влада, пишува весникот и додава дека се планирани две санкции против Македонија, доколку во меѓувремено нешто важно не се промени. Се работи за забрана на патувања и блокада на сметките на поедини политичари, а ќе се размисли како се наведува, и за запирање на средства од приступачната помош, која змејава ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нова Влада, а не нови избори. Изборите би ја пролонгирале кризата која и онака предолго трае - согласни се странските дипломати во земјава. Амбасадорите на Словенија, Холандија и Шведска со заедничка порака – итно формирање владина коалиција и спроведување на локалните избори. „Драго ќе ни биде да видиме локални избори во набрз можен рок за да се продолжи работата“, изјави Милан Јазбец – амбасадор на Словенија во Македонија. „Не гледам корист од нова рунда по оние од декември и ќе ја одложат кризата која трае предолго“, изјави Валтер Пломп – амбасадор на Холандија во Македонија. „Она што се случува наштетува на имиџот на Македонија.“, изјави Мац Арне Стефансон – амбасадор на Шведска во Македонија. Креаторите на политичкиот ќорсокак во земјава би можеле да се соочат со европски санкции како забрана за влез и блокади на сметките – објави германски Шпигел, но исто така ЕУ размислува и за кратење на парите кои Македонија ги добива во рамки на претпристапната помош. Ова го потврди и делегатот на ЕУ Николо ...
| | веќе видена | слични

Политичката криза во Македонија остава лош впечаток за земјата во очите на официјален Брисел. Шведскиот амбасадор Матс Стафансон вели дека државата мора да преземе итни чекори доколку сака да ги анулира негативните ефекти кои ги произведува актуелната состојба, на евроинтегративниот пат на земјата. Четири месеци без нова Влада е голем период за Македонија, вели холандскиот амбасадор, Ваутер Пломп. Според него нови избори нема да донесат никакво придвижување на демократските процеси во државата. Словенечкиот амбасадор Милан Јазбец, останува на ставот дека на Македонија и е потребно брзо формирање на нова Влада. Амбасадорите не сакаа да ги коментираат последните пишувања на германски „Шпигел“, пренесен од Дојче Веле, кој вели дека дел од земјите членки на Европската унија размислуваат за воведување евентуални санкции за дел од македонските политичари кои го кочат придвижувањето на демократските процеси. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Амбасадорите на Кралството Швeдска, Кралството Холандија и на Република Словенија сe со став дека изборите во декември биле коректни и фер и дека имаат чист резултат, кој според нив можеби предизвикал мал политички земјотрес. Тие сметаат дека нема потреба од организирање нови парламентарни избори туку е потребно да се имплементираат разултатите од веќе одржаните. „Не гледам потреба од нови парламентарни избори, тука се резултатите од изборите одржани во декември минатата година и нема причина за повторување. Во моментов се случува доста тежок процес за трансфер на власта, но тоа е демократија и за тоа треба да разговараат политичките партии меѓусебе“- вели Милан Јазбец, амбасадор на Република Словенија во Македонија. Јазбец исто така напомена дека локалните избори треба да се спроведат што е можно поскоро за општините да продолжат со нормална работа како и за да се одржи демократскиот дух во земјата. Амбасадорите сметаат дека нови избори можат само да ја загрозат стабилноста во државата. „Ние како ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорите на Шведска, Холандија и на Словенија, Матс Стефансон, Ваутер Пломп и Милан Јазбец, денеска порачаа дека Брисел не гледа потреба за одржување нови предвремени парламентарни избори, особено зашто последните биле оценети како фер и слободни, а новите избори би значеле само продлабочување на политичката криза во Македонија.„Изборите што се одржаа во декември беа слободни и фер, како што потврдија многубројните меѓународни набљудувачи. Затоа би имало многу малку корист од нови избори толку бргу по изборите во декември. Сметам дека само ќе ја продолжат кризата, која веќе долго трае“, рече холандскиот амбасадор Пломп.Според шведскиот амбасадор, новите избори може да доведат до дестабилизирање на Македонија, поради што решението треба да се најде во Уставот.„Нови избори во ваква ситуација би се одржале во клима на екстремна конфронтација, што не е добро за стабилноста. Решението треба да се бара во Уставот. Мислам дека е прерано и за Пржино 3 и не сум чул дека за тоа се разговара. За лидерски средби, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 104 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нокаут од ЕУ за Македонија: Спремаат забрани за патување на македонски политичари во ЕУ, Меркел го предупредила Груевски да прекине со блокада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: