Изборен законик против „мангупите“ од опозицијата

Либералдемократите и ДПА ги легитимираа измените на Изборниот законик, за кој власта се фали дека е најдемократскиот досега, а пратеничката Дулиќ посочи дека е насочен против „мангупите“ од опозицијата. Прв пат во историјата на независна Македонија, власта го промени Изборниот законик без гласовите на опозицијата. Во собраниската дебата „образот“ на опозицијата неуверливо го бранеа ЛДП и ДПА. На крајот, гласачката машинерија го стори своето - Собранието ги изгласа измените во Изборниот законик со 68 гласа, а власта се пофали дека се прифатени препораките на ОДИХР и дека измените со своите гласови ги легитимирале и либералдемократите и пратениците на ДПА. Новите измени предвидуваат поголема контрола на фондовите на политичките партии за време на кампањата, гласање на дијаспората, засилени надлежности на Советот за радиодифузија и поголема дисциплината на сите учесници во избирачкиот процес, со нови казнени мерки. Министерот Михајло Маневски се пофали дека ова се најдемократските изборни правила со ...
| | веќе видена | слични

Без опозицијата, пратениците од власта викендов ги донесоа изборните правила. Власта тврди дека барања на опозицијата се вклучени. Изборните правила кои беа дел од партиските преговори меѓу двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, пратениците на власта сами ги донесоа викендов. Според власта, новите правила се во корист на опозицијата и се вградени сите предизборни барања на Црвенковски. Во најголемата Имајќи предвид дека не постоеше политички дијалог како резултат на кој што се оди на избори, сепак тие како владејачки партии ја носат целосната одговорност. Што и да биде ставено во изборниот законик ние излегуваме на избори, а ако имаме одредени забелешки после увидот во изборниот законик, ќе ги дадеме своите коментари. опозициска партија која ќе учесвува на изборите, но нема да го прекине бојкотот на парламентот, велат дека ќе знаат колку од нивните барања се внесени во измените на изборниот законик кога истиот ќе биде објавен во службен весник, изјави Зоран Заев: „Имајќи предвид дека не постоеше ...
| | веќе видена | слични

Според власта, новите изборни правила се најдемократски правила и во корист на опозицијата бидејќи биле вградени сите предизборни барања на Црвенковски Секоја партија ќе има свој реден број на гласачките ливчиња - ист за сите изборни единици, со цел граѓаните да не бидат ставени во дилема со т.н. лажни листи на партии што ќе понудат кандидати со исти или слични имиња на главните политички актери. Правилото се носи по барање на опозицијата бидејќи на минатите избори токму нејзините кандидати на пратеничките листи беа нападнати од „двојници“. Партијата СДПМ на Бранко Јаневски за носители на листи тогаш ги понуди Рада Шеќеровска (пандан на Радмила Шеќеринска), Јован Манчевски (за Јован Манасијевски), Зоран Зашев (за Зоран Заев), Игор Ивановски (за Игор Ивановски од СДСМ) и Јанис Макрис (пандан на Јани Макрадули). Ова изборно правило заедно со прекројувањето на изборните единици со тоа што Центар Жупа од шестата ќе премине во петтата изборна единица се последните измени на изборниот законик што треба да се ...
| | веќе видена | слични

Собранието го донесе новиот Изборен законик, но тој нема да обезбеди соодветна правна рамка за поквалитетни, фер, слободни, демократски избори, според стандардите на ОБСЕ, обвини вчера опозицијата. Според СДСМ, владејачката ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Никола Груевски, сама си донела изборни правила во кои не е усвоена клучната препорака од ОБСЕ и од ОДИХР - да се најде механизам, кој ќе ја спречи власта да врши притисок врз јавната администрација да гласа за нивните кандидати. Социјалдемократите обвинија дека власта го узурпирала политичкиот договор со тоа што донесе Изборен законик во кој мнозинството во Државната изборна комисија може само да решава, без притоа да ги повика претставниците на партиите од опозицијата. И од ЛДП, ДПА и од Нова демократија остро реагираат за тоа што мнозинството донело изборни правила по сопствена мера. Власта, пак, се брани дека новите изборни правила предвидуваат поголема контрола на финансиските средства на политичките партии за време на кампања, поради тоа што партиите се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 647 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изборен законик против „мангупите“ од опозицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: