Илјадници верници и гости ги исполнија храмовите во балканскиот Ерусалим


Илјадници верници и гости кои продолжениот празничен викенд го поминуваат покрај Охридското Езеро, синоќа ги исполнија храмовите во балканскиот Ерусалим, кој според преданијата им 365 цркви, по една за секој ден во годината. Традиционално централната богослужба по повод празникот Велигден се одржа на Плаошник. Сместувачките капацитети во Охрид за Велигденските празници се повеќе од солидно исполнети, што според туристичките работници е добра најава за главната сезона која претстои. Охрид за Велигден се капе во сонце. Градот е раздвижен како во сезона, шеталиштата се преполни, а во угостителските објекти се бара место повеќе. На почетокот од мај со чартер летови на охридскиот аеродром ќе започнат да доаѓаат и првите организирани групи странски туристи, кои според извршените резервации, оваа година ќе ги има во значително пооголем број на охридската ривиера. Горан Момироски
| | веќе видена | слични

Веднаш по заминувањето на викенд гостите, општина Дојран со ангажирање на вработените од комуналното претпријатие и надлежните служби, ги почна подготовките за претстојната летна туристичка сезона. - Почнавме уште пред Велигден со санирање на оштетената рекреативна патека од надојдената вода и тие работи уште се во тек. Паралелно со нив тече чистењето, партерното и хортикултурно уредување на централното подрачје и околу главната плажа, како и некои поситни работи околу средување на лесно оштетени улички и тротоари, вели градоначалникот Анго Ангов кој нагласи дека од страна на концесионерите активно се работи околу уредувањето на градската плажа „Реформ“ и на плажата „Фук-так“ кои моментно се попесочуваат. Ангов напомена дека од страна на Советот на општина Дојран се чека донесувањето на програмата за доделување на урбана опрема, така што во наредната недела се очекува распишувањето тендер за издавање под наем на урбаната опрема и одредување на локациите за поставување на опремата со услови за нејзино ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Покрај покаченото ниво на водата во езерото, Дојран годинава ги исполнува сите услови за рекордна туристичка сезона што беше потврдено за време на изминативе Велигденски празници кога беше тешко да се најде слободно место. Веднаш по заминувањето на викенд гостите, општина Дојран со ангажирање на вработените од комуналното претпријатие и надлежните служби, ги почна подготовките за претстојната летна туристичка сезона. – Почнавме уште пред Велигден со санирање на оштетената рекреативна патека од надојдената вода и тие работи уште се во тек. Паралелно со нив тече чистењето, партерното и хортикултурно уредување на централното подрачје и околу главната плажа, како и некои поситни работи околу средување на лесно оштетени улички и тротоари, вели градоначалникот Анго Ангов кој нагласи дека од страна на концесионерите активно се работи околу уредувањето на градската плажа „Реформ“ и на плажата „Фук-так“ кои моментно се попесочуваат. Ангов напомена дека од страна на Советот на општина Дојран се чека донесувањето на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 10. април 2018 (ИНПРЕС) – Го оставаме зад нас велигденскиот викенд, кога Охрид беше повеќе од солидно исполнет, што е одлична најава за туристичката сезона која е пред нас. Покрај домашните гости, меѓу кои доминираа оние од Скопје, Битола и Прилеп, традиционално најбројни беа гостите од Србија, Албанија, Бугарија, а можеа да се забележат и бројни посетители од Турција и многу други земји. За впечатокот и уживањето во Охрид помогна и убавото време, кое ги наполна терасите на кафе баровите, хотелите и рестораните со гости.
| | веќе видена | слични

После огромната навала на туристи за време на продолжениот Велигденски викенд, Охрид повторно празен. Иако нема официјални податоци, се претпоставува според слободните проценки, изминатите четири денови десетина илјади гости го посетија главниот туристички центар. Најпосетени локалитети според туристичките водичи кои ги контактираше Охриднет.ком беа знаменитостите во стаиот дел на градот, но и Музејот на вода и манастирскиот комплекс Свети Наум. И покрај убавото време до крајот на април туристи се оччкуваат само за викенди. Од 1 мај веќе почнуваат организираните групи гости преку странските тур оператори, од Холандија и Полска.
| | веќе видена | слични

Турстичките работници Велигден го сметаат како репер за летната сезона. Судејќи по огромната навала на гости угоситтелите и туристичките работници тријат раце, очекуваат плодна туристичка сезона. Овој продолжен празничен викенд Охрид „врие“ како во кошница. Најбројни се турстите од земјава и од регионот Србија, Црна Гора, Бугарија и Албанија. Преубавото сончево време им овозможи на посетителите да ужуваат крај брегот на Охридското езеро.
| | веќе видена | слични

Илјадници верници и гости продолжениот празничен викендд го поминуваат покрај Охридското Езеро. Сместувачките капацитети во Охрид за Велигденските празници се повеќе од солидно исполнети, што според туристичките работници е добра најава за главната сезона која претстои. На почетокот од мај со чартер летови на охридскиот аеродром ќе започнат да доаѓаат и првите организирани групи странски туристи, кои според извршените резервации, оваа година ќе ги има во значително пооголем број на охридската ривиера. Велигденските празници одлична најава за главната туристичка сезона Г.М.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 352 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илјадници верници и гости ги исполнија храмовите во балканскиот Ерусалим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: