Температурите се качуваат до 28 степени: Временска за цела недела

2 копии

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Во Скопје слично време, со темепратура до 24 степени.Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени.В среда температурите ќе се движат од 19 до 25 степени, в четврток од 20 до 27, а в петок од 21 до 28 степени. За викендот температурите ќе бидат од 19 до 27, т.е. од 18 до 24 степени.
| | веќе видена | слични
7 копии

По дожделивата и облачна недела следува нов топол бран во Македонија. Дождот и облаците ќе се задржат до петок, а од сабота ќе почне разведрувањето. Од утре до петок ќе имаме речиси идентично време. Повремено ќе врне, а утре и задутре ќе има услови и за електрични празнења и поизразени процеси во форма на невреме. Температурата до крајот на неделата ќе се движи меѓу 21 и 23 степени во Скопје и до 25 низ Македонија. По преодниот период во сабота, од недела повторно имаме високи температури. Во Скопје се очекува да надминат 26 степени а во некои места на Македонија ќе бидат регистрирани и над 30 степени, што е за 7 до 8 степени над повеќегодишниот просек за овој период од годината. Топлото време ќе се задржи сѐ до среда, а потоа ќе има опаѓање на температурите. Долгорочните прогнози најавуваат дека за 1 мај ќе останеме во рамките на она што веќе се нарекува традиција кога станува збор за временските услови. Повторно се најавува облачно време со услови за дожд и температури кои нема да поминат 20 степени.
| | веќе видена | слични

По четири дена на кота од 694,00 метри надморска височина, нивото на водата во Охридското Езеро денес е пониско за два сантиметри, односно е на 693,98 м.н.в., што е за 23 сантиметри над максималната граница од 693,75 метри. Испустот на Охридското Езеро во реката Црн Дрим кај Струга деновиве останува максимално отворен, што полека почнува да дава резултати. Метеоролозите за денес најавуваат променливо облачно со сончеви периоди и локален дожд, на места пороен и проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималната температура во Охрид ќе се искачи до 18. степени. – До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност, информираат од УХМР Македонија. извор: ОхридПрес
| | веќе видена | слични

Како и секој година така и оваа. За 1 мај ќе врне дожд. Според метеоролошките прогнози, времето за овој празник ќе биде облачно и со значително пониски температури кои ќе се движат околу 19 степени во Скопје и 21 низ Македонија. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од 4 до 6 степени. Слично ќе биде времето и на 2 мај. Иако овој ден одамна не е неработен, сепак многу граѓани го користат попладнето за краток излет во природа. И оваа година баш и нема да има некакви услови за тоа. Времето ќе остане облачно. Дожд можеби и нема да има но температурите пак ќе бидат под 20 степени.
| | веќе видена | слични
18 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, наместа пороен проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, наместа пороен проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје слично време, облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 степени. До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нѐ чекаат високи температури, но и дожд до крајот на месецот. Нѐ чекаат високи температури, но и дожд до крајот на месецот.Наредните денови не очекуваат дожд и грмежи.Ова е временската за цел месец, според Accuweather.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје слично време, облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 степени. До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. /МИА
| | веќе видена | слични

Во текот на претпладнево времето во државава ќе биде умерено облачно со ДОЛГИ сончеви периоди особено на запад и југозапад иако и во другите предели ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови и навечер облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните температури на воздухот ќе бележат тенденција на повторен пораст и истите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Од вторник УХМР најавува локална појава на грмежи. Периодот на пролетните дождови ќе продолжи се до почетокот на викендот кога се очекува разведрување и сончеви периоди. Трендот на температури за 5 до 6 степени над просекот ќе продолжи и во претпоследната недела од април кога живата во термометарот ќе се доближи повторно до 30 степени во енкои делови од земјата а во Скопје до 26.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денеска беше во посета на еден од штабовите на нејзиниот против Кандидат Стево ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Температурите се качуваат до 28 степени: Временска за цела недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: