Уапсени мигранти во Грција, близу македонската граница


Грчката полиција во регионот на Солун уапсила тројца криумчари на мигранти и 53 бегалци близу македонската граница. Мигрантите пробиваат нова рута до ЕУ низ БиХ. Уапсените тројца шверцери на луѓе во Грција со товарно возило презеле 12 мигранти од грчко-турската граница и ги пренесле до северна Грција, каде полицијата открила уште 41 мигрант, од кои 21 малолетен, кои се движеле паралелно со автопатот кој води од Солун кон границата со Македонија. Тие очигледно ѝ биле препуштени на судбината од страна на криумчарите и се обидувале на своја рака да стигнат до ЕУ. Мнозинството од откриените мигранти по потекло се од Сирија и Ирак. Повеќе: Идомени меѓу Македонија и Македонија Грција: Задржани бегалци на пат кон Македонија Без оглед што т.н. Балканска рута официјално се смета за затворена, криумчари сѐуште им ветуваат и се обидуваат да пренесат мигранти во делот кој не е затворен со огради и жици, преку Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, до северниот дел од Балкан. Друга рута води по морски пат преку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Црногорскиот весник „Вијести“ јавува дека Владата усвоила предлог за почнување преговори со Европската Унија за припадници на европската гранична мисија Фронтекс да се распоредат на црногорските граници. Целта на овој предлог е да се затвори новата западнобалканска маршрута во случај на зголемен наплив на мигранти. Маршрутата преку Македонија, која беше затворена во 2016 година, сега во помал обем функционира преку Грција и Албанија, што ја доведува и Црна Гора во опасност. Според предлогот, агентите на Фронтекс би имале имунитет во Црна Гора и би дејствувале заедно со црногорските безбедносни служби. Тие би носеле оружје и опрема за контрола на границите. Агентите на Фронтекс дејствуваа на македонско-грчката граница во екот на мигрантската криза. Тие би имале овластувања и да лоцираат припадници на терористички групи што се обидуваат да се уфрлат во Европа како мигранти.
| | веќе видена | слични
4 копии

Босанската Влада за утре закажа седница на која ќе се разгледа состојбата со зголемениот број на мигранти кои влегуваат во земјата, јави агенцијата ФЕНА. Седницата доаѓа во време кога и европските држави заседаваат за прашањето на мигрантите, кои бараат нови начини за влез во Европа, по затворањето на либиско-италијанската рута преку Средоземно Море. Една од опциите е разработување на линијата од Грција до Албанија, и оттаму движење долж Балканот, или преку бродови до Италија. Во текот на годинава во Босна влегле околу 4.000 бегалци и мигранти, што е неколку пати повеќе во споредба со целата 2017 година. Обидот дел од овие мигранти привремено да се сместат во делови на Босна населени главно со етнички Хрвати предизвика политички тензии во земјата.
| | веќе видена | слични

Сафуат Естеф го фатил последниот воз од Гевгелија за Табановце, пред да се затвори балканската мигрантска рута во 2016 година. Дошол од сирискиот град Алепо и веќе две години живее во Македонија. Работи како активист во Црвен крст во Лојане, Липково и секогаш им помага на мигрантите кои минуваат низ селото. Неговата работа е да врши патрола низ планините на Лојане и да им пружа помош на мигрантите. Соработникот на Сафаут, Урош, нѐ упати до местата каде би можело да престојуваат мигранти. „Ова е патот кој води кон Миратовце, на границата со Србија. Тука често минуваат мигранти. Цел ден ги контролираме патиштата, онаму каде мислиме дека би можело да поминат мигранти“, вели Урош Метамет од Црвен Крст. Со оглед на тоа што автомобилот не може да навлезе подлабоко во планинските превои, Сафуат по своите сонародници трага пеш. Тој веќе две години бара азил во Македонија, но вели дека до сега не добил никаков одговор од државата. „Кога би добил документи, животот би ми се изменил многу. Во моментов работам како ...
| | веќе видена | слични

Како што пренесува „Дојче Веле“, БиХ и сите останати балкански земји не можат сами да го решат проблемот со нелегалната миграција, па затоа ќе биде потребен поголем ангажман од Европската унија. Германски „Дојче Веле“ потсетува дека кога Унгарија пред три години подигна ограда на границата со Србија со цел да ги спречи мигрантите илегално да влезат на унгарска територија, беше јасно дека мигрантите од Азија ќе побараат нови рути за нивната крајна цел – Германија или останатите развиени западноевропски земји. Набрзо беше воспоставена „нова балканска рута“, која што за разлика од првата, за среќа ја одминува Македонија. Новата мигрантска рута преку Грција, Албанија, Црна Гора и Србија ги води мигрантите од Азија и Африка кон Босна и Херцеговина која што има граница со Европската унија (Хрватска) подолга од илјада километри. #BREAKING @UNmigration #Bosnia #migrant protection team are witnessing group irregular border crossing attempt towards #Croatia in Velika Kladusha. Very worrying development that risks to ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкото Министерство за миграциона политика реши повторно да отвори четири кампови за сместување на зголемениот број бегалци и мигранти кои преку Грција сакаат да влезат во земјите од Западна Европа. Сега по нова миграциска рута преку, Албанија и Босна и Херцеговина. Три од четирите бегалски кампови што повторно ќе бидат отворени се наоѓаат околу главниот град на Атина, додека четвртиот камп се наоѓа во близина на езерото Волви, околу 40 километри источно од Солун, вториот по големина град во земјата. Околу 60 мали шатори се поставени во кампот за бегалци во близина на езерото Волви. Според локалниот жител Костас, кампот бил изграден во 2016 година, но затворен за помалку од една година поради рудиментарните објекти во логорот. „Нема подобрувања во реконструираниот бегалски камп, се уште има едноставни шатори. Бегалците ќе си заминат веднаш по влегувањето во кампот“. Четирите бегалски кампови ќе бидат ставени во функција за една недела и ќе можат да примат околу 1.500 бегалци. Грција и Италија се обично ...
| | веќе видена | слични

И светските медиуми денес известуваат за тензиите на хрватско-босанската граница меѓу мигрантите и полицијата, кај Велика Кладуша. "Аssociated Press" во статија со наслов "Барањата за азил во ЕУ паднаа во 2017. година, но Германија и Босна се соочуваат со мигрантски предизвици", пишува дека Босна и Херцеговина се повеќе станува одредиште за мигранти, односно бегалци кои сакаат да го заобиколат другите посилни граници како оние меѓу Унгарија, Србија и Хрватска. Меѓународниот Црвен Крст денес известил дека повеќе од 5.600 мигранти кои влегле во Европа преку Грција влегле во БиХ, додека тој број минатата година изнесувал само 754. Бројот на луѓе кои мигрирале низ Балканот е се поголем и критично им е потребна хуманитарна помош. Освен тоа, и Црна Гора бележи драматичен пораст на бројот на бегалци во својата земја - во мај примила 557 барања за азил, што е најголем број во последните пет години. Координаторот на Меѓународната организација за миграција: Многу загрижувачки развој на настаните "AP" јавува дека ...
| | веќе видена | слични

Министрите за внатрешни работи на шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и на Македонија, во Брисел разговараа со претставници на Европската комисија и на австриското и бугарското претседателство со Унијата за миграциските предизвици на Европската унија. Во очи состанокот, австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кикл во писмо до европскиот комесар Димитрис Аврамопулос истакна дека треба да се посвети внимание на состојбата во Западен Балкан за да не се повтори ситуацијата со бегалците од 2015 и 2016 година. На состанокот било заклучено дека јакнењето на ефикасноста на контролата на границите, борбата против криумчарењето луѓе како и заедничкото сузбивање на илегалната миграција останува да биде врвен приоритет за ЕУ и за државите од Западниот Балкан. „Дозволете ми да потенцирам дека повеќе не сме во длабока криза, но дефинитивно сме под притисок. Не сме онаму каде што бевме пред само три години. Нашата досегашна соработка донесе видливи резултати. Терба да видиме што можеме да сториме на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 310 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени мигранти во Грција, близу македонската граница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: