Иванското цвеќе – чај за мирен сон

Иванското цвеќе е повеќегодишно тревесто растение. Коренот е долг и многу разгранет. Стеблата се рабести со здебелени јазли, високи од 50-80 цм, во долната половина се куси, стерилни разграноци. Цвета во јуни – јули, раѓа плод во август -септември. Берењето мора да биде на чисти места.Се бере во текот на цветањето по убаво , сончево и сувовреме. Иванското цвеќе е добро проучено лековито цвеќе. Тоа е стар народен лек и многу ценето растение кое се користело од стари времиња па до денес за чистење на телото. Го зголемува мокрењето и предизвикува потење. Се користи за стомачни заболувања и тоа воспаление на тенкото и дебелото црево како и за лекување на проливи. Ги намалува стомачните болки , но истовремено се користи како аналгетик, па ги намалува и другите болки , како што е главоболката, мускулната и ревматската болка. Во народната медицина иванското цвеќе се користи за лекување на кожни болести и тоа псоријаза, а во Србија народот навечер го користи и пие како топол напиток за добар сон.Ова растение е ...
| | веќе видена | слични

Во минатото луѓето многу често ги ползувале позитивните ефекти што ги имала дождовницата. Со се поголемото ниво на атмосферско загадување нејзината честа употреба драстично се намалила. Сепак, останува фактот дека во комбинација со останати состојки дождовницата со векови наназад се употребува за подготовка на природен лек против бронхитис. Освен еден литар чиста дождовница потребни се и една голема лажица мед, ловоров лист ( 30 листа ) и два непрскани лимона. Дождовницата се преврива се додека не ја намали својата количина за половина, заедно со останатите состојки во неа. Потоа течноста се прецедува и се пие како сируп по една супена лажица наутро и една супена лажица навечер.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 224 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 288 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 287 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 113 | | | веќе видена

Театралните проверки и потраги по Никола Груевски во понеделнкот попладнето во неговиот дом и во гаражите на партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, каде што алфите ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванското цвеќе – чај за мирен сон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: