Иванското цвеќе – чај за мирен сон

Иванското цвеќе е повеќегодишно тревесто растение. Коренот е долг и многу разгранет. Стеблата се рабести со здебелени јазли, високи од 50-80 цм, во долната половина се куси, стерилни разграноци. Цвета во јуни – јули, раѓа плод во август -септември. Берењето мора да биде на чисти места.Се бере во текот на цветањето по убаво , сончево и сувовреме. Иванското цвеќе е добро проучено лековито цвеќе. Тоа е стар народен лек и многу ценето растение кое се користело од стари времиња па до денес за чистење на телото. Го зголемува мокрењето и предизвикува потење. Се користи за стомачни заболувања и тоа воспаление на тенкото и дебелото црево како и за лекување на проливи. Ги намалува стомачните болки , но истовремено се користи како аналгетик, па ги намалува и другите болки , како што е главоболката, мускулната и ревматската болка. Во народната медицина иванското цвеќе се користи за лекување на кожни болести и тоа псоријаза, а во Србија народот навечер го користи и пие како топол напиток за добар сон.Ова растение е ...
| | веќе видена | слични

Во минатото луѓето многу често ги ползувале позитивните ефекти што ги имала дождовницата. Со се поголемото ниво на атмосферско загадување нејзината честа употреба драстично се намалила. Сепак, останува фактот дека во комбинација со останати состојки дождовницата со векови наназад се употребува за подготовка на природен лек против бронхитис. Освен еден литар чиста дождовница потребни се и една голема лажица мед, ловоров лист ( 30 листа ) и два непрскани лимона. Дождовницата се преврива се додека не ја намали својата количина за половина, заедно со останатите состојки во неа. Потоа течноста се прецедува и се пие како сируп по една супена лажица наутро и една супена лажица навечер.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 75 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 86 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванското цвеќе – чај за мирен сон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: