Наместо средени гробишта тетовци добија повисоки цени за погребување

Граѓаните од православна верисповед во иднина ќе треба да плаќаат повисоки цени за погребални услуги. Советот на Општина Тетово донесе одлука да се зголемат цените за каменоресците и операторите кои вршат погребални услуги.На предлог точката за зголемување на погребалните услуги реагираа двете советнички групи од македонскиот политички блок ВМРО ДПМНЕ и СДСМ. Оттаму истакнаа дека наместо надлежните да ги уредат православните гробишта, тие предлагаат точки за зголемување на цените.По паузата за координација, советничката група на СДСМ иако на почетокот беше против зголемување на цената за погребални услуги, таа сепак гласаше за оваа одлука. Оттаму рекоа дека советниците од ВМРО ДПМНЕ немаат право да гласаат против, затоа што нивниот член во комисијата која ја одредила цената, исто така гласал за зголемување на цената за погребални услуги.Граѓаните од православна вероисповед, подолг период се соочуваат со проблеми при погребување на своите најблиски. Новата локација на православнтие гробишта кај тетовско ...
| | веќе видена | слични

Наместо исполнување на предизборните ветувања за доизградба на капелата и уредување на новите градски православни гробишта, староновото раководство на Општина Тетово наметна нови повисоки цени за роднините на починатите православни Тетовци и за сите оние што во иднина ќе испратат близок во вечниот дом. За поскапите погребни услуги гласале и советниците на СДСМ кои додека беа во опозиција бараа средување на состојбите на гробиштата и намалување на цените на услугите. Градоначалничката, Арифи лани во октомври кажа дека за еден месец целосно ќе биде изградена капелата и ќе се уредат новите градски православни гробишта кај тетовско Фалише. Но ветеното не се исполни. На капелата не се изведуваат никакви градежни активности, а локацијата на новите православни гробишта не уредена. Местото е обраснато со трева и трње, каде нема никаков објект, ниту пак тоалети. Цената на гробно место на старите градски православни гробишта каде има достоинствени услови за закоп достигнува и до 5000 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наместо средени гробишта тетовци добија повисоки цени за погребување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: