ФЕДЕРАЦИЈА НА ФАРМЕРИ: Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари

Производството на пченица годинава, посебно во Пелагонија, е намалено за 60 отсто поради сушата, а и родот е со мал раст Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјоделците прогнозираат дека приносите ќе бидат многу пониски од ланските, а во некои региони воопшто нема ни да има жетва. Сепак, експертите сметаат дека се уште не може со сигурност да се каже колкави ќе бидат приносите и колкав род е се собере годинава. Треба да заврши жетвата па потоа да видиме дали и колку пченица ќе треба да увеземе Сушата му пресуди на годинешниот род, но врнежите успеаја да ја поправат состојбата и да го подобрат приносот на доцната сеидба. Земјоделците прогнозираат дека приносите ќе бидат многу пониски од ланските, а во некои региони воопшто нема ни да има жетва. Доколку проценките за приносите се исполнат, тогаш за да се задоволат домашните потреби ќе треба да се зголеми и увозот на пченица, што може да доведе до пораст на цените на финалните производи од жито односно на лебот. Сепак, експертите сметаат дека се уште не може со сигурност да се каже колкави ќе бидат приносите и колкав род е се собере годинава. Треба да заврши жетвата, па потоа да видиме дали и колку пченица ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјоделците бараат од новото раководство на МЗСШВ минимална заштитна цена на пченицата од 12 денари за килограм, интеревентен откуп да има од почетокот на јули, договорите меѓу земјоделците и откупувачите да се склучуваат пред жетва а субвенциите да се исплаќаат пред есенската седиба. . Од Федерацијата на фармери на Република Македонија посочуваат дека поради климатските промени производството на пченица изминативе години се намалува. Барањата ги испратили до стопанските комори и до министерството за земјоделство. Од ресорното министерство велат дека до нив стигнале барања за средби од повеќе земјоделски здруженија, и сите оваа или следната недела ќе бидат повикани на средба во министерството.
| | веќе видена | слични
2 копии

Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери (ФФРМ). ФФРМ бара и почести контроли на Пазарниот инспекторат при откупот и исплатата, а субвенциите за тековната година производителите да ги добиваат пред есенската сеидба за навреме да се извршат земјоделските активности неопходни за квалитетно производство. - Барањата се насочени кон заштита на земјоделците кои произведуваат пченица на мали површини, а се во голем број. Доколку итервентниот откуп биде со избор на комисија за донесување решенија за откупувачи, ќе се овозможи транспарентност на откупот и ќе се намали политичкото влијание, соопшти денеска ФФРМ. Федерацијата е на став и дека треба да се измени член 43 од Законот за земјоделство и рурален развој со што ќе се овозможи, како што објаснува, решението за избор на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од земјоделските здруженија апелираат до надлежните навреме да реагираат и ако има понуда на пазарот од надвор, да се реагира со интервентни мерки, а ако биде зголемено домашно производство, да се преземат мерки за негов откуп за да нема вишоци и пад на цените Земјоделците бараат поголема контрола на увозот, посебно во екот на производството, бидејќи како што велат домашните домати и пиперки ќе останат непродадени. Поради неконтролираниот увоз посебно од соседните земји, Албанија, Грција и Турција земјоделците мораат да ги спуштат цените на домашното производство. Продавачите на пазар велат дека продажбата на доматот и пиперката засега оди добро и цените се задоволителни, но ако се дозволи поголем увоз, цените може нагло да паднат. - Доматите, пиперките и краставиците најчесто се увезуваат од Албанија, Грција и Бугарија, а има и од Турција но помалку. Сега малку запре, но моравме да ги намалиме цените за да бидеме конкурентни, вели еден продавач на тезга на "Зелен пазар". Тој додава дека до пред неколку дена ...
| | веќе видена | слични

Федерацијата на фармерите бара 12 денари за килограм пченица Македонија годинава може да остане без лебно жито. Дваесетина дена пред жетвата земјоделците, кои се членови на Федерацијата на фармерите, велат дека поради лошите временски услови, годинава родот ќе биде помал 60 отсто за разлика од лани. Тие од откупувачите бараат минимална цена од 12 денари за килограм за да можат да ги покријат трошоците за производство. Според нив, минатогодишната цена од 8 денари е неприфатлива за нив. - Производството на пченица во Република Македонија ова година се наоѓа во најтешка ситуација. Производство поради климатските промени, односно сушата, е намалено повеќе од половина во најголемата житница Пелагонија. Намалување има исто така и од сушниот период. Пченицата остана мала во раст. Воедно, цената во последниот период се намалува така што минатата година откупот се вршеше за 8 денари за килограм. Но треба да се знае дека во меѓувреме трошоците за производство се зголемени 50 проценти - велат во Федерацијата. Според ...
| | веќе видена | слични

Федерацијата на фармерите во Македонија бара годинава минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари, поради значајно намаленото производство како резултат на климатските промени, како и значајното зголемување на тропоците во однос на лани, од речиси 50 отсто. Исто така се бара интервентниот откуп на пченицата да биде од први јули, договорите со откупувачите и преработувачите да бидат склучени пред жетвата, исплатата да се контролира од инспекциските служби, а субвенциите на производителите да им бидат исплатени пред започнување на есенската сеидба.
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 445 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 410 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 312 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФЕДЕРАЦИЈА НА ФАРМЕРИ: Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: