Бугарија, Романија, Грција и Србија ќе ги забрзуваат инфраструктурните проекти на Балканот


2 копии

Бугарија, Романија, Грција и Србија разговараа за конкретни проекти за развој на Балканот за време на Советот за соработка на високо ниво, што се одржа во Букурешт. Коридорите, како и енергертската и дигиталната конекција беа во фокусот на разговорите помеѓу премиерите Бојко Борисов, Виорика Данцила, Алексис Ципрас и претседателот Александар Вучиќ. Лидерите одлучија да формираат работни групи на министрите за транспорт и врски на четирите земји кои ќе ги финализираат проектите пред средбата од форматот 16+1 во јули во Софија. Борисов рече дека фактот што се уште се оддржуваат нивните состаноци е добра вест, додека Ципрас подвлече дека целта на четириаголниот совет е да придонесе кон мирот, стабилноста и безбедноста во регионот. Романската премиерка, за време на заедничката прес-конференција се осврна на приоритетот на бугарското претседателство за интеграција на Западен Балкан во Унијата, потврдувајќи ја нејзината поддршка. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ заблагодари за нивниот ангажман со ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ја почнува турнејата по Западен Балкан при што ќе ги посети Тирана, Подгорица, Белград, Приштина, Сараево и Скопје. Туск на 27 април ќе го посети Скопје и ќе учествува на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони, чиј домаќин е претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Посетата на Туск, која ќе трае до 27 април, е за подготовка на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржина 17 мај во Софија. – Пораката до нашите пријатели е јасна: Европска унија е и понатаму ќе биде најсигурен партнер за целиот регион, како и најголем инвеститор, најголем донатор, најголем трговски пазар и најдобро ветување за подобра иднина на граѓаните. Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија треба да ја потврди европската перспектива на регионот и што е уште поважно конкретно да ги подобри врските со регионот и во самиот регион, истакна Туск пред посетата. Претседателот на Европскиот совет посетата на Западен Балкан ја почнува со средба со албанскиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По завршувањето на Состанокот на лидерите од Процесот Брдо Бриони во петокот вечерта, во хотелот Парк, претседателот Иванов беше домаќин на вечерата за претседателите и нивните делегации.На вечерата присуствуваа претседателите на Хрватска, Колинда Грабар Ќитаровиќ, на Словенија Борут Пахор, на Црна Гора Филип Вујановиќ, на Албанија Илир Мета, како и претседавачот со претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.За високите гости беше подготвено врвно мени со традиционални македонски специјалитети, a за пријатната атмосфера на вечерата се погрижи етно бендот Баклава којшто на гостите им приреди пријатно изненадување со изведбата на песната „Ој, девојче, девојче" на сите јазици на земјите учесници на состанокот на лидери од процесот Брдо Бриони, одржан во Скопје.Во знак на внимание, а согласно протоколот, претседателите добија подароци од домаќинот, македонскиот претседател на вечерата: палета на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иднината на Западен Балкан е во европското семејство, но работа се уште има, а билатералните прашања мора да се решаваат пред влезот во Унијата, се дел од заклучоците од двочасовниот состанок на шефовите на држави и влади од Процесот Брдо- Бриони што се одржа во Скопје вчера. Домаќинот на самитот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, побара паралелни преговори за спорот со името и за членство во Европската Унија. – Повикувам Унијата да овозможи паралелно движење на преговорите зачленство и надминување на билатералнаата разлика меѓу Македонија и Грција. По самата своја природа проширувањето е политичко, а не само техничко прашање. Ако ЕУ не ни ја обезбеди иднината тогаш ние ќе се занимаваме со минатото – рече македонскиот претседател. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск пак порача дека доаѓа со силна порака и цврста заложба за европската иднина на земјите од регионот. Македонија според него, покажала дека за една година успеала невозможното да го направи возможно во процесот на преговорите со ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Скопје месецов беа домаќини на два самити. Претседателот Иванов, вчера, го организираше самитот на Процесот Брдо Бриони, додека пак Владата, премиерот Заев и министерот Манчевски пред десетина дена, го организираа „Дигиталниот самит за Западен Балкан“. Двата имаа регионален карактер и се најавуваше посета на високи претставници како од земјите од Балканот, така и од Европа. Седум шефови на држави, еден премиер и претседателот на Европскиот совет Туск, беа гости на Иванов, којшто беше домаќин на состанокот на лидерите на земјите во Процесот Брдо-Бриони, во Скопје. Настанот го проследија дури 156 акредитирани новинари, 116 од Македонија и 40 од странство. На процесот Брдо Бриони чијашто главна цел е европската интеграција на земјите од регионот присуствуваа претседателите на Хрватска, Колинда Грабар Ќитаровиќ, на Словенија, Борут Пахор, на Србија, Александар Вучиќ, на Црна Гора, Филип Вујановиќ, на Албанија Илир Мета, на Косово, Хашим Тачи, како и претседавачот со претседателството на БиХ, Бакир ...
| | веќе видена | слични

Во неа стои дека на земјите кандидати и земјите потенцијални кандидати лежи одговорноста за патот кон полноправно членство во ЕУ на кој треба и понатаму да останат посветени, исполнувајќи ги реформите кои ги налага Унијата. Доналд Туск ги охрабри лидерите и понатаму да работат на подобрување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, а како позитивни примери ги посочи Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија и спогодбата меѓу Приштина и Црна Гора. „Можеби историјата на Балканот која наликува на хорор филм кој никогаш не завршува, сепак да има среќен крај. Она што се случи со Северна и Јужна Кореја покажува дека невозможното станува возможно.“ – изјави Доналд Туск, претседател на Европскиот совет. Шефот на државата Иванов побара процесот на решавање за спорот за името да не ги одолговлекува евроатлантските интегративни процеси на земјата. „Како претседател на Република Македонија ја повикувам Унијата да овозможи паралелно движење на преговорите за членство и надминување на билатералната разлика ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјите од регионот со сигурност ќе можат да ги решат меѓусебните несогласувања, порачаа вчера учесниците на состанокот на земјите од Процесот Брдо - Бриони во Скопје, кој помина во знакот на веста број еден во светот- договорот на лидерите на Северна и Јужна Кореја дека заедничка цел ќе им биде целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и прогласување службен крај на Корејската војна. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој беше специјален гостин на состанокот, на заедничката прес-конференција на која учествуваа и домаќинот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, претедателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов, нагласи дека на регионот му се потребни повеќе позитивни примери, како Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, спогодбата меѓу Приштина и Црна Гора. - Можеби, историјата на Балканот, која наликува на хорор филм, кој никогаш не завршува, сепак да има среќен крај. Она што се случи со Северна и ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Скопје беше одржан состанокот на претставниците на земјите-членки на Процесот Брдо-Бриони. Како претставник на Република Македонија се појави претседателот Ѓорѓе Иванов. „Како Претседател на Република Македонија ја повикувам Унијата да овозможи паралелно движење на преговорите за членство и надминување на билатералната разлика меѓу Македонија и Грција“, изјави Иванов. Текст: МИА Фото: МИА Денеска во Скопје беше одржан состанокот на претставниците на земјите-членки на Процесот Брдо-Бриони. Како претставник на Република Македонија се појави претседателот Ѓорѓе Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој беше специјален гостин на состанокот, на заедничката прес-конференција на која учествуваа и домаќинот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, претедателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов, нагласи дека на регионот му се потребни повеќе позитивни примери, како Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, спогодбата меѓу Приштина и Црна Гора. - Можеби, историјата на Балканот, која наликува на хорор филм, кој никогаш не завршува, сепак да има среќен крај. Она што се случи со Северна и Јужна Кореја покажува дека невозможното станува возможно, рече Туск. Напомена дека за време на неговата турнеја низ Западен Балкан дал јасна порака дека земјите-членки на Унијата цврсто се залагаат за европската перспектива на регионот. - Можете да сметаме на нас, тоа не се само празни зборови, тоа е факт, рече Туск. Врвните стратегиски цели на Република Македонија се членството во НАТО и во ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Споровите да се решаваат во согласно со меѓународното право и духот на добрососедството заклучија лидерите во процесот Брдо – Бриони по двочасовниот заеднички состанок и претходните билатерални средби. Домаќинот- македонскиот претседател побара ЕУ да помогне овозможувајќи паралелно да се одвиваат преговорите за членство со решавање на спорот за името. Важна е подадената рака и поврзаноста порачаа лидерите. Доста живееме во минатото, ако можеа Северна и Јужна Кореа, можеме и ние, е една од главните пораки на самитот. На самитот специјален гостин беше претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск. На новинарско прашање дали може да го гарантира членството на Македонија во ЕУ ако се реши брзо спорот за името, Туск повтори дека за ова е потребен консензус во Советот. Од него земјава добива само поддршка но не и гаранции затоа што Грција има право на вето.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 213 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија, Романија, Грција и Србија ќе ги забрзуваат инфраструктурните проекти на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: