Владиката Петар задржан од Финансиската полиција на скопскиот аеродром

2 копии

Владиката Петар задржан на Меѓународниот аеродром Скопје по барање на Финансиската полиција, нешто што и самиот го потврди телевизија Телма. Тој кажа дека кратко бил задржан на аеродромот поради грешка во процедура, по што бил пуштен да го продолжи патувањето за Австралија, каде што тој исто така служи. „Ме задржаа на аеродром, но беше направена грешка. Кога луѓето сфатија што направиле, ми се извинија и јас сега патувам за Австралија“, кажа владиката.
| | веќе видена | слични

Сомневања за финансиското работење на Преспанско-пелагониската епархија, за некои договори за денационализација, се проверуваат некои сметки, начини на располагање со обврзници, а во истрагата се замешани и некои недлежни меѓународни институции.додека владиката Петар беше на распит пред да одлета за Австралија, дознава МКД. За работата на владиката Петар во Австралија неколку здруженија на Македонците во таа земја со години водат судски спор. По приведувањето на скопскиот аеродром владиката Петар изјави дека се работело за грешка и дека надлежната институција му се извинила, а тој за овој случај ангажирал и адвокат.
| | веќе видена | слични

Се проверуваат некои договори за денационализација, сметки, располагање со обврзници, а контролата оди во координација со надлежни институции на меѓународно ниво, дознава МКД.мк за привременото приведување на владиката Петар на 11 април на скопскиот аеродром.Инспектори на финансиската полиција во средата му предале покана на владиката Петар за обавување на службен разговор. Владиката бил приморан да го одложи патувањето во странство и истиот ден бил сослушан во просториите на Финансиската полиција. Финансиската полиција пред две недели добила пријава за сомневања во финансиското работење на епархијата на владиката. Пред приведувањето на владиката Петар на скопскиот аеродром, инспектори на Финансиската полиција биле во Битола во канцелариите на Преспанско-пелагониската епархија каде биле побарани одредени документи. Со одговорните лица на епархијата инспекторите се договориле документите да ги добијат преку Македонската православна црква-Охридска архиепископија.Како што дознава МКД.мк се работи за сомневања ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ангажирав бранител и јас многу нема да објаснувам за случајот на aеродромот. Не патував за Австралија туку на друго место, изјави владиката Петар одговарајќи на новинарско прашање да го објасни завчерашниот случај на аеродромот во Скопје кога беше приведен и испрашуван од финансиската полиција. Владиката Петар денеска служеше света литургија на манастирот „Свети Архангел Михаил“ во Варош во Прилеп по повод празникот Источен петок- Балаклија. – Адвокатот Љубомир Михајловски-Џанго го ангажирав бидејќи бев приведен, лишен од слобода и испрашуван. Јасно им реков дека имам свој адвокат и без него нема да кажам ниту збор. Мојот адвокат им покажа и им докажа дека направиле грешка во својата постапка и дека тоа не смееле да го направат, а тие се извинија, рече владиката Петар. На новинарското прашање дека тоа го спречило да патува во Австралија, владиката Петар изјави дека не патувал на овој континент. – Не патував за Австралија, туку на друго место. Бев спречен да го искористам моето право да летам со авионот, но ...
| | веќе видена | слични

- Адвокатот Љубомир Михајловски-Џанго го ангажирав бидејќи бев приведен, лишен од слобода и испрашуван. Јасно им реков дека имам свој адвокат и без него нема да кажам ниту збор. Мојот адвокат им покажа и им докажа дека направиле грешка во својата постапка и дека тоа не смееле да го направат, а тие се извинија, рече владиката Петар. На новинарското прашање дека тоа го спречило да патува во Австралија, владиката Петар изјави дека не патувал на овој континент. - Не патував за Австралија, туку на друго место. Бев спречен да го искористам моето право да летам со авионот, но затоа со следниот авион летав. И синоќа кога се вратив повторно ми се извинија за случајот на аеродромот, изјави владиката Петар.
| | веќе видена | слични
6 копии

Управата за финансиска полиција во врска со задржувањето на владиката г. Петар денеска на Меѓународниот аеродром Скопје соопшти дека има одредени сознанија, но бидејќи се работи за предмет кој, како што наведува, е во предистражна постапка не е во можност да сподели информации со јавноста. - Во врска со информациите околу денешните случувања со владиката Петар, кога истрагата ќе биде во фаза која дозволува споделување на информации со јавноста, а тие нема да ја нарушат истата благовремено ќе информираме, соопшти Управата за финансиска полиција Митрополитот преспанско-пелагониски Петар денеска потврди дека накратко бил задржан на Скопскиот ааердором на барање на Финансиската полиција. За Фоксу, Петар објасни дека кратко време бил задржан на аеродромот поради грешка во процедура, по што бил пуштен да го продолжи патувањето за Австралија, во епархијата каде има синодски надлежности. - За сите детали обратете му се на мојот адвокат. Во моментов влегувам во авион, патувам за Австралија, изјави владиката Петар.
| | веќе видена | слични

Митрополит Преспанско-Пелагониски, Петар денеска на скопскиот аеродром бил задржан од страна на Финансиската полиција, пред да полета за Австралија, потврдија од Управата. Според Петар, станува збор за грешка, а според Управата за финансиска полиција, со него било разговарано во врска со предмет кој е во предистражна постапка. Ме задржаа на аеродром, но беше направена грешка во процедурата. Кога луѓето сфатија што направиле, ми се извинија и јас сега патувам за Австралија. За сите детали обратете му се на мојот адвокат , кажа владиката. Од Управата за финансиска полиција рекоа дека се работи за предмет во предистражна постапка, па не се во можност да споделат информации со јавноста. Во врска со информациите околу денешните случувања со владиката Петар, кога истрагата ќе биде во фаза која дозволува споделување на информации со јавноста, а тие нема да ја нарушат истата благовремено ќе информираме, соопшти Управата за финансиска полиција.
| | веќе видена | слични

Владиката преспанско-пелагонсиски Петар беше задржан на скопскиот аеродром по барање на финансиска полиција, објави „ Фокус “ повикувајќи се на добро упатени извори. Владиката Петар попладнево тргнал на пат за Австралија каде што од страна на полицијата е приведен и однесен на информативен разговор. Тој за „ Фокус “ потврди дека бил задржан на скопскиот аеродром од финансиска полиција, но дека била направена некаква грешка во процедурата. „Ме задржаа на аеродром, но беше направена грешка. Кога луѓето сфатија што направиле, ми се извинија и јас сега патувам – додаде владиката.
| | веќе видена | слични

Ниту Финансиската полиција, ниту МВР, ниту САС на МПЦ-ОА, не сакаа да одговорат за причините за кусото задржување на владиката Петар. Владиката за порталот „Сакам да кажам“ објасни дека кратко време бил задржан на аеродромот поради грешка во процедура, по што бил пуштен да го продолжи патувањето за Австралија, во епархијата каде има синодски надлежности. -За сите детаљи обратете му се на мојот адвокат. Во моментов влегувам во авион, патувам за Австралија, изјави владиката Петар. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Владиката Петар бил приведен на Меѓународниот аеродром – Скопје, од каде што патувал за Австралија. Тој ја потврдуваа оваа информација не споделувајќи детали зошто службите презеле ваков чекор. „Точно е тоа, имаше некое недоразбирање. Јас го повикав мојот адвокат и тоа се расчисти. Продолжувам со патувањето“- вели владиката Петар за „ Макфакс “. Тој не сакаше да дава повеќе детали за случајот, и за истото рече дека може да зборува неговиот адвокат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Силно невреме го зафати вчера регионот, а беснееше и во Македонија.Врнеше и грмеше во повеќе градови, а поплави имаше во Скопје, во Кисела Вода, особено кај ...
сите 248 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 96 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 138 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владиката Петар задржан од Финансиската полиција на скопскиот аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: