Чичкото на Обама ќе биде протеран од САД !?

Чичкото на Обама ќе биде протеран од САД !? Онјанго Обама, чичкото на американскиот претседател Барак Обама, денеска треба да се појави пред имиграционите власти на САД во процесот за депортација што се води против него. Онјанго Омаба (69), кој има кенијско потекло, е полубрат на покојниот татко на американскиот претседател кој од 1960 година живее во САД. Американските власти во 1992 година донесоа одлука тој да ја напушти земјата бидејќи не го обновил барањето за престој во САД. Но, тој не ја напуштил земјата и останал да живее во Соединетите Американски Држави. Американската јавност со тоа не беше запознаена се до 2011 година, кога Онјанго бил уапсен поради возење во пијана состојба. Тој тогаш, според наводите, кога добил право на еден повик од притворот, на полицијата и рекол: „Мислам дека ќе ја повикам Белата куќа“. Белата куќа претходно соошти дека случајот против чичкото на Обама се води како секој друг случај пред имиграционите власти. Адвокатот на Онјанго вели дека до покренување постапка за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД Барак Обама не смее сам да избере мобилен телефон кој ќе го користи. Осуден е на Блекбери преку кој може да комуницира со најмногу 10 луѓе. А зошто не би смеел да го користи на пример паметниот телефон на Епл? Од проста причина што тој телефон не поседува сертификат со кој би се потврдило дека е доволно сигурен за користење во Белата куќа и за воени цели, пишуваат англиските медиуми. Од друга страна Ајфони имаат двете ќерки на Обама. Инаку, забраната не се однесува само на претседателот, туку и на персоналот вработен во Белата куќа, поради истата причина. Иако нема Ајфон, Обама има Ајпад 2, кој лично му го подарил Стив Џобс.
| | веќе видена | слични

Иако е ентузијаст за технологија, и најмоќен човек на планетата, сепак кога се работи за избор на паметен телефон претседателот на САД, Барак Обама, е заглавен да користи стар BlackBerry. Причината не е дека тој не сака iPhone, откри тој на средба со помладите граѓани, туку му е забрането да го користи телефонот од безбедносни причини, иако понекогаш користи Аpple iPad за сурфање, вeли Reuters . Г. Обама не откри кои се овие причини точно, иако претпоставките се дека iOS е поранлив од BlackBerry, но и дозволува полесно откривање на моменталната локација на претседателот. Кога е во прашање безбедноста на мобилните телефони, треба да им се верува на американските експерти, бидејќи, како што дознаваме од документите објавени од Eдвард Сноуден, американската Агенција за национална безбедност ( NSA ) е способна да го прислушува целиот интернет и дури заштитените телефони на светските лидери . Во неодамнешен текст на германскиот Der Spiegel се вели дека iPhone им бил омилен телефон за прислушување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на САД, Барак Обама, призна дека не му е дозволено да поседува "iPhone" поради загриженоста за безбедноста и објасни зошто понекогаш може да се забележи како го користи супер-безбедниот "BlackBerry". „Од безбедносни причини не ми е дозволено да користам „iPhone“, изјави Обама пред група млади луѓе во Белата куќа. Претседателот исто така додаде дека неговите ќерки Саша и Малиа поминуваат многу време со своите „iPhone“ уреди. „BlackBerry“ е познат по својата безбедносна енкрипција на податоците и тоа е една од клучните причини зошто „паднатата“ канадска компанија и натаму е присутна во Вашингтон. Безбедносните мерки на посебно модификуваниот „BlackBerry“ уред кој го користи Обама се најде под „лупата“ на јавноста, откако се појавија информациите дека САД го прислушкувала мобилниот телефон на германската канцеларка Ангела Меркел. Неколку дена по стапувањето на должноста, Обама ја добил битката со тајната служба да го задржи својот „BlackBerry“ уред и покрај стравот дека би можел да биде хакиран и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на САД, Барак Обама, призна дека нема право да има iPhone од безбедносни причини , но истакна дека двете негови ќерки се страстни обожавателки и на мултимедијалниот телефон на компанијата Apple , пренесе Франс прес . Ова признание Обама го направи за време на состанокот во Белата куќа со млади кои тој се обидуваше да ги убеди да склучат здравствено осигурување по силата на неговата нова здравствена реформа . “Имам чувство дека многумина од вас трошат над 100 долари за интернет и телефони месечно. Мислам дека сте доволно паметни за да не се откажувате од безбедноста , која ја дава едно здравствено осигурување , а која ќе ви излезе поефтино ” , изјави Обама . Откако дојде на власт , Обама го задржи правото да има посебен модел телефон Блекбери , кој сепак е адаптиран од Сикрет сервис , така што да биде заштитена од хакерски упади и од обиди за геолокализација . Во минатото Обама призна дека ужива и iPad на Apple .
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на САД, Барак Обама, објаснил дека од тајните служби не му дозволуваат да користи "Ајфон" поради безбедносни причини, како одговор на прашањето зошто претседателот на САД се’ уште користи мобилен телефон од марката "Блекбери", произведен во 2007 година, пренесе "АФП". Причината за забраната е дека заштитата на високотехнолошките производи може лесно да биде разбиена и американскиот претседател може да биде прислушуван. Шефот на државата додал дека неговите ќерки Саша и Малија поминуваат многу време со паметните телефони на Аpple. Обама користи телефон од брендот „Блекбери“, познат по најсигурниот систем за заштита. Претседателот сепак се пожали дека заштитата на телефонот му пречи да комуницира со обичните луѓе и да ги добива најновите информации за настаните во светот, поради филтер, поставен од органите за безбедност.
| | веќе видена | слични

BlackBerry можеби бележи континуиран неуспех на пазарот на телефони, но барем сè уште може да се пофали дека како верен клиент го има американскиот претседател Барак Обама. Обама на последната средба со новинарите изјави дека едноставно не смее да користи iPhone, иако овој смартфон е особено популарен во светски рамки. Како што пренесува Reuters, Обама вчера се сретна со новинарите за да го претстави новиот закон за здравствена заштита и меѓу другото со нив сподели дека не му е дозволено да користи iPhone, од безбедносни причини. Сепак, тој наведе дека користи производи на Apple, односно поседува iPad. Apple беше една од компаниите кои според досиејата што за јавноста ги откри Едвард Сноуден, и дозволува пристап на NSA до податоците на корисниците на нивните производи. Обама особено инсистирал да го задржи својот BlackBerry кога дојде на власт во 2009 година, додавајќи дека едвај десетмина го знаат неговиот мејл. Буш и Клинтон на пример, воопшто немале мејл адреса за време на својот мандат.
| | веќе видена | слични

Кога Барак Обама стана претседател на САД, насекаде одеше со својот Blackberry телефон. Имено, претседателот е огромен фан на компанијата RIM и нејзините уреди.... Токму поради оваа причина, RIM и Белата Куќа соработуваа на изработка на посебен BlackBerry 8830 мобилен телефон, кој има специјална апликација наречена SecureVoice. Оваа апликација му дава пристап на претседателот до сензитивни информации од NSA (National Security Agency). Во средата, Обама имаше посета од голем број на деца во Белата Куќа преку Affordable Care Act програмата. Кога децата се заинтересираа зашто претседателот користи таков „стар“ телефон, а не iPhone, тој им одговори дека тоа е заради сигурносни причини. Имено, софтверот на BlackBerry работи директно со оперативниот систем, а ваков вид на интеграција не бил возможен (во минатото) со iPhone. Претседателот напомена дека неговите ќерки имаат iPhone-и, а и тој самиот користи iPad 2, кој му е даден лично од страна на Steve Jobs. Обама е првиот претседател кој има и своја лична e-mail ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама во говорот за здравственото осигурување, кое не се покажале во најдобро светло, објасни зошто не треба да се има iPhone... Обама на хумористичен начин им објаснил на сите присутни дека не е толку технолошки напреден како помладата генерација и дека не знае колку се троши точно за еден месец за мобилни телефони, но, знае дека неговата ќерка многу време поминува на него. Претседателот им објаснил на новинарите дека не смее да има iPhone поради безбедносни причини, што предизвикало смеење кај новинарите. Подолу можете да го видите мислењето на Обама за здравственото осигурување и цената што треба да ја платат младите луѓе.
| | веќе видена | слични

Барак Обама е зависник од „Блекбери“ уште пред да стане претседател на САД, но деновиве тој открил дека баш и немал некој други избор. - Од безбедносни причини не ми е дозволено да имам „ајфон“ - изјави вчера во говор во кој ја промовираше програмата „Обамакер“ на младата публика која беше присутна на самиот организиран од страна на Белата Куќа. Рестрикциите не се некое изненадување, имајќи предвид какви се безбедносните мерки кога кога станува збор за функцијата која моментално ја обавува. Според ова Обама не би имал ни „блекбери“ доколку биле усвоени сите акти на агенцијата за Национална безбедност (НСА). Дури по изјавата во која тој изјави дека властите ќе мораат да му го земат телефонот од рацете му беше дозволено да задржи модифицирана верзија која има неколку заштити, како и рестрикцијата со која може да разговара максимум со 10 луѓе, што за него воопшто не е интересно. Порталот „Верџ“ на ова коментира дека последните изјави на Обама околу технологијата што ја поседува е признавање дека власта во САД ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денес во попладневните часови ќе се задржи нестабилно време со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. ...
сите 301 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чичкото на Обама ќе биде протеран од САД !?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: