Петар Величковиќ ќе едуцира за сортни вина

Петар Величковиќ, еден од најентузијастичките мастер сомелиери на Балканот кој е дел од WEST Wine, ќе едуцира за вина кои се застапени во винските региони во Хрватска, Србија, Бугарија, Грција и Македонија. Неговото десет годишно искуство е стекнато при работа на брод, каде гостите биле тие кои го натерале да навлезе длабоко во психологијата и тајните на виното. Треба да имате искуство, и пред сè треба да имате интерес за вино. Сомелиерите не се луѓе кои го работат ова за да заработат нешто, пред сè тоа е интерес, а подоцна и страст. Дали одредено вино ќе му се допаѓа некому е работа на вкус, а секоја дегустација мора да биде совршена. Се ценат аромата, вкусот, густината, бојата. Поентата на дегустацијата не е на крајот да кажете тоа е вино од таа земја, регион, производител, година, вид на грозје, туку поентата е да се научи тоа вино што се тестира кои каректеристики ги има, а самите каректеристики кажуваат дали виното е квалитетно или пак не. Овој курс е од едукативен карактер и ќе произведе нови познавачи ...
| | веќе видена | слични
7 копии

 Винаријата Стоби го одбележа големиот македонски празник Св. Трифун и својот јубилеј 10 години од постоењето во присуство на своите пријатели од бизнис, политичкиот, дипломатскиот и јавниот живот. Сите заедно го закроија лозјето и наздравија од срце. „Нашиот бренд Стоби, во периодот од 10 години, стана вино со препознатлив квалитет коe се пласира на повеќе континенти. Со гордост можеме да кажеме дека ги освоивме Кина, САД, Русија и Европа. Горди сме на нашите награди и пофалници од реномирани вински критичари а тоа нам ни претставува предизвик за натамошни успеси, благодарение на целиот тим“ вели Минчо Јорданов, сопственик на винарија Стоби. Изминататите години винарија Стоби зема учество на сите реномирани саеми и освои награди и признанија на светски натпревари. Само лани, Стоби освои највисоки признанија на престижните интернационални натпревари Мундус вини во Германија и Вино Љубљана во Словенија. Вината на Стоби добија високи препораки од реномираните светски вински критичари во рецензиите објавени во ...
| | веќе видена | слични

Репортажа од традиционалното закројување на лозјата и јубилејот на винарницата Изминатите години винарницата „Стоби“ учествуваше на сите реномирани саеми и освои награди и признанија на светски натпревари. Само лани „Стоби“ ги освои највисоките признанија на престижните интернационални натпревари „Мундус вини“ во Германија и „Вино Љубљана“ во Словенија. Вината на „Стоби“ добија високи препораки од реномирани светски вински критичари во рецензиите објавени во „Вашингтон пост“ и во винскиот магазин „Вајн адвокат“ Традиционално, десетта година едноподруго, со света литургија, беа закроени виновите лози во винарницата „Стоби“. Закројувањето го започна сопственикот Минчо Јорданов, во присуство на многубројни пријатели од бизнис-заедницата, од политичкиот, дипломатскиот и јавниот живот. Наедно беше осветена и вода со која се полеваат стеблата за бериќетна година, а сопствениците заедно со гостите наздравија од срце за уште една успешна година во низата од десет години, колку што оваа година одбележа винарницата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Извозниците на вино од нашата земја десетина години работат под пресија во странство да не го признаваат терминот “македонско вино”. Сметаат дека сега, со Преспанскиот договор и со надминувањето на речиси тридеценискиот спор со Грција околу името на нашата држава, може да се најде решение, а тоа е на целиот простор на географска Македонија на етикетите на вината да стои придавката “македонско вино”. – Десетина години работиме под таква пресија да не ни го признаваат терминот “македонско вино”. Би било добро да се најде едно фер решение во рамки на меѓународните закони, а тоа е за целиот простор на географска Македонија да се користи придавката „македонски“. Досега не сме биле контактирани за ова, но верувам дека нашата асоцијација го има во предвид тој проблем и ќе ја каже нашата позиција во рамките на меѓународните прописи. Да нема победници и губитници – смета сопственикот на винаријата “Стоби”, Минчо Јорданов. Сепак и да не се најде такво решение какво што тој го предлага, не очекува дека тоа ќе се одрази ...
| | веќе видена | слични

Извозниците на вино сметаат дека сега, со Преспанскиот договор и новото име на државата, може да се најде решение на вината од целиот простор на географска Македонија на етикетите да стои „македонско вино”. „Десетина години работиме под таква пресија да не ни го признаваат терминот ‘македонско вино’. Би било добро да се најде едно фер решение во рамки на меѓународните закони, а тоа е за целиот простор на географска Македонија да се користи придавката “македонски’“, вели сопственикот на винаријата “Стоби”, Минчо Јорданов „Досега не сме биле контактирани за ова, но верувам дека нашата асоцијација го има предвид тој проблем и ќе ја каже нашата позиција во рамките на меѓународните прописи. Да нема победници и губитници“ изјави за „Вечер ,Ј орданов. Грчките бизниси „во трка“ да го заштитат брендот „Македонија“
| | веќе видена | слични

Во нашите вина има најмалку шпекулација и хемија, рече сопственикот на винарската визба „Стоби”, Минчо Јорданов, при денешното симболично закројување на винови лози во дворот на винарницата и одбележувањето на нејзиното десетгодишно постоење. -Ако европските стандарди дозволуваат да има резидуални елементи од прскање против болести и слично, ние во Тиквешкиот регион и особено Стоби имаме најсончева и најсува клима, па прскаме околу четири пет пати помалку од западните земји. По резидуалните елементи, нашето вино е близу до еколошкото. Ние имаме половина од стандардот на Европа за резидуални елементи. Но и храната на овие простори исто како и виното ги одушевува странците, рече тој, нагласувајќи дека уште поинтензивно ќе работат на што посилна инфраструктура, за да се поддржи винскиот туризам со повеќе хотели, патеки и слично. Тој го спомна неповторливото искуство кога човек се наоѓа среде морето од лозја и се надева на поддршка од државата и од европски фондови. -Традицијата на закројувањето е еден од ...
| | веќе видена | слични

Во случај да ви треба научно докажан изговор. Можеби веќе користите вино како дел од вашата self-care програма во петок, но неговите позитивни ефекти се многу повеќе од релаксација … Црвеното вино содржи антиоксиданти, особено полифеноли од грозјето, со што се намалува ризикот од срцеви заболувања и се балансира крвниот притисок. Еве неколку интересни работи за придобивките од пиењето на црвено вино, кои веројатно не сте ги знаеле. Може да спречи кариес Пурпурната уста од виното не би изгледала толку лошо ако знаевте дека виното ги убива бактериите кои што предизвикуваат кариес, нели? Исто така, помага при алергии Неодамна беа објавени 80 независни студии кои го поддржаа фактот дека флавоноидите во црното вино ги намалуваат симптомите на астма и алергии. Потребно е подетално да се испитаат овие импликации, но звучи ветувачко. Може да го одложи развојот на Алцхајмеровата и Паркинсонова болест Во едно истражување од 2017. година, научниците, од метаболитите од човечкото црево добиени од црвено вино (или она ...
| | веќе видена | слични

Гитаристот на легендарната рок-група „Ролинг Стоунс“ има 75-годишно искуство од живеење на овој свет, а голем дел од времето на оваа планета тој го потроши на консумирање и експериментирање со различни супстанци, дел од нив легални – ама поголемиот од нив нелегални. Откако во декември ги прослави неговиот 75-ти роденден и 35-годишнината од бракот, Кит Ричардс изјави дека се обидува целосно да се откаже од алкохолот. Тој вели дека одвреме-навреме пие чаша вино или пиво, но дека значително ја намалил количината која ја внесува. „Не пијам веќе жесток алкохол. Понекогаш знам да се напијам чаша вино, или пиво ‘Guinness’, но останувам на тоа. Тоа не значи дека ќе ве одбијам ако ми пристапите во некој бар и ме понудите со пијачка“, вели Ричардс. Според гитаристот, вежбањето е штетно за телото бидејќи се оштетуваат зглобовите. Поради тоа, Ричардс вели дека единствената вежба што ја прави е повремено станување и седнување, а кога оди на море одбива да плива, туку “плови“ на површината. „Лу Рид еднаш рече дека е ...
| | веќе видена | слични

 Ако им веруваме на истражувањата на Винскиот институт, тогаш просечниот Македонец пие 40 литри вино годишно. Кои други земји се на самиот врв во консумирање на виното? Заслужено, за 8-мото место, да наздравиме со чаша вино на Свети Трифун. *Бројките се од последното истражување од 2017-та година.
| | веќе видена | слични

Во Музеј-галерија Кавадарци, вечерва во 19 часот со традиционалната изложба на ликовниот уметни Лазар Дојчинов, започнува празнувањето на лозарите Свети Трифун. Неговата тематска изложба инспирирана од вековната традиција на одгледување на виновата лоза,производството на вино и ракија и други призводи од грозје е дел од традиционалното одбележување на празникот Свети Трифун кој во Тиквешијата се празнува со многуброни обичаи. Освен делата масло на платно на кои се опишува традициналниот начин на на производство на ракија и маџун , богатите трпези со вино леб и грозје на изложбата ќе бидат изложени и акварели исто така со тематика на грозје , винова лоза афиони. Празнувањето на празникот Свети Трифун ќе продолжи утре на градскиот плоштад каде во 12 часот е предвидено традициналното закројување на винова лоза и прогласувањето на победниците од дегустација на вино и ракија организирана од Опшрина кавадарци, „Винотек“, „Напредни лозари“ и здружението на енолози Winemakers. Потоа следува настап на фолклорниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 260 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петар Величковиќ ќе едуцира за сортни вина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: