Град во Хрватска се разбудил преплавен во кал, граѓаните запрепастени - вакво нешто немало

Во изминатите 24 часа на задарското подрачје врнело валкан, каллив дожд кој најмногу траги оставил на возилата, балконите и контејнерите. Во изминатите 24 часа на задарското подрачје врнело валкан, каллив дожд кој најмногу траги оставил на возилата, балконите и контејнерите.Поради циколонот на Средоземјието се повлекува влага, а ветровите носат песок од Сахара, велат од Државниот хидрометеоролошки завод во Хравтска.Валканиот дожд всушност донел вистински кал.Ваков дожд се очекува да врне и денеска, па Хрватите ќе мора да причекаат со чистење на автомобилите.Задарскиот метеоролог, Душко Краљев рекол дека ова не е првпат облаците да донесат песок од Африка.-Станува збор, како што вели тој, за циклон кој во својот вртлог повлекол прашина од Сахара, ја кренал во воздух, а потоа ја истресол во Хрватска. Така се добило дожд полн со африканска земја, всушност тоа е повеќе песок, но во комбинација со дожд се добива кал - рекол Краљев.
| | веќе видена | слични

Сигурно се сеќавате на валканиот дожд кој минатата недела заврна и во Македонија и им создаде нервоза на сите. Песокливиот дожд кој кај народот е познат како пустински дожд или дожд од Сахара, ги извалка сите автомобили и стакла. На социјалните мрежи се шири видео на кое се тврди дека овој дожд во него содржи и нешто друго што според објавата не доаѓа од Сахара. Видеото кое е објавено на словенечката фејсбук страна “Chemtrails Slovensko”, носи опис дека овој дожд кој заврнал и во Словачка во себе содржи и метални струготини, а видеото е наводно доказ за тоа.
| | веќе видена | слични

Веќе трети ден во Трогир, главна метеоролошка вест е пустинскиот песок во Далмација. Циклонот кој моментално се наоѓа над ова подрачје со себе донел голема количина на песок. Се работи за песок од Сахара кој го носи јужниот ветар, два до три пати годишо. Се чини дека од овој феномен најмногу профитираат автопералните и фотографите. Еве неколку од Хрватскиот фотограф Јошко Херцег.
| | веќе видена | слични

Останато

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 267 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град во Хрватска се разбудил преплавен во кал, граѓаните запрепастени - вакво нешто немало

Од:
До кого (е-маил):
Порака: