Легендата Пепе заминува од Реал- не се поздрави со Зидан


После 10 години и 13 освоени трофеи, португалскиот фудбалер Пепе најави дека ќе го напушти Реал Мадрид, но, се уште не се знае неговата нова дестинација. Шпанските медиумите пишуваа дека дефанзивецот ќе оди во Пари Сен Жермен, но Пепе го негираше тоа и порача дека има понуди од Премиер лига. "Јасно е дека нема да продолжам во Реал Мадрид. Едно поглавје е завршено и време е да започнам ново", изјави Пепе. Пепе со години беше неприкосновен лидер на одбраната, а со доаѓањето на Зидан полека се пресели на клупата. И покрај тоа тој сакаше да остане, побара нов договор, но следуваше шок. Реал му понуди договор на само една година, а Пепе го доживеа тоа како навреда после се што даде за "кралскиот" дрес. "Дали на крајот се поздравив со Зидан? Не, и клубот и тој знаеа дека заминувам дури и пред јас да го дознаам тоа. Не сакам да го обвинувам, има спектакурални резултати, но некои работи не ги разбирам кај Зидан, како онаа зошто наеднаш исчезнав од тимот", изјави Пепе. Пепе додаде дека кога му било најтешко не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Супер-талентираниот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума потврди дека нема да ја менува средината во блиска иднина, вели дека има само една желба, а тоа е да остане во Милан. 18-годишниот чувар на мрежата стави крај на шпекулациите околу неговата иднина, кои во главно кренаа „прашина“ поради клаузулата во неговиот договор, според која може да го напушти клубот доколку не обезбеди пласман во Лигата на шампиони. Момците на Монтела не успеаа да обезбедат пласман во најелитно европско клубско натпреварување, па така големи беа шансите да останат без наследникот на Буфон, но Донарума инсистира дека тој ќе остане прв избор на Милан меѓу диреците. – Сите знаат која е мојата желба, јас сакам да останам во Милан. Моментално барам нов дом во овој преубав град, јас и мојата фамилија сме среќни тука. Одлуката е јасна, и двете страни го знаат мојот конечен одговор. Раиола знае колку ми значат боите на овој дрес што го носам гордо на секој натпревар, знае колкава е мојата љубов кон клубот. Јас во ниту еден момент не ...
| | веќе видена | слични

Агентот на шпанскиот фудбалер Хуан Лопез потврди дека клубот од Олд Трафорд во Мадрид испратил повисока понуда, но не сакал да открие за кој износ станува збор. Минатата недела Јунајтед за Мората понуди 60 милиони евра, износ кој од „Кралевите“ веднаш бил одбиен без многу размислување бидејќи клубот бара 88 милиони евра. -Јунајтед е клуб кој има многу шарм, многу интересна опција. Можам да кажам дека дојде значајна понуда и сега Реал треба да одлучи. Не можам повеќе да ви откријам, вели Лопез за италијанскиот Калчомеркато. Реал претходно ја одби понудата на Милан, но менаџерот на „Црвените ѓаволи“, Жозе Мурињо нема лесно да се откаже од идејата да донесе квалитетен напаѓач откако на повредениот Ибрахимовиќ му истече договорот.
| | веќе видена | слични

Дани Карвахал без никаков сомнеж е еден од најстандардните и најдобрите играчи на Реал Мадрид, не само поради тоа што игра феноменално во одбрана, туку и поради неверојатно добриот пристап кој го има во офанзивните задачи со своите редовни асистенции до Роналдо и останатите. Десниот бек на Реал ја доби почитта од сите фановите на „кралскиот клуб“ со своите импресивни партии во изминативе две-три години, па сега си даде за право да испрати една голема замерка до клупските претставници и претседателот Флорентино Перез за начинот на кој го испратија неговиот колега од одбраната. Пепе не доби воопшто достојно простување од страна на Реал и беше испратен како да имал само епизодна улога во тимот, а тоа воопшто не му се допаѓа на Карвахал кој смета дека тоа е навистиан погрешен потег. – Пепе беше тука 10 години и ја остави душата за овој клуб. Жалам за тоа што се случи, останав со горчлив вкус поради тоа што не дочекав натпревар на кој „Бернабеу“ му даде овации на толку важен играч за тимот. Неговото збогување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанецот е на чекор од голем трансфер. Алваро Мората има примамлива понуда од Манчестер Јунајтед, потврдува неговиот фудбалски застапник. Голем број островски медиуми со недели шпекулираат и пишуваат дека Манчестер Јунајтед и напаѓачот на Реал Мадрид имаат меѓусебен договор, а сега таа вест ја потврди и агентот на Мората. „Манчестер Јунајтед е огромен клуб и многу интересен проект. Можам да кажам дека за нас понудата од Јунајтед е исклучително посебна и специјална, па сега остатокот е на Реал Мадрид. Не можам да кажам кога договорот ќе биде постигнат, но ќе видиме наскоро што ќе се случи“, изјави Хуанма Лопез. Преостанува уште клубовите да се договорат околу обесштетувањето, откако Јунајтед испрати понуда од 60 милиони, а Реал Бара минимум 70 милиони евра, така што оваа битка најверојатно ќе се води уште некое време. Сепак, речиси и да нема сомнежи дека Мората својата кариера ќе ја продолжи во тимот на Жозе Мурињо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Милан напорно работи на созадавање на феноменален тим за новата сезона уште пред отворањето на летниот трансфер период, но ако доцна синоќа во прв план се најде потврдата на ангажманот на суперталентираниот Андре Силва од Порто, денеска топ тема на Апенините е изјавата која ја даде Џиџи Донарума. Фантастичниот млад голман веќе извесно време им создава главоболки на одговорните луѓе на Милан со својоата поколебливост околу продолжувањето на соработката, но всушност, вината се бара кај неговиот агент Мино Раиола кој очигледно има преголеми барања. Како и да е, самиот Донарума денеска официјално се огласи за својата иднина, јасно посочувајќи дека негова интенција е да продолжи на „Сан Сиро“. – Сите знаат дека мојата желба е да останам во Милан. Во овој момент барам поголема куќа во градот за да живеам заедно со моето семејство. Мирен сум, сите страни кои се вмешани во преговорите ја знаат одлуката која ја донесов. Јас сум многу приврзан за боите на Милан. Мино и Енцо Раиола го знаат тоа, – потенцира Донарума ...
| | веќе видена | слични

Европскиот клупски шампион Реал Мадрид го вклучи во првиот тим за сезоната 2017/2018 младиот дефанзивец Хесус Ваљехо. 20-годишниот дефанзивец ќе биде заменик на 34-годишниот португалски ветеран Пепе, чиј договор со “кралевите” истекува на крајот на јуни и нема да биде обновен. Реал Мадрид го купи Хесус Ваљехо од родниот тим на младиот талент Сарагоса во 2015 година, за кого платија 6 милиони евра. Сезона 2015/2016 Ваљехо ја помина под наем во Сарагоса, а минатата сезона беше во германскиот Ајнтрахт Франкфурт, каде одигра 25 средби во Првата Бундеслига.
| | веќе видена | слични

Со недели траат шпекулациите за судбината на еден од најталентираните голмани во европскиот фудбал,Џанлуиџи Донарума. Некои од медиумите во Италија веќе наведоа дека пред него бил поставен своевиден ултиматум од страна на раководството на Милан, тимот за кој настапува во овој момент. И дека доколку не го потпише предложениот договор, нема да биде во екипата за следната натпреварувачка сезона. Барем досега, одговор од Донарума немаше. Но само до овој викенд, кога упорните новинари му извадија неколку „зборови од уста"... „Сите знаат дека мојата желба е да останам во Милан. Барам куќа во градот каде ќе живеам со моето семејство. Смирен сум, и врзан за клупските бои" - рече осумнaесетгодишниот голман на „црвено-црните". Претходните информации кои беа лиферувани во јавноста велеа дека за услугите на Донарума се заинтересирани неколку европски гиганти како Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, па сега и дефинитивно Милан сака да се „заштити" со висока отштетна клаузула.
| | веќе видена | слични

Голманот на Милан, Џиџо Донарума соопшти дека сака да остане на Сан Сиро и откри дека бара куќа во Милано18 годишниот Италијанец е под договор со „Росонерите“ до 2018 и подолго време е во преговори за продолжување на верноста.Но двете страни никако да си подадат рака, па често се пишува за можно заминување на Џиџо Донарума.Се верува дека Мино Рајола ги кочи работите со барање за најразлични клаузули.Самиот Џиџо Донарума сега потврди дека сака да остане на Сан Сиро.„Сите знаат дека моја желба е да останам во Милан“ - вели голманот.„Јас сум смирен и сите знаат што сакам. Многу сум поврзан со боите на овој клуб“.„Сакам да купам куќа во Милано“.
| | веќе видена | слични

„Кралевите“ се одлучија во овој момент да не трошат пари на ново и скапо засилување, а како идеална опција гледаат на суперталентираниот Хесус Валјехо кој имаше неверојатна сезона во Бундеслигата како член на Ајнтрахт Франкфурт. Младиот стопер е најавуван како „новиот Серхио Рамос“ на Реал Мадрид, а дека во клубот имаат навистина огромна доверба во него ни говори тоа што ова утро јасно му соопштиле дека тој започнувајќи од месец јули треба да му се стави на располагање на Зидан како замена за Пепе.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендата Пепе заминува од Реал- не се поздрави со Зидан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: