Се доградува кавадаречката гимназија

Со околу триста илјади евра инвестиција, денеска започна доградбата на кавадаречката гимназија „Добри Даскалов“. Според градоначалникот на Кавадарци Александар Панов ова е почетокот на изградба на уште еден капитален објект во градот. – По изградбата на неколку фасади на училишта, стартуваме со доградба и промена на покривната конструкција. Со оваа и инвестицијата во ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ и во СОУ „Киро Спанџов – Брко“, го означуваме крајот на големите инвестиции во воспитно образовните институции, нагласи Панов. Според директорката на гимназијата Невенка Поп Ангелова, ова за учениците и вработените ќе значи континуирано подобрување на условите за настава. – По 40 години ова е прв посериозен проект и зафат што значи докомполетирање на условите за учење во една смена, што значи ќе се вклопиме и во проектот за енергетската ефинасност, нагласи директорката.
| | веќе видена | слични

Регионалниот пат Прилеп - Тополчани, се надогради во должина од три километри, а инвестицијата изнесува десет милиони денари.Со овој инфраструктурен зафат им се олеснува животот на жителите, кои сега полесно и побрзо ќе можат да стигнат до Прилеп.Проектот го реализираше општина Прилеп, на увид на градежните работи присуствуваше градоначалникот Марјан Ристевски.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 586 | | | веќе видена

Мирни и фер избори со порака за расвестување и за власта и за опозицијата. Ова како заклучок се наметнува по вчерашниот прв круг за избор на шеф на државата. ...
сите 27 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се доградува кавадаречката гимназија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: