Трејлер за документарецот за Nina Simone


Откријте ја вистината зад легендата во првиот трејлер за документарецот “What Happened, Miss Simone?” кој на 26-ти јуни премиерно ќе биде прикажан на Netflix. Филмот е во режија на Liz Garbus и во него се прикажани досега необјавени аудио снимки од интервјуа снимени во текот на три децении во кои пејачката Nina Simone ја раскажува својата приказна. Во “What Happened, Miss Simone?” се собрани повеќе од 100 часа нарација од Simone, ретки концертни снимки, нејзини писма, дневници, како и интервјуа со нејзината ќерка Lisa Simone Kelly, соработниците и пријателите кои на еден автентичен и личен начин го прикажуваат животот на една од најголемите музички ѕвезди на 20-от век.
| | веќе видена | слични

Во јануари на Sundance фестивалот беше премиерно прикажан новиот документарен филм за легендарната Нина Симон, What Happened, Miss Simone?, а овој месец филмот ќе почне да се прикажува и на малите екрани. Филмот содржи видео и аудио снимки од нејзините песни, интервјуа и неколку јавни настапи, но најважно на нејзините обожаватели им е ќерката на Нина Симон, Лиза, која ја раскажува приказната од своја перспектива. Нејзината ќерка смета дека со самото појавување на сцена таа веднаш станала позната, но тогаш сè се распаднало. Освен кариерата, филмот ја следи и нејзината здравствена состојба со оглед на тоа дека пејачката имала биполарно растројство. Исто така, опфатени се нејзините поврзувања со политиката и залагањата за човечките права на Афро-Американците.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трејлер за документарецот за Nina Simone

Од:
До кого (е-маил):
Порака: