Се доградува кавадаречката гимназија

Со околу триста илјади евра инвестиција, денеска започна доградбата на кавадаречката гимназија „Добри Даскалов“. Според градоначалникот на Кавадарци Александар Панов ова е почетокот на изградба на уште еден капитален објект во градот. – По изградбата на неколку фасади на училишта, стартуваме со доградба и промена на покривната конструкција. Со оваа и инвестицијата во ООУ „Тоде Хаџи Тефов“ и во СОУ „Киро Спанџов – Брко“, го означуваме крајот на големите инвестиции во воспитно образовните институции, нагласи Панов. Според директорката на гимназијата Невенка Поп Ангелова, ова за учениците и вработените ќе значи континуирано подобрување на условите за настава. – По 40 години ова е прв посериозен проект и зафат што значи докомполетирање на условите за учење во една смена, што значи ќе се вклопиме и во проектот за енергетската ефинасност, нагласи директорката.
| | веќе видена | слични

Регионалниот пат Прилеп - Тополчани, се надогради во должина од три километри, а инвестицијата изнесува десет милиони денари.Со овој инфраструктурен зафат им се олеснува животот на жителите, кои сега полесно и побрзо ќе можат да стигнат до Прилеп.Проектот го реализираше општина Прилеп, на увид на градежните работи присуствуваше градоначалникот Марјан Ристевски.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 272 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 242 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се доградува кавадаречката гимназија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: