Лустриран познат режисер и директор на НВО – кодошел актери, сценаристи, режисери

Скопје – Поранешен декан на еден од трите скопски уметнички факултети бил соработник на тајните служби, пренесува Канал 5, повикувајќи се на добро упатени извори. Уметникот под соработнички псевдоним „Драматург“ десетина години почнувајќи од 1977-та кодошел свои колеги режисери, актери, сценаристи. Содржината на тајното полициско досие било доставено и до Комисијата за лустрација за проверка откако „Драматург“ ја исполнил својата законска обврска и како поранешен декан ја дал својата изјава дека не соработувал со службите. Но во досието имало неколку документи за неговата кодошка улога во минатото. Според информациите на Канал 5, соработникот Драматург всушност прво бил жртва на службите, односно тајната полиција го следела. Подоцна уметникот ја менува улогата и од следен станал соработник кој ги следел своите колеги. Во неговото досие стојат осврти на кодошот за активностите на колегите уметници, а споменато е името на починатиот актер Ристо Шишков – чија кариера во раните 80-ти на минатиот век бргу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наводите дека јас сум бил соработник на тајните служби се монструозна конструкција заради политичка пресметка, вели во телефонската изјава за телевизија Телма лицето со досие „Драматург“. Комисијата за лустрација денеска не успеа да му го врачи решението дека не може да извршува јавна функција, бидејќи веќе еден месец престојува во Виена од приватни причини. Како што информираше Телма тој знае дека во архивите има досие, но не како соработник. Сосема спротивно, „драматургот“ бил со години следен, прислушуван и прогонуван заради анархо-либералистички сфаЌања. Се сомнева дека вистинската цел на оваа афера е Фондацијата со која тој раководи долги години. Повеќе детали најавува по враќањето во Скопје во понеделник, кога ќе одржи и посебна прес - конференција. Иако од Комисијата не го соопштуваат неговото име, протекуваат информации кои точно опишуваат за кого се работи. Новооткриениот соработник како што јавија, пак, провладините медиуми е поранешен декан на еден од уметничките факултети, универзитетски ...
| | веќе видена | слични

Курирот од Комисијата за верификација на факти вчера неколку пати наишол на затворени врати во домот на познатиот режисер, за кој лустраторите откриле дека повеќе години соработувал со тајните служби под псевдонимот „Драматург“. Од Комисијата за лустрација велат дека имаат информација дека режисерот е надвор од државата и дека в понеделник повторно ќе се обидат да му го достават решението, според кое, тој од 1976 година како соработник на службите, ги кодошел колегите од „високообразовните и културно-уметничките кругови“. Томе Аџиев, претседател на Комисијата за лустрација, објаснува дека досието „Драматург“ било „откриено“ откако режисерот и поранешен директор на високообразовна институција, од позиција на бивш функционер, доставил изјава дека не соработувал со тајните служби. При проверката во Комисијата, како што ни потврди Аџиев, било утврдено дека тој прво бил следен од службите, но потоа почнал да соработува со нив. Обврската поранешните функционери да се отчитаат дали соработувале со полицијата или ...
| | веќе видена | слични

Потенцијалниот кодош најпрвин бил следен од тајната полиција, а потоа соработувал со службите. Бил задолжен за информации за луѓето од академската средина Познатиот македонски режисер, универзитетски професор и функционер на претставништвото на Сорос во Македонија за кого Комисијата за лустрација утврди дека во минатото бил соработник на тајните служби, во понеделник на прес-конференција ќе го открие својот идентитет. Лустраторите вчера преку курир се обиделе да му го достават решението, но не успеале во тоа бидејќи е надвор од Македонија. ВЕЧЕР веќе објави дека досието за потенцијалниот кодош било заведено под псевдонимот "драматург". Тој соработувал со службите десетина години, почнувајќи од 1976 година. За тоа не добивал финансиски надоместок, туку напредувал во службата. Најпрвин бил следен од тајната полиција, а потоа соработувал со службите. Бил задолжен за информации околу луѓето од академската средина. Тој извесен период беше дел и од највисоките тела на политичка партија од опозицијата. Доколку ...
| | веќе видена | слични

Во понеделник на пладне јавноста ќе дознае чие име се крие зад кодошот со псевдоним „Драматург“. Во телефонски разговор тој ни потврди дека во моментов се наоѓа надвор од земјава и најави прес конференција за првиот работен ден од следната недела. Рече дека решението не му било доставено и за повеќе информации не упати во Комисијата за лустрација. Извори од таму за Сител велат дека денеска не успеале да му го достават решението со кое лустраторите му забрануваат вршење на било каква јавна функција. Сител уште вчера објави дека станува збор за познат професор и режисер кој во последниве години е активен и во невладиниот сектор. Кодошел десетина години во периодот по 1976-та. Разузнавачите прво го следеле него, но потоа успеале да го врбуваат и да го користат како информатор. Негови жртви биле луѓето од академските кругови со кои секојдневно работел. Не кодошел за пари, туку за напредување во кариерата. Откако ќе го добие решението и ќе помине целата постапка за лустрација „Драматургот“ ќе мора да се повлече ...
| | веќе видена | слични

Неофицијално од Комисијата за верификација на фактите денес неколку пати се обиделе да стапат во контакт со лицето кое што е утврдено дека соработувало со тајните служби, но не успеале. Решенито на кодошот мора да му биде предадено лично но тој најверојатно во моменто не се наоѓа во државава. Кодошот „Драматург“ прво бил следен од тајните служби, а потоа почнал и да сорабтува со нив, при што пренесувал информации од академската фела. Тој е познат режисерот и професор на еден од факултетите за драмски уметности. Кодошот е активен и во невладиниот сектор во Македонија. Тој ќе се соочи и со кривична пријава за давање лажен исказ во Комисијата за лустрација и ќе мора да ги напушти сите јавни функции. Досега Комисијата откри неколку лица кои во минатиот систем кодошеле. Меѓу нив е поранешниот уставен судија Трендафил Ивановски, лидерот на Титови леви сили Слободан Угриновски, еден судија од Врховен суд и двајца кандидати за пратеници.
| | веќе видена | слични

Комисијата за верификација на факти претпладнево двапати се обидела да го достави заклучокот до поранешниот соработник на тајните служби познат под псевдонимот Драматург. Драматург и двапати не бил дома и курирот не можел да го предаде заклучокот на Комисијата за лустрација која вчера не му ја верификуваше изјавата дека не соработувал со тајните служби. Заклучоците мора да се достават на рака на лицето за кое Комисијата смета дека соработувало со службите. Според информациите на Канал 5 Драматург, кој е поранешен декан на скопски факултет за уметности, во моментот не е во државата и е на однапред планирано патување. Канал 5 вчера објави дека соработникот со псевдоним Драматург соработувал со службите десетина години почнувајќи од 1977-мата. Драматург прво бил следен од службите, но подоцна почнал да соработува со тајните агенти и да следи свои колеги режисери, актери, сценаристи. Сега е факултетски професор и раководи со хуманитарна невладина организација. /М.С.
| | веќе видена | слични

Соработникот на тајните служби, во телефонска изјава за ја потврди оваа информација. Како што рече, во моментов бил надвор од Скопје и поради тоа, курирот на Комисијата за лустрација не можел да му го достави решението. уште вчера објави дека режисерот и професор на еден од факултетите соработувал со разузнавачите десетина години во периодот по 1976 година. Според неофицијални информации, тој прво бил следен од тајните служби, а потоа почнал и да сорабтува со нив, информирајќи ги за активностите на луѓето во академските кругови. За кодошењето, не земал пари, туку напредувал во службата. Освен професорската и режисерската дејност, „Драматургот“ во јавноста е познат и како активен работник во невладиниот сектор. Откако ќе го добие решението и ќе помине целата постапка за лустрација, „Драматургот“ ќе мора да се повлече од професорската функција и да ги прекине активностите во граѓанскиот сектор. Покрај ова, тој ќе се соочи и со кривична пријава за давање лажен исказ во Комисијата за лустрација. До сега, ...
| | веќе видена | слични

Архивска фотографија: Од Комисијата за лустрација велат дека се проверуваат сите, но експертите сметаат дека се изоставени актуелните функционери. Поранешен декан на високообразовна институција со псевдоним „Драматург“ бил соработник на тајните служби, обелодени Комисијата за лустрација. Комисијата за лустрација го обелодени и четвртиот кодош - Поранешен декан на високобразовна институција со псведоним „Драматург“ бил долгогодишен соработник на тајните служби. Откако е донесен законот, предмет на лустација беа или поранешни функционери или функционери во заминување. Прв на тапет се најде поранешниот судија и претседател на Врховниот суд, Трендафил Ивановски, па следеше Слободан Па и тие се проверуваат, ние работиме паралелно и едно и друго, како ќе се утврди елемент го проверуваме. Угриновски, кој е член на Советот на Град Скопје, а третиот за кого беа пронајдени докази е пензиониран судија во Врховниот суд, чие име не беше објавено. Од Комисијата за лустрација велат дека се проверуваат сите за кои ...
| | веќе видена | слични

Поранешен член на претседателството на СДСМ, актуелен режисер и директор на една од најактивните невладни фондации во Македонија, бил соработник на тајните служби - заклучила Комсијата за верификација на фактите, јавува МТВ. Лицето соработувало со тајните служби од 77 година , под псевдонимот “Драматург”. Негова задача била да ги следи своите колеги - режисери, сценаристи и актери. Потоа изготвувал извештаи за нивните активности. Во нив, меѓудругите, се споменувало и името на починатиот актер Ристо Шишков. Токму ова лице за кое комисијата утврдила дека бил кодош, лани беше подносител на една од иницијативите до Уставниот суд за укинување на лустрацијата, и тоа за периодот по 91-ва. Медиумите објавија и дека лицето во поднесокот до Уставен суд, меѓудругото барал идентитетот на кодошите да не се објавува јавно, во Службен весник. Претходно за кодоши беа прогласени поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски, како и Слободан Угриновски кој беше советник во Град Скопје од редовите на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лустриран познат режисер и директор на НВО – кодошел актери, сценаристи, режисери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: