Метеоролозите најавуваат пресврт: До крајот на неделата пролетни температури


Снегот кој изминативе два дена паѓаше во Скопје најверојатно нема да го дочека крајот на неделата. Слично ќе биде и во останатите градови низ Македонија. Снегот кој изминативе два дена паѓаше во Скопје најверојатно нема да го дочека крајот на неделата. Слично ќе биде и во останатите градови низ Македонија.Метеоролозите велат дека топол воздух ќе го истисне арктичкиот бран од овој дел на Европа и до крајот на неделата ќе имаме значително повисоки температури кои според најавите ќе бидат над просекот за почетокот на март и се очекува да се за околу 20 степени повисоки од актуелните.Сепак, до тогаш треба да го издржиме арктичкиот бран кој врвот ќе го има утре кога температурите ќе се спуштат и до 20 под нула, а во Скопје до минус 15.Во минус цел ден ќе бидеме уште во чртврток, а од петок почнува топење на снегот и температура во позитива како минимум и 4 максимални во текот на денот.Во сабота и недела ќе почне да заличува на пролет со температури над 15 степени но и врнежи од дожд. Сончево време се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд. Дневната температура ќе се движи во интервал од 12 до 19 степени. Во Скопје слично време, со максимална дневна температура до 16 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец. Кон крајот на денот на некои места ќе има повремен слаб дожд (над 2000мнв повремен слаб снег). Во четврток ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизирање на времето со значително повисоки дневни температури, особено за време на викендот кога на планините ќе има забрзано топење на снежната покривка, информира УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Променливо облачно со умерен до засилен ветер од јужен правец. Претпладне ќе има слаб локален дожд, а повеќе врнежи се очекуваат во попладневните часови, особено во западните делови (локално над 15л/м2). Само на највисоките планини ќе има повремен снег. Во јужните делови попладне ќе има услови за локална појава на грмежи. Температурата ќе достигне од 11 до 17 степени. Утре ќе биде претежно суво, a во четврток претпладне повторно ќе има локални врнежи кои на планините ќе бидат од снег. И во наредните два дена ќе дува засилен ветер, утре од југозападен, а во четврток од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизација, а за време на викендот ќе има и значително повисоки дневни температури. Related
| | веќе видена | слични

И денеска ќе има повремени врнежи од дожд, особено попладне и поинтензивни ќе бидат во западните и крајните источни делови (локално над 15л/м2). Само на повисоките планини ќе има повремен снег. Во јужните делови ќе има услови за локална појава на грмежи. Во среда ќе биде претежно суво, a во четврток повторно ќе има локални врнежи кои на планините ќе бидат од снег. До четврток повремено ќе дува засилен ветер, утре и во среда од јужен и југозападен, а во четврток од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизација со значително повисоки дневни температури за време на викендот.
| | веќе видена | слични
13 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне и поинтензивни ќе бидат во западните и крајните источни делови, локално над 15 л/м2. Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне и поинтензивни ќе бидат во западните и крајните источни делови, локално над 15 л/м2. Само на повисоките планини ќе има повремен снег. Во јужните делови ќе има услови за локална појава на грмежи. Ќе дува ветер од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од девет до 16 степени. Во Скопје слично време, облачно, со повремени врнежи од дожд, а ќе дува засилен ветер претежно од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе достигне до 15 степени. Во среда ќе биде претежно суво, а во четврток повторно ќе има локални врнежи кои на планините ќе бидат од снег. Во четврток повремено ќе дува засилен ветер од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизација со значително ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето утрово е умерено до значително облачно, на запад со слаб локален дожд. Дува слаб, а по должина на Повардарието на места умерен ветер од југоисточен правец. Од Управата за хидрометеоролошки работи соопштија дека во текот на денот нѐ очекува променливо облачно време, со умерен до засилен ветер од јужен правец. Претпладне ќе има слаб локален дожд, а повеќе врнежи се очекуваат во попладневните часови, особено во западните делови (локално над 15л/м2). Само на највисоките планини ќе има повремен снег. Во јужните делови попладне ќе има услови за локална појава на грмежи. Температурата ќе достигне од 11 до 17 степени. Во Скопје претежно облачно со умерен до засилен југоисточен ветер, попладне со повремен дожд. Температурата ќе достигне 15 степени. Утре ќе биде претежно суво, a в четврток претпладне повторно ќе има локални врнежи кои на планините ќе бидат од снег. И во наредните два дена ќе дува засилен ветер, утре од југозападен, а в четврток од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизација, а за ...
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од девет до 16 степени. Во Скопје слично време, облачно, со повремени врнежи од дожд, а ќе дува засилен ветер претежно од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе достигне до 15 степени. Во среда ќе биде претежно суво, а во четврток повторно ќе има локални врнежи кои на планините ќе бидат од снег. Во четврток повремено ќе дува засилен ветер од северозападен правец. Од петок ќе настапи стабилизација со значително повисоки дневни температури за време на викендот. /МИА
| | веќе видена | слични

Времето денеска во Македонија ќе биде умерено облачно и нестабилно со слаби и локални врнежи од дожд и високи дневни темпертури над просекот за овој период од годината. Над 2.000 метри надмотрска височина се очекуваат слаби врнежи од снег.Максималните дневни температури ќе бидат од 7 до 18 Целзиусови степени.Во Скопје денеска времето ќе биде умерено облачно и нестабилно со слаби врнежи од дожд и дневна температура до 14 степени.Утре времето ќе биде облачно со повремени сончеви периоди и максималните дневни температури пд 8 односно до 19 степени.
| | веќе видена | слични

Денес е вторник, 6 март 2018 година, 65-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:56, а ќе зајде во 17:33 часот. Ова утро во Македонија преовладува умерено облачно и топло време, со високи утрински температури за овој период од месец март. Намалена видливост до 100м. поради магла има во Крушево. Утринските температури по градови се следниве: Скопје, Охрид и Битола 7 степени, Тетово и Крушево 4, Прилеп 6 степени. Велес 7, Штип и Струмица 8 степени, Гевгелија 9, Берово и Кочани 5 степени. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес умерено облачно и нестабилно време со слаби и локални врнежи од дожд, ветровито и топло време со темпертури кои што се над повеќегодишниот просек за овој период од годината.. Над 2000 метри се очекуваат слаби врнежи од снег. Ќе дува доумерен засилен југоисточен и југозападен ветер кој што ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Минималните температури од 1 до 8 степени, додека пак максималните дневни температури од 7 до 18 степени. СКОПЈЕ - Во Скопје денес умерено облачно и нестабилно време со слаби ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рекетот на власта е формално пријавен пред четири месеци, а изнудата на милиони евра, заканите и злоупотребата на институциите се јавна тајна многу подолго. Од ...
сите 389 | | | веќе видена

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 281 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Метеоролозите најавуваат пресврт: До крајот на неделата пролетни температури

Од:
До кого (е-маил):
Порака: