Ангела Меркел е спремна за “Мовембер” (фото)

Незгодната фотка која сигурно погодувате на што алудира настана токму при посетата на Ангела Меркел на Ерусалим. Авотр на фотографијата е Марк Израел Селем, а Ангела Меркел е „уловена“ со мустаќи над устата предизвикани од сенката на прстот на Бенјамин Нетанјаху.
| | веќе видена | слични

Германската и израелската влада ги одржаа петтите меѓувладини консултации. Но односите меѓу двете земји стануваат сѐ потешки, коментира Бетина Маркс На Германија во Израел се гледа како на доверлив и лојален пријател. Германија го поддржува Израел со децении, меѓу другото и преку обезбедување наоружување. Но, уште поважна од воената е политичката поддршка. Со години, Германија го поддржува својот сојузник и во ЕУ и во ОН, речиси безусловно, обезбедувајќи бројни привилегии за Израел, а во исто време го брани од секаква критика во Европа. Уште откако стана канцелар во 2005. година Меркел е гарант за овие специјални односи. Таа дури објави дека безбедноста на Израел е дел од причините за постоењето на германската држава. Таа го поддржуваше Израел и кога таа земја јасно го прекршуваше меѓународното право: на денот кога израелската армија изврши инвазија врз Газа во 2008 година, во која загинаа повеќе од 1.000 луѓе, Меркел дојде до Ерусалим и се ракуваше со тогашниот премиер Ехуд Олмерт. Но веќе извесно време, ...
| | веќе видена | слични

За време на неодамнешната средба на израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху и германската канцеларка Ангела Меркел, настанала интересна фотографија на која Нетанјаху на Меркел и направил бркови, налик на оние на Хитлер, пишува Daily Mail.Нетанјаху покажувал со прст пред лицето на Меркел и сенката од неговиот прст паднала баш над нејзините усни.Тој момент го овековечил фотографот на весникот „Jerusalem Post“, Марк Израел Селем и фотографијата стана хит на друштвените мрежи и предизвика реакции.Додека едни се смеат на оваа фотографија, други сметаат дека Нетанјаху не го направил тоа случајно.
| | веќе видена | слични

Во текот на неодамнешната средба на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, и германската канцеларка, Ангела Меркел, била забележана интересна фотографија. Нетанјаху со прст покажувал пред лицето на Меркел и сенката од неговиот прст паднала токму на нејзините усни. Тој момент го забележал фотографот на „Јерусалем пост“, Марк Израел Селем и фотографијата стана вистински хит на социјалните мрежи и предизвика бура од реакции. Додека некои се смеат на овие фотографии, други сметаат дека тоа не го направил случајно. Меркел допатува во Израел заедно со половина од своите министри на заедничка седница на двете влади.
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел е во посета на Израел. И покрај сериозните теми на кои ќе разговараат Меркел и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, фоторепортерите фатија една интересен момент. Како овој момент ќе биде сватен и прифатен во Германија, не се знае.
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија го гледа Иран како потенцијална закана не само за Израел, туку и за европските земји, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, на заедничката прес-конференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Германија го гледа Иран како потенцијална закана не само за Израел, туку и за европските земји, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, на заедничката прес-конференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Меркел изјави дека заканата не е само за државата Израел, туку е и заедничка закана за Европа и додаде дека Германија ќе се стреми кон преговори со Иран за неговите нуклеарни дејности. Нетанјаху призна дека светските сили „ја разгледале можноста“ Иран да продолжи да збогатува извесно количество ураниум, како дел од конечниот договор. - Сметам дека тоа е грешка, изјави тој. - Секој лидер, со кого сум зборувал на Блискиот Исток, е согласен со таа позиција, без значење дали тоа го кажуваат јавно или не. Ако Иран навистина сака само нуклеарна енергија за цивилни ...
| | веќе видена | слични

- Германија смета дека Иран не е потенцијална закана само за Израел, туку претставува закана и за европските земји, изјави во понеделникот германската канцеларка Ангела Меркел на заедничка конференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетањаху во Ерусалим. Германија е важен партнер на Израел во Европа каде владата на Нетањаху ја губи поддршката поради тешките мировни преговори со Палестинците. Поради тоа, изјавите на Меркел може да се толкуваат и како став на Европа кон блискоисточните прашања. „Ние гледаме закана не само за Израел, туку и пошироко, односно и како закана за европските земји”, рекла Меркел додавајќи дека Германија ќе биде истрајна во разговорите на меѓународната заедница и Иран по однос на нуклеарните активности на оваа земја. Привремениот договор на Иран со светските сили, Нетањаху го оцени како „историска грешка”, бидејќи санкциите кон Техеран се ублажени, а оставена е целата инфраструктура за збогатување на ураниум и можно производство на плутониум. „Мислам дека тоа е многу голема грешка”, ...
| | веќе видена | слични

Канцеларката Ангела Меркел, во текот на неделава, заедно со 16 челнови од нејзиниот кабинет, го посети Ерусалим. Фотографијата на фотографот Марк Израел Селем на која Ангела Меркел е „уловена“ со мустаќи над устата предизвикани од сенката на прстот на Бенјамин Нетанјаху е хит на социјалните мрежи. Фотографијата предизвика неизбежни споредби од историјата од страна на оние „фенси“ твитерџии, кои привлекле стотици други ретвитувања. Германската канцеларка оваа недела на заедничката прес-конференција со израелскиот премиер, за време на нејзината посета на Ерусалим, изјави дека не го поддржува бојкотот на Израел, но инсистира дека Германија мора да ги следи упатствата на Европската унија за означување на стока произведена во Западниот брег. Исто така, таа изјави дека Иран претставувал потенцијална закана не само за Израел туку и за Европа и одби да ги поддржи барањата на Нетанјаху, Техеран да се откаже од сите чувствителни нуклеарни проекти што ги договара со светски сили. Photo of the year? #Netanyahu and ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Шимон Перес ѝ го врачи на Меркел највисокото граѓанско одликување на Израел за нејзините заслуги за израелско-германско пријателство. Германија го гледа Иран како потенцијална закана не само за Израел туку и за европските земји, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел, на заедничката прес-конференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Меркел изјави дека заканата не е само за државата Израел туку е и заедничка закана за Европа и додаде дека Германија ќе се стреми кон преговори со Иран за неговите нуклеарни дејности. Нетанјаху призна дека светските сили „ја разгледале можноста“ Иран да продолжи да збогатува извесно количество ураниум, како дел од конечниот договор. - Сметам дека тоа е грешка - изјави тој. - Секој лидер, со кого сум зборувал на Блискиот Исток, е согласен со таа позиција, без значење дали тоа го кажуваат јавно или не. Ако Иран навистина сака само нуклеарна енергија за цивилни цели, тогаш нема да има потреба од никакво збогатување ураниум, не им се потребни ...
| | веќе видена | слични

На првиот ден на посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Израел, при средбата со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху фоторепортерите „фатија“ интересна фотка. Кој знае како ќе биде ова сфатено во Германија…
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 197 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 72 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангела Меркел е спремна за “Мовембер” (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: