Дождот и солзите

Зборовите никогаш не доаѓаат „од прва“… Ги гори свеќата. Ги тресе маката. Молкот е зло. Немојте да молчите кога надвор врне… Не барајте чадори, оставете ги капките да се слеат со солзите. И нека водат љубов… Љубов испеана во прости реченици и нацртана таму меѓу шините… Шините на возовите, што одат на далеку… Далеку од очите, но длабоко во срцето. Ти пак таму братко мој… Ми пееш за твојата убавица. И секогаш ќе биде така… Се смееме додека одиме под дождот… Како двајца „буљаши“ без чадори. Со „педерките“ преку рамо. Ти ќе продолжиш да ми пееш за твојата убавица. А јас ќе гледам нагоре и ќе се смеам, додека дождот води љубов со моите солзи…
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 404 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 231 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 125 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 224 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дождот и солзите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: