Санадер ја негира вината за земање на провизија

2 копии

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во изнесувањето на својата одбрана пред обвинителката од УСКОК ги отфрли обвинувањата за земање на провизија од банката Hypo Санадер, меѓу другото, е обвинет и дека во 1994-та и 1995-та година како заменик-министер за надворешни работи зел провизија од австриската Hypo банка во висина од 500.000 евра. Тој и во овој случај, како и во случајот со обвиненијата во врска со перењето пари преку фирмата „Фини Медиа“, одби да одговара на прашањата. Еден од неговите адвокати, Чедо Продановиќ, по испрашувањето кусо изјави дека Санадер се држел добро и дека не обвинил никој друг. Тој најави дека, заедно со неговиот колега Горан Сујиќ, ќе извршат увид во обвинението за земање провизија, кое има преку една илјада страници. Адвокатот одби да одговори дали надлежните институции наскоро ќе излезат со конкретно обвинение за поранешниот премиер, кој е обвинет за повеќе корупциски афери.
| | веќе видена | слични

Иако медиумите веќе му ја скроија судската пресуда, Санадер има статус осомничен сe додека не се докаже неговата вина. Тој пак, како познат политички шоумен, ги вложува сите напори да го зачува минималниот дигнитет, пред сe како личност, а потоа и како поранешен премиер на Хрватска. Но, проценките велат дека ако се докажат обвиненијата на УСКОК, Санадер нема да излезе од затвор 20 години. Тој се товари за низа обвиненија за проневера на неколку милијарди евра државни пари, злосторничко здружување, злоупотреба на јавната функција и измами Епилог за бројните обвиненија против поранешниот хрватски премиер Иво Санадер ќе нема во блиска иднина. Иако медиумите веќе му ја скроија судската пресуда, Санадер има статус осомничен се додека не се докаже неговата вина. Тој пак, како познат политички шоумен, повеќе омилен кај меѓународната јавност отколку дома, ги вложува сите напори да го зачува и минималниот дигнитет, пред се како личност, а потоа и како поранешен премиер на Хрватска. Болен, видно ослабен, пропаднат, ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во изнесувањето на својата одбрана пред обвинителка од УСКОК ги отфрли сите обвинувањата за делот од одбвинението кое го товари за земање провизија во аферата Хипо банка. Поточно, тој се товари дека во 1994-та и 1995-та година како заменик-министер за надворешни работи, зел провизија од австриската Хипо банка во износ од 500.000 евра. И во овој случај, како и во претходниот, за перењето пари преку фирмата "Фини Медиа", Санадер одби да одговара на прашањата. Еден од неговите адвокати, Чедо Продановиќ, по испрашувањето кусо изјави дека Санадер се држел добро и дека не обвинил никој друг. Тој најави дека, заедно со неговиот колега Горан Сујиќ, ќе извршат увид во обвинението за земање провизија, кое има преку илјада страници. Адвокатот одби да одговори дали надлежните институции наскоро ќе излезат со конкретно обвинение за поранешниот премиер, кој е обвинет за повеќе корупциски афери.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санадер ја негира вината за земање на провизија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: