Конфернција: 4 Сезони екотуризам во Охридскиот регион


7 копии

Во недела, на 10 јуни, во Охрид ќе се одржи конференција насловена: 4 Сезони екотуризам во Охридскиот регион, во организација на Зелениот институт, ДОМ и холандската фондација Биро де Хелинг. Акцентот ќе биде на екотуризмот, што значи развој на алтернативни форми на туризам со строга заштита на животната средина, за да се задржи статусот на заштитено подрачје од УНЕСКО за Охридскиот регион. На конференцијата ќе се дискутира за збогатување на понудата, од планинарење, планински велосипедизам и параглајдинг, преку водено поврзување на сите места покрај Охридското езеро со еко-превоз, се до култура, традиција и автентична локална храна. Целта е во Охридскиот регион да се иницираат и поддржат атрактивни настани и активности кои ќе ги привлечат домашните и странските туристи, но и да се обезбеди туристичка понуда конкурентна со онаа во регионот. Модератор на настанот е Maja Морачанин, пратеничка од ДОМ и координаторка на неформалната парламентарна група “Пратеници-пријатели на УНЕСКО”. Ќе говорат: Наташа Амдиу, ...
| | веќе видена | слични

Се дискутираше за развој на екотуризам и алтернативни форми на туризам со строга заштита на животната средина, за да се задржи статусот на заштитено подрачје од УНЕСКО на Охридскиот регион.  Целта е во Охридскиот регион да се овозможи развој на екотуризам во текот на целата година, при што нема да има штетно влијание врз животната средина, а ќе се овозможи отворање на голем број нови зелени работни места за локалното население. Модераторка на настанот беше Maja Морачанин, пратеничка од ДОМ и координаторка на неформалната парламентарна група “Пратеници-пријатели на УНЕСКО”. Свои обраќања имаа: Наташа Амдиу, претседателка на Зелениот институт, Љупчо Јаневски, директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Ана Петровска, државен секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, Нада Пешева од Министерството за култура, Горан Мицковски од секторот за туризам во Охрид, Трајче Талески од Хидробиолошкиот завод, Христина Оџаклиеска од Агенцијата за просторно планирање, Андон Бојаџи, ...
| | веќе видена | слични

До крајот на 2020 година според препораките на Унеско депонијата во Буково треба да биде затворена.Охрид ќе остане без можност каде да го депонира отпадот доколку во овие година и пол Југозападниот плански регион не изнајде решение за изградба на регионална депонија.Од Охрид СОС сметаат дека предложената локација кај Дебарца е погрешна бидејќи општината е главно и најголемо сливно подрачје на Охридското езеро кое што е споменик на природата. Од комисијата комисијата за управување со природно и културно наследство за охридскиот регион која што е формирана на почетокот на годината велат дека се преговара за изнаоѓање на нова локација ,тие најавија дека ќе реагираат на сите неправилности во насока на загрозувањето на статусот на светското наследство. Инаку во рамките на проектот за изградба на интегриран систем за управување со цврст отпад во Југозападниот плански регион кој ќе се реализира со средства од ИПА- фондовите, предвидено беше регионална депонија да се изгради во атарот на селото Годивје на што ...
| | веќе видена | слични

Екологистите бараат што поскоро решавање на проблемот со отпадот во охридскиот регион. Останува уште година и половина од рокот на УНЕСКО да ја затвори депонијата кај Буково. Доколку во тој период не се изнајде решение охрид ќе нема каде да го депонира отпадот. Проектот за изградба на регионална депонија во Дебрца ги скара институциите а жителите на општината организираа и протести, откако претходно се изјаснија и на референдум. „Ништо не е завршено, ќе се најде заеднички јазик за проектот регионална депонија во Дебрца, но потребна е што поскора ревизија на проектот и изнаоѓање нова локација“ - вели Зоран Павлов од Комисијата за заштита на културното наследство. И екологистите се за што поскоро решавање на проблемот со отпадот во регионот оти велат времето гази,преостанува само година ипол од рокот на УНЕСКО да ја затвори депонијата кај Буково. Доколку во тој период не се изнајде решение Охрид ќе нема каде да го депонира отпадот. Проектот за изградба на регионална депонија во Дебрца изминатава година ги ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за управување со природно и културно наследство на Охридскиот регион фрли ракавица - власта да бара нова локација за изградба на регионална депонија. Комисијата за управување со природно и културно наследство на Охридскиот регион фрли ракавица - власта да бара нова локација за изградба на регионална депонија. Од комисијата која Владата ја формира пред една година, отворено кажуваат дека силно ќе притиснат, на сите можни начини, доколку и понатаму упорно се настојува, по секоја цена депонијата во која треба да се одлага сметот од 9 општини од југозападниот плански регион да се гради во атарот на село Годивје. - Јас смеам дека тоа не е дефинитивно решено и постои можност за таа депонија биде дислоцирана и да се најде најдобар начин. Ќе се изработат адекватни студии за таков вид на депонии и ќе се најде соодветно место за дислоцирање, надвор од границите на светското наследство. Гласни се и експертите, решението за регионална депонија не смее да се бара во ...
| | веќе видена | слични

Охрид домаќин на Конференција за развој на екотуризмот. .„4 сезони екотуризам во Охридскиот регион“ е насловот на конференцијата што денеска започнува во охридскиот хотел одржи во хотелот „Милениум палас“. Конференцијата е посветена на развој на екотуризмот и зголемување на можностите во охридскиот регион за организирање на атрактивни настани како на пример планинарење и параглајдинг.Конференцијата треба да дефинира и други можности што ги нуди охридскиот регион кои ќе ги привлечат домашните и странските туристите да го изберат Охрид како атрактивна туристичка дестинација во текот на поолемиот дел од годината.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конфернција: 4 Сезони екотуризам во Охридскиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: