Партизирани институции, корупција, луксузирање на функционери – интерпелацијата полна обвинувања


Владата предводена од СДСМ и ДУИ покажа дека нема капацитет на водење на институциите, и наместо да ги решава проблемите на граѓаните, работи исклучиво за партиски потреби и интереси. Ова, како идеја водилка, го навела опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Интерпелацијата за недоверба на Владата, која вчера ја достави до Собранието. Интерпелацијата е објавена на собраниската веб страница, и е потпишана од 41 пратеник, а ќе се најде пред народните избраници на собраниската седница во среда, така на пратениците преку смс им најавил и собранискиот спикер Талат Џафери. Партизираност, криминал, корупција, слаби економски резултати и надворешна политика – на шест страници партијата на Христијан Мицкоски ги навела своите аргументи зошто бара пратениците да и изгласаат недоверба на Владата. „Во изминатите 10 месеци СДСМ и ДУИ ги заборавија своите предизборни програми и ветувања и не остврија ни еден единствен проект и реформа со кои ја бараа довербата од граѓаните. Единствени проекти кои Владата ги спроведе се нагло ...
| | веќе видена | слични

Вчерашната комична собраниска седница на која парламентарното мнозинство на крај и изгласа доверба на Владата на Црпнатиот која се наоѓа во последната фаза од сопствената реконструкција е монтипајтонска епизода од политичката серија изрежирани бурлески со кои народот треба да се занимава за да не мисли на секојдневните егзистенцијални маки за економско преживување. Вчерашното гласање доверба на најнеспособната Влада на РМ од осамостојувањето на државата до денес е уште еден доказ дека политичкиот циркус во Македонија ќе продолжи со несмалено темпо и дека неспособниве и корумпирани претставници на власта немаат намера да и се тргнат од патот на Македонија се до нејзиното конечно разнебитување. Парадоксот на вчерашната седница се состои во тоа што пратениците од власта и изгласаа доверба на Владата во која ниту Заев ниту пратениците НЕ ВЕРУВААТ! Во ек на најавена поголема реконструкција на Владата пратениците од власта гласаа за ДОВЕРБА на постојниот состав што е врв на политичкото лицемерие. За каква ...
| | веќе видена | слични

Интерпелацијата беше параван за опозицијата да се врати во Собранието, без да загуби многу од својот образ, вели за ТВ21, аналитичарот Петар Арсовски, по вчерашното гласање за доверба кон владата на премиерот Заев. Станува збор за преќутен договор меѓу власта и опозицијата, смета тој затоа што другите политички барања на ВМРО-ДПМНЕ не поминаа, посочувајќи на барањето за ослободување на пратениците од 27 април од притвор и Законот за употреба на јазиците. „Мислам дека тоа е преќутен договор меѓу позицијата и опозицијата, опозицијата да направи интерпелација, која по закон не може да се спречи, меѓутоа како некаков политички бон тон, тоа е дозвола за Христијан Мицковски да консолидира некаков политички наратив околу враќањето во Собранието кое по се изгледа беше неминовно и поради притисокот од меѓународната заедница“, вели Арсовски. Вчерашната расправа која траеше скоро до полноќ за врши со кус „дијалог“ меѓу поранешниот и сегашниот премиер. Груевски бранејќи ја интерпелацијата поднесена од неговата партија ...
| | веќе видена | слични

Потврди дека поголемиот број од реформските закони се услогласени помеѓу власта и опозицијата. И поранешниот премиер Груевски со оценка за вчерашната интерпелација. За обвинувањета дека за време на неговото владеење Македонија преживеала вистинско финансиско цунами со сериозни долгови,  Груевски рече дека и по една година владеење СДСМ за својата неспособност и безидејност уште се вади  на ВМРО-ДПМНЕ. -. Се работи за алиби за немање на конкретни проекти ,за колапс на економијата, веќе не им проаѓаат тие приказни кај грашаните. Ќе помине времето на таквите обвинувања, рече Груевски. За демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ со поднесената интерпелација опозицијата се обезличија ја зајакнала позицијата на владата и дала ѝ дала дополнителен легитимитет. За интерпелацијата гласаа 40 пратеници, против беа 62-ца.
| | веќе видена | слични

ЗА недоверба гласаа 40, а против 62 пратеници и двајца „воздржани“. Мерал Узеири Ферати од ДПА и Реџеп Мемеди од Беса се двајцата пратеници кои гласаа „воздржано" на вчерашната седница за доверба во Владата на Заев. Други двајца пратеници на Беса – Теута Биљали и Фадил Зендели гласале против иницијативата која ја покрена ВМРО-ДПМНЕ, а Африм Гаши не бил присутен. За претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во листингот стои дека не гласал – исто како и Сурија Рашиди. Алијансата за Албанците на гласањето за доверба на Владата ќе гласа „воздржано", рече од собраниската говорница, Зијадин Села. Според него, премиерот Зоран Заев не ја заслужува поддршката за доверба. „Јас ја дадов поддршката кога беше избран за премиер, денес не ја заслужуваш поддршката за доверба“, рече Села. Тројцата пратеници кои што ја напуштија коалицијата „За подобра Македонија" предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Амди Бајрам, Чедомир Саздовски и Јусуф Хасани се чини беа клучни на вчерашното гласање. Без овие тројца пратеници ...
| | веќе видена | слични

На гласањето спроведено еден час пред полноќ, само 40 опозициски пратеници изразија недоверба во Владата. Со двајца воздржани и 62-ца против интерпелацијата, кабинетот на Заев покажа дека во Собранието ужива еднаква поддршка како на почетокот од мандатот. Опозицијата тврдеше дека Владата треба „да падне“ бидејќи за овие 10 месеци покажала неумеење, партизирање на институциите и криминално владеење. Круна на нивните критики беше последната дискусија – на екс лидерот Никола Груевски. Тој рече дека ова е трчи-лажи Влада која секому му ветуваше што сака да слушне. Ги нарече скандали покачувањето на даноците, немањето странски инвестиции, отварањето фабрики договорени од претходната Влада, преговорите за името. Пратениците од владеачкото мнозинство и министрите своето несогласување со Груевски го изразија со гласно меѓусебно говорење . Заев и директно му се обрати. Во согласност со деловникот, Заев со 30 минутна дискусија одговори на сите сомнежи и обвинувања. Својот акцент го стави на иднината, очекуваната ...
| | веќе видена | слични

Барањето за гласање на доверба на Владата на премиерот Зоран Заев не помина во Собранието. Половина час пред истекот на рокот, спикерот Талат Џафери ги повика пратениците да гласаат за предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од 107 присутни пратеници само 40 гласаа “за”, двајца беа “воздржани” а 62 пратеници гласаа “против”. Десетчасовната расправа почна со образложувањето на барањето од страна на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Во своето излагање, тој потенцираше дека има назадување во секое поле, дека политичкиот систем е деградиран и кршењето на Уставот е секојдневие и го обвини премиерот Заев дека ја води најкриминалната Влада во историјата на независна Македонија. По него, од собраниската говорница се обрати координаторот на пратнечиката група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој рече дека интерпелацијата е големо разочарување и преставува очаен обид да се најде оправдување ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во Собранието. Related
| | веќе видена | слични

Дванаесетчасовната расправа за интерпелација ја иницираше ВМРО-ДПМНЕ која за оваа седница го прекина бојкотот и се врати во Парламентот. Владата на Република Македонија доцна вечерва ја доби довербата од пратениците. Четириесет гласови „за“ недоверба на Владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство гласаа „против“ недоверба, а воздржани беа двајца пратеници - од БЕСА и од Алијанса за Албанците. Дванаесетчасовната расправа за интерпелација ја иницираше ВМРО-ДПМНЕ која за оваа седница го прекина бојкотот и се врати во Парламентот. Премиерот Зоран Заев во обраќањето пред гласањето рече дека внимателно ја следел денешната седница за да слушне забелешки но, рече, не слушнал аргументи. Истакна дека Владата наследила тотален колапс, долг од 280 милиони евра, последици од владеење кои биле закани по системот на институциите. - Исправени бевме пред неопходноста од темелни реформи и преобразба, рехабилитација на општеството и државата, а за тоа е неопходно време и вклученост на сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 40 гласа за, а 62 против и двајца воздржани пратениците ѝ изгласаа доверба на владата предводена од премиерот Зоран Заев. На 42 седница, на која единствена точка на дневниот ред беше изгласување недоверба на Владата, присустввуале 107 пратеници. Мерал Узеири Ферати од ДПА и Реџеп Мемеди од Беса се двајцата пратеници кои гласаа „воздржано“ по прашањето за доверба во Владата, што го покрена ВМРО-ДПМНЕ. Други двајца пратеници на Беса – Теута Биљали и Фадил Зендели гласале против иницијативата за недоверба на владиниот кабинет, а Африм Гаши не бил присутен. За претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во листингот стои дека не гласал – исто како и Сурија Рашиди. За недоверба во Владата се изјасниле и двајца пратеници на СПМ – Љупчо Димовски и Стојан Миланов, додека нивната сопартијка Владанка Авировиќ не била присутна на гласањето. За недоверба на владиниот кабинет се изјаниле и пратениците Иван Стоиљковиќ од ДПС и Зеќир Рамчиловиќ од АВАЗ, како и Панчо Минов од ГРОМ. Вкупно 40 пратеници од ...
| | веќе видена | слични

Владата на СДСМ и ДУИ предводена од Зоран Заев синоќа го преживеа гласањето доверба откако 62 пратеници гласаа ЗА, 40 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за интерпелација, додека двајца беа воздржани. Обраќањето на премиерот Заев пред пратениците, непосредно пред гласањето помина бледо и невпечатливо, без конкретни реализирани проекти во изминативе десет месеци од кои корист би имале граѓаните. Освен обвинувања дека наследиле тешка ситуација и ветувања кои беа само повторување на оние од изборната програма, Заев на говорницата излезе со празни бројки, без конкретни реализирани проекти. Заев од собраниската говорница ја повтори програмата на владејачката гарнитура, а се осврна на тоа што затекле сегашните функционери кога влегле да раководат со институциите. -Затекнавме општа катастрофална состојба, ограбена држава. Наследивме тотален колапс, блокирани институции. Се соочуваме со коруптивни договори, кои не можат да бидат прекинати поради тоа што ќе му нанесат штета на буџетот. За да се создадат услови за темелна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Видеоиграта Assassins Creed: Unity би можела да биде вистинскиот спасител во реставрацијата на катедралата Нотр Дам, која во голем дел изгоре во пожар за кои ...
сите 684 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 281 | | | веќе видена

Кога реков пред неколку месеци дека нема да добиеме датум за преговори во јуни, цела влада велеше ќе има датум. Сега и вицепремиерот Османи и премиерот Заев ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 54 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 119 | | | веќе видена

Нема никаква опасност од растурање на државата, напротив, со тоа ја јакнете кохезијата на општеството и граѓаните кои имаат право сега да го користат ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партизирани институции, корупција, луксузирање на функционери – интерпелацијата полна обвинувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: