И градинките во Битола добија прочистувачи за воздух преку иницијативата покрената од Бимилк


2 копии

Компаниите „Бимилк“, „Кромберг и Шуберт“ и „Синпекс“ ѝ донираа прочистувачи за воздух на Општина Битола, наменети за градските градинки На иницијатива на Битолска млекара, а во соработка со компаниите „Кромберг и Шуберт“ и „Синпекс“, денес беше реализирана донација од вкупно 14 прочистувачи за воздух со врвен квалитет, наменети за градинките „Естреја Овадија ‒ Мара“ и „Мајски Цвет“ со сите свои клонови. Првичната донација се однесува на занималните каде што се сместени јаслите, а таа се реализираше во градинката „Пролет“, каде што присуствуваше и градоначалничката Наташа Петровска, која од името на Општината и градинките симболично ја прими донацијата. „ Во услови кога постои висок степен на загаденост на воздухот во Битола и препорака, особено за децата, да престојуваат во затворени простории со прочистен воздух, оваа донација е навистина добредојдена и од голема важност, со цел да се намали нивната изложеност на отровните честички. Компаниите што се донатори ја утврдија ваквата потреба и овој позитивен ...
| | веќе видена | слични

Уште една донација за Завод за рехабилитaција на деца со оштетен слух и говор Кочо Рацин во Битола. Школски прибор и други пригодни подароци за штитениците на овој дом. Децата од Хелен Дорон Битола ги собраа, а денеска им беа донирани на учениците од Кочо Рацин. Повеќе од 70 ученици се згрижени во оваа установа, која е од отворен вид. Од 73-те, 40 се интернатски сместени. Вилма Петреска-Анастасова веќе еден месец е на раководното место како вршител на должноста директор и вели дека е задоволна од состојбите кои се во домот. Според неа, заводот секогаш има потреба од школски прибор, но добредојдени се и сите други донации. И ланската година Хелен Дорон Битола донираше во овој завод. Related
| | веќе видена | слични

Општина Тетово во соработка со приватни компании донираа 41 прочистувач на воздух наменети за детската градинка „Младост Тетово“.„Прочистувачите на воздух ќе бидат поставени во сите простории на четирите објекти на детската градина Младост Тетово. Апаратите ќе овозможат децата да дишат почист воздух со намалена концетрација на штетни честички, но и вируси бактерии“, рече Елеонора Занев, преставник на приватна компанија која донираше поголем дел до прочистувачите.Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи се заблагодари на донацијата и најави дека вакви проекти ќе продолжат и во наредниот период.Децата чист воздух ќе дишат додека престојуваат во градинките во останатиот дел од денот и тие како и останатите граѓани, ќе мора да дишат загаден воздух за неколку пати повеќе од дозволеното.Од Општина Тетово како главен проблем за аерозагадуавњето го посочуваат густиот сообраќај, за кој велат дека во соработка со полицијата имаат идејни решенија за негово нормализирање. Оттаму најавија проширување на зонското ...
| | веќе видена | слични

Донација од шест прочистувачи на воздух од шведскиот произведувач „Blue Air“ денеска доби градинката „Кочо Рацин“ ndash; клон „Бели Мугри“ од општина Центар. Донатор и овој пат е Ротари клуб „Камен мост“ ndash; Скопје, преку фирмата „Екотип“. – Со ова, значително ќе се промени квалитетот на воздухот што го дишат децата за време на престојот во градинката и ќе се намали ризикот за можни заболувања од загадениот воздух, велат од општина Центар. Оттаму нагласуваат дека ќе ги опремат сите градинки и училишта со прочистувачи на воздух, бидејќи, нагласуваат, за градоначалникот Саша Богдановиќ, здравјето на децата е приоритет, а ова е еден од начините за справување со загадениот воздух.
| | веќе видена | слични

Во градинките во Тетово ќе бидат поставени 41 апарат за прочистување на воздухот. Станува збор за заедничката донација на компанијата „Екотип“ од Скопје, општина Тетово и неколку компании од тетовско. Градоначалничката на општината, Теута Арифи при денешното примопредавање на прочистувачите во градинката „Младост“ посочи дека донацијата е резултат на заедничката заложба на сите вклучени во активноста за обезбедување на чист воздух пред се за децата. – Вкупната вредност на донацијата е 416.000 денари, средства кои општина Тетово ги обезбеди со помош на фирмите од нашиот град кои овој пат со задоволство решија да ни се приклучат кон обезбедување на целосно чиста работна средина за најмалите тетовчани. Со овие прочистувачи ќе бидат опремени сите простории низ објектите од градинките во општината, рече Арифи. Претставничката на фирмата увозник на овие прочистувачи, Елеонора Занев рече дека тие во оваа акција донираат 16 апарати. – Секој пречистувач е наменет за просторија со 50 метри квадратни, се вклучува ...
| | веќе видена | слични

Детските градинки воТетово денеска добија прочистувачи на воздухот. Со нив, освен што се прочистуваат штетните честички, се заштитуваат децата и од бактерии, вируси, испарливи соединенија и чад. Детските градинки воТетово денеска добија прочистувачи на воздухот. Со нив, освен што се прочистуваат штетните честички, се заштитуваат децата и од бактерии, вируси, испарливи соединенија и чад. Оваа донација е вредна 416 000 денари, и е еден поттик за подигнување на свеста кај граѓаните за почиста и поздрава средина. Но, со ова децата ќе бидат заштитени внатре во градинките.Надвор од нив, констатно се изложени на висока аерозагаденост , која го нарушува колективното здравје. Градоначалничката Теута Арифи,тврди дека работеле и на овој проблем, со мерки и решенија.Успех вели, било,што барем не сме први на листата најзагедни градови. Тетово изминатава недела, е со постојано зголемена вредност на ПМ 10 честичките, а најголема зачаденост има во вечерните часови.Еколошките здруженија постојано апелираат дека се ...
| | веќе видена | слични

Општина Тетово во соработка со неколку компании обезбеди прочистувачи на воздух кои ќе бидат поставени во просториите на 4-те објекти во градот и во другите рурални населени места. Донирани се вкупно 41 прочистувач на воздух.- Сметаме дека со конректни чекори најдобро се подига свеста. На кое место да се донесат прочистувачи на воздух ако не каде што се наоѓаат нашите најмлади, децата во градинките во нашите градови. Донирани се просчитували кои се опфаќаат простории од вкупно 590 метри кубни, или прочистуваат пет пати во еден час или секоја 12 минута. Имаат филтри со активен јаглен кој освен што ќе ги штити од најотровните ПМ 2,5 честици ПМ 10 честици ќе ги заштитува децата и од бактерии, вируси, прашински грини, испарливи органски соединенија-истакна Елеонора Занев од Екотип, компанија која донираше најмногу 16 од вкупниот број на апарати. Останатите прочистувачи од типот Блу аир се донирани од други компании со кои контактирала општина Тетово.- Пред две недели не информира за идејата за донирање на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со ова, значително ќе се промени квалитетот на воздухот што го дишат децата за време на престојот во градинката и ќе се намали ризикот за можни заболувања од загадениот воздух. Општина Центар ќе ги опреми сите градинки и училишта со прочистувачи на воздух, бидејќи како што посочи градоначалникот Саша Богдановиќ, здравјето на децата е приоритет, а ова е еден од начините за справување со загадениот воздух. 
| | веќе видена | слични

Останато

Во загубена Република Македонија предводена од Зоран Заев нема да не чуди и тоа да се случи. Зоран Заев, централната и локалната власт со месеци најавуваа дека ...
сите 189 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 90 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Снимката меѓу руските пранкери Вован и Лексус и премиерот Заев може да го дискредитира процесот на признавање на МПЦ од страна на Цариградската патријаршија во ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И градинките во Битола добија прочистувачи за воздух преку иницијативата покрената од Бимилк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: